První zmínka o faře a kostele je z r. 1351. Kolem r. 1606 byl pozdně gotický kostel přestavěn a znovu r. 1784. V r. 1812 byly v kostele tři oltáře. Nejstarší částí kostela je jádro věže. Z původních zvonů kostela se žádný nedochoval. V letech 1999-2000 byl kostel zrekonstruován.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2015
Kostel sv. Kunhuty je ojedinělou historickou památkou v obci Paseka. Nejstarší částí současného farního kostela je pozdně gotické jádro hranolové věže, na níž jsou erby pánů ze Sovince a rodu Kobylků a pod nimi je datace 1603. Před kostelem svaté Kunhuty stojí socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1735 a památník obětem světových válek. V údolí potůčku Teplička, při silnici od Paseky do Paseckého Žlebu, se nalézá Pasecký vodopád a 1 km za obcí směrem na Sovinec je od jara do podzimu otevřeno arboretum.
Luděk Vláčil - zdroj: http://obecpaseka.cz , https://cs.wikipedia.org, 29.10. 2015
historie

Obec Paseka je prvně zmiňována roku 1317. První písemná zmínka o faře a kostele pochází z roku 1351, kdy byla začleněna do diecéze v Litomyšli. Kolem roku 1606 nechal, již značně sešlý pozdně gotický kostel, přestavět tehdejší majitel sovineckého panství Jan starší Kobylka z Kobylího. Ten si kostel sv. Kunhuty zvolil za rodové pohřebiště, v němž je pohřbena i jeho druhá manželka Anna Ederovna ze Štiavnice, která zemřela 18. 1. 1607. Při renesanční přestavbě byla věž upravena a zvýšena. V roce 1784 byl kostel znovu přestavěn nákladem 1800 zlatých. Ve Vídni byl v roce 1770 pořízen za 150 zlatých obraz sv. Kunhuty na hlavní oltář. Obraz namaloval vídeňský malíř Ignác Ablasser. Námětem obrazu je scéna ze života sv. Kunhuty, která na důkaz své čistoty podstoupila zkoušku věrnosti. V roce 1808 byly opraveny staré kostelní varhany pořízené za faráře Františka Weissera. Roku 1812 byly v kostele tři oltáře. Za faráře Vojtěcha Hoffmana…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://obecpaseka.cz, 29.10. 2015

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Paseka

Místa v okolí

 arboretum
 Dlouhá Loučka
 Dlouhá Loučka
 Svatojánský most
 Mladějovická lípa
 kostel sv. Augustina
 Sovinec
 křížová cesta
 kaple sv. Floriána
 Huzová
 kostel sv. Jiljí
 domovní portál
 Pradědova galerie
 kostel sv. Michala
 střelnice
 Šumvald
 Želechovice
 pomník Josefa II.
 kostel sv. Mikuláše
 měšťanské domy
 Křížový vrch
 mariánský sloup
 radnice
 kašna s orlem
 Neptunova kašna
 Šatlava
 kaple sv. Marty
 Muzeum baroka
 městské opevnění
 Žerotín
 Hutov
 kaple sv. Anny
 Šternberk
 Expozice času
 mariánský sloup
 fara
 sloup Ecce homo
 Zelená budka
 Fialův mlýn
 kostel sv. Kateřiny
 Rešovské vodopády
 kaple sv. Jeronýma
 kostel sv. Václava
 Pňovice
 Rešov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kateřiny
 Těšíkovská kyselka
 Strálek
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Alfonse
 Červenka
 kostel sv. Václava
 kašna
 Lafayettův dům
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiří
 Tepenec
 Bradlo
 Starý mlýn
 dřevěná zvonička
 Tři kameny
 Nový Dvůr
 kaple sv. Antonína
 kaple sv. Floriána
 Svatojánský most
 trojiční sloup
 kaple sv. Josefa
 Šargounský mlýn
 Husův sbor
 Sochův dům
 městské hradby
 morový sloup
 Langův dům
 radnice
 Rýmařov
 kostel sv. Marka
 kaple sv. Jiří
 sousoší Kalvárie
 městské opevnění
 vodní elektrárna
 mincovna
 radnice
 pískovna
 Moravská Loděnice
 boží muka
 Švédská deska
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Josefa
 Nové Zámky
 kaple sv. Anny
 Unčovice
 Haňovice
 Chudobín
 Cholina
 Hluboký
 studánka Svatá voda
Základní informace místa
ID místa: 12550
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.10.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama