Kaple sv. Šebestiána vznikla okolo 2. pol. 18. stol. Drobná sakrální architektura, významný krajinotvorný prvek. Zděná neorientovaná kaple obdélného půdorysu s trojbokým závěrem. Na vrcholu štítu jednoduchý latinský kříž z kovu. Na podlaze dochována keramická dlažba čtvercového formátu. Chráněná kulturní památka od r. 2016.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Šebestiána na okraji Mohelnice u Křemačovského rybníka.
© Pavel Vítek 10/2019
Kapli sv. Šebestiána najdeme asi 2 km severozápadně od centra Mohelnice. Leží u Křemačovského rybníka, u začátku rybníka jižním směrem. Ze silnice není vidět, ale dojedeme k ní po polní cestě vedoucí po levé straně rybníka, od silnice asi 200 m. Okolí kapličky není udržované.
Pavel Vítek, 27.11. 2019
popis

Kaple sv. Šebestiána je zděná neorientovaná kaple obdélného půdorysu s trojbokým závěrem, je situována volutovým štítem na severovýchod a závěrem na jihozápad do mírného svahu. Fasádu člení nízký sokl v přízemí. Lizény jsou provedeny jak pod průběžnou, tak pod korunní římsou. Hlavní průčelí je prolomeno dveřním otvorem s půlkruhovým záklenkem a párem horizontálních klenáků. Dveře jsou novodobé železné. Charakter hlavnímu průčelí dávají segmentově tvarované římsy vrcholící proporčně mohutným plochým volutovým štítem, v jehož středu je malá nika se segmentovým záklenkem, provedená v obdélném vystouplém rámu v omítce. Na vrcholu štítu je jednoduchý latinský kříž z kovu. Interiér přibližně čtvercového půdorysu je zaklenut plackou, která valeným pasem přechází nad trojbokým závěrem do konchy. Menza je přizděna do závěru a přimknuta k páru polopilířů s profilovanými hlavicemi. Plastické architektonické články v interiéru jsou…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 27.11. 2019

historie

Kaple sv. Šebestiána vznikla okolo 2. poloviny 18. století. Jedná se o drobnou sakrální architekturu, významný krajinotvorný prvek. Podle údajů v městské kronice Mohelnice byla nazývána Šádova, protože ji nechal postavit vlastním nákladem mohelnický měšťan Alois Schad. Zasvěcena od začátku byla sv. Šebestiánovi, ochránci před morovou nákazou. Jeho dřevěná podobizna bývala umístěna v nice nad vchodem. Kaple je hodnotná pozdně barokní sakrální architektura s úzkou vazbou na historický vývoj města Mohelnice.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 27.11. 2019

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Mohelnice

Místa v okolí

 Podolí
 Mohelnice
 kaple Panny Marie
 kašna Hygie
 Pekařský dům
 městské opevnění
 mariánský sloup
 kostel sv. Stanislava
 Zámeček
 kaple sv. Marka
 kaple sv. Linharta
 Líšnice (Leštnice)
 Žádlovice
 boží muka
 kaple sv. Rodiny
 Husův sbor
 Mírov
 pieta
 synagoga
 radnice
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Floriána
 smírčí kříž
 koželužna
 Lechovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Moravičany
 Obersko
 Stavenice
 kaple sv. Josefa
 kovárna
 pumpa Jáji a Páji
 Doubravice
 smírčí kříž
 Dubicko
 kostel sv. Josefa
 vodní panský mlýn
 kaple M. Jana Husa
 Střítež
 kaple sv. Josefa
 panský mlýn
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Podolí
 kaple sv. Rocha
 Preisův mlýn
 Úsov
 historický areál
 Bouzov
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Mikuláše
 Červená Lhota
 lesovna
 kaple
 Gorazdův dům
 Řimice
 Bílá Lhota
 arboretum
 Vranová Lhota
 Skalička
 Bílá Lhota
 kaple sv. Václava
 Vraní Hora
 Vápenka
 Nemilka
 Nemile
 Rytířská síň
 kaple sv. Václava
 jeskyně Podkova
 Zábřeh
 morový sloup
 empírová kašna
 stará radnice
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 Dům Pod podloubím
 Čertův most
 rychta
 Nové Zámky
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Panny Marie
 Mladečské jeskyně
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 kaple
 Nový Dvůr
 zaniklá kaple
 Špránek
 Radkov
 Údolní mlýn
 rychta
 Brníčko
 porodní tábor
 kostel sv. Matouše
 Bradlo
 kostel sv. Anny
 Hoštejn
 kostel sv. Vavřince
 Tři kameny
 Chudobín
 Cimburk
 trojiční sloup
 partyzánský bunkr
 Vrážné
 kostel sv. Alfonse
 Červenka
 morový sloup
 kostel Všech svatých
 Svatojánský most
 vodní elektrárna
 Haňovice
 kostel sv. Marka
 Zahálkovy skalky
 kaple sv. Marka
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Jiří
 Kladky
 boží muka
 morový sloup
 Langův dům
 radnice
 Švédská deska
 městské opevnění
 Husův sbor
 Sochův dům
 studánka Svatá voda
 Cholinský dvorek
 kostel sv. Jiří
 Cholina
 Plankenberk
 kalvárie
 Šargounský mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Hanácké muzeum
 Tatenice
 boží muka
 Biskupice
 Dubčany
 kaple sv. Isidora
 kaple sv. Anny
 Unčovice
Základní informace místa
ID místa: 14544
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.11.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama