Postavení kostela je datováno od roku 1719 do roku 1741. Na zídce okolo kostela barokní sochy světců, které byli umístěny z okolních zrušených kaplí a kostelů.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihozápadu
© Ivan Grisa 05/2009
Lysá nad Labem se nachází asi 16 kilometrů od Nymburka. Kostel stojí na náměstí Bedřicha Hrozného a to v horní části. Vysoká věž kostela je vidět do velké dálky a je dominantou celého městečka. Na okolním zděném plotě je sbírka barokních soch, které doplňují svým vzhledem ráz městečka. Nad kostelem stojí fara a vedle ní vede cesta k zámku a klášteru.
Aleš Marek, 7.3. 2006
historie

Počátky výstavby barokního kostela se datují do roku 1719. Stavbu provázely veliké problémy už od počátku, v roce 1722 se stavba zastavila. Až v roce 1739 stavební práce pokračovaly. V roce 1741 byl kostel dokončen. Budova je jednolodní, obdélníková s oratoří v prvním patře a na severní straně s hranolovou věží, která je zakončena věží s cibulí v ose. Loď kostela je uprostřed je skoro čtvercová a na stranách jsou dvě obdélníkové prostory. Na stěnách je masivní římsa, která odděluje přízemí a patro. Zařízení kostela je pozdně barokní z doby okolo roku 1741. Hlavní oltář je rámový, s obrazem Křtu Krista. Po stranách dva andělé a na brankách jsou sochy sv. Petra a Pavla. Kazatelna pochází z roku 1774. Křtitelnice je cínová pravděpodobně z roku 1668. Dominantou je mramorový náhrobek který je umístěn v lodi kostela a je generála Jana Šporka z roku 1680. Okolo kostela je ohradní zeď, která je…  číst dále

Aleš Marek / Umělecké památky Čech, svazek druhý. Československá akademie věd s Ústavem teorie a dějin umění. Vydala: Academia v roce 1978., 7.3. 2006

Půdorys místa

půdorys kostela
© F. Bareš: Soupis památek historických a uměleckých v království Českém 21, politický okres Mladoboleslavský, Praha 1905
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Lysá nad Labem

Místa v okolí

 Lysá nad Labem
 kostel sv. Vojtěcha
 Přerov nad Labem
 kaple sv. Václava
 Bon Repos
 zvonička
 Mydlovar
 Opočno
 Čelákovice
 Kří
 kostel sv. Havla
 kaple sv. Floriána
 Toušeň
 Benátky nad Jizerou
 kaple sv. Rodiny
 Vyšehořovice
 panská hospoda
 špitál
 Kounice
 fara
 Hlavenec
 Pomník Karla VI.
 kostel sv. Martina
 zvonice
 Husův sbor
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Václava
 Čachovice
 Dražice
 kaple bl. Podivena
 Struhy
 Vlkava
 Kostelní Hlavno
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Václava
 Stránka
 hradiště Na Ptáčku
 Zámecký pivovar
 Ostrov u Záp
 Brandýs nad Labem
 Klučov
 městská zvonice
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Havla
 katovna
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 synagoga
 Salačův sloup
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Zdonín
 kříž na Stínadlech
 Slivínko
 Bratronice
 kaple Narození Páně
 fara
 Tuklaty
 Horky nad Jizerou
 kostel sv. Mikuláše
 Vrábí
 Podlipanské muzeum
 masné krámy
 radnice
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 Jirny
 Husův kámen
 Smilovice
 měšťanský pivovar
 synagoga
 Husův sbor
 evangelický kostel
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 vodárenská věž
 radnice
 Šafaříkův mlýn
 Turecká věž
 silniční most
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jiljí
 Nymburk
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 kostel sv. Prokopa
 městské opevnění
 zvonice
 Na Vinici
 kaple sv. Jiljí
 socha sv. Prokopa
 Loučeň
 Žák, zaniklá ves
 Velké Chvalovice
 Prokopský dvůr
 kostel sv. Prokopa
 mohyla sv. Prokopa
 Čertousy
 pomník Helma
 Na kostelíku - Lhota
 Košátky
 vodárenská věž
 kostel sv. Václava
 Šance
 kamenný most
 Radim
 Radim
 boží muka
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Nám. Bedřicha Hrozného 7
289 22 Lysá nad Labem
Tel: 325 551 354
http://rkflysa.unas.cz/
rkflysa@quick.cz
Základní informace místa
ID místa: 3971
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 7.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama