Pozdně barokní kostel z let 1775-1778 na místě původního kostela připomínaného již ve 14. století. Vnitřní výzdobou jsou fresky z Legendy o sv. Bartoloměji z roku 1778.
Hlavní obrázek místa
Kostel od severozápadu
© Ivan Grisa 06/2009
Obec Kostomlaty leží mezi Lysou nad Labem a Nymburkem. Pokud se do obce vypravíme automobilem, potom je nejrychlejší cesta směrem na rychlostní silnici R10 směrem na Mladou Boleslav a exitem na Brandýs nad Labem sjet a dále potom pokračovat na Lysou nad Labem a Kostomlaty nad Labem. Pokud bude dopravním prostředkem vlak, potom lze využít vlaky jedoucí směrem na Nymburk a přímo v Kostomlatech vystoupit. Kostel sv. Bartoloměje stojí zhruba uprostřed návsi na malém pahorku vedle hřbitova. V odborné literatuře je možno nalézt, že by před kostelem měla být zajímavá sbírka barokních soch od mistra Brauna, bohužel v dnešní době je již před kostelem jen jedna socha a za zvonicí také jedna socha. Zbytek sbírky, která má pocházet z okolních panství hraběte Šporka, již není a nepodařilo se mi zjistit, kde se nachází. Jinak ještě při cestě na Milovice, na malém můstku lze shlédnout ještě sochu sv. Jana Nepomuckého. Součástí výletu může být ještě nedaleká zřícenina hradu Mydlovar. Pohodlně k němu vede turistická stezka, právě z Kostomlat nad Labem.
Aleš Marek, 30.12. 2005
historie

Původní kostel byl připomínán již ve 14. století. Dnešní podoba kostela pochází z pozdního baroka a to konkrétně z let 1775–1778. Budova je jednolodní, obdélníková s pravoúhlým presbytářem a čtvercovou sakristií v ose. Loď i presbytář mají zaoblené rohy a v západním průčelí kostela je barokní štít. Vnitřek kostela je sklenut třemi poli a je celý vymalován freskami z Legendy o sv. Bartolomějovi z roku 1778. Zařízení: hlavní oltář a fresco je vymalován od J.Q.Jahna, dva boční oltáře pocházejí ze stejné doby. Původní obrazy těchto oltářů, sv. Terezie a Křtu Kristova visí v lodi kostela. Cínová křtitelnice pochází z roku 1602. Před kostelem je hranolová zděná zvonice z roku 1778, upravená v roce 1885 se zvonem ulitým v roce 1359. Před kostelem bývala terasa, na které stály sochy svezené z okolních šporkovských panství v okolí Lysé nad Labem. U silnice na můstku u školy socha…  číst dále

Aleš Marek /Umělecké památky Čech svazek třetí/., 30.12. 2005

Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Kostomlaty nad Labem

Místa v okolí

 Mydlovar
 Kří
 Zdonín
 kostel sv. Václava
 městská zvonice
 kostel sv. Jiří
 synagoga
 radnice
 mariánský sloup
 Husův sbor
 evangelický kostel
 Šafaříkův mlýn
 Turecká věž
 silniční most
 vodárenská věž
 kostel sv. Jiljí
 Nymburk
 městské opevnění
 zdymadlo Nymburk
 zvonice
 židovský hřbitov
 Lysá nad Labem
 Kovanice
 kostel sv. Václava
 Vlkava
 Husův sbor
 kostel sv. Vojtěcha
 Přerov nad Labem
 kaple sv. Václava
 Čachovice
 hradiště Na Ptáčku
 Klučov
 U tří mostů
 Velké Chvalovice
 kostel sv. Prokopa
 evangelický kostel
 ZOO Chleby
 špitál
 panská hospoda
 Kounice
 Struhy
 fara
 zvonička
 Nový Ronov
 kostel sv. Václava
 vodárenská věž
 Romanka
 Krňovice
 kostel sv. Václava
 Loučeň
 hřbitov
 socha sv. Prokopa
 gloriet
 Bratronice
 kostel sv. Havla
 Nová radnice
 inundanční most
 vila Kouřimka
 mariánský sloup
 Poděbrady
 pramen Trnka
 Zámecký pramen
 Bülowův pramen
 květinové hodiny
 Eliščin pramen
 kamenná kašna
 Obereignerova vila
 stará radnice
 kaple sv. Václava
 mohyla sv. Prokopa
 Bon Repos
 Žižkův pramen
 Riegrův pramen
 kamenný most
 Prokopský dvůr
 kostel sv. Prokopa
 Radim
 děkanství
 socha sv. Václava
 Svatojánský pramen
 pomník J. E. Purkyně
 Radim
 špitál Kunhuta
 zdymadlo Poděbrady
 Smilovice
 boží muka
 kaple sv. Václava
 Šance
 kostel sv. Havla
 vodárenská věž
 pomník Helma
 masné krámy
 radnice
 kostel sv. Gotharda
 Podlipanské muzeum
 lom Velká Stráž
 Husův kámen
 měšťanský pivovar
 kaple sv. Jiljí
 pomník obětem války
 Čelákovice
 kamenný most
 Vyšehořovice
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 vyhlídkové věže
 kaple sv. Rodiny
 Benátky nad Jizerou
 kostel sv. Martina
 zvonice
 kostel sv. Vavřince
 Vrbčany
 kostel sv. Václava
 Přistoupim
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Cerhenice
 Mcely
 Dražice
 Cerhenice
 evangelický kostel
 Přistoupim
 synagoga
 Plaňany
 venkovská usedlost
 kostel sv. Jiljí
 Křinec
 kostel sv. Martina
 Kuncberk
 kostel Všech svatých
 Tismice
 fara
 Tuklaty
 Tismice
 evangelický kostel
 kostel sv. Vavřince
 Předhradí
 kostel sv. Václava
 Oldříš
 Klepec
 kostel sv. Václava
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Kostomlaty nad Labem,
9. května 70
289 21 Kostomlaty nad Labem
http://rkfkostomlaty.unas.cz/
Základní informace místa
ID místa: 3658
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 30.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama