Kolonie zaměstnanců ÖNWB v Nymburce vznikla 1870–3 dle projektu C. Sitteho a K. Schlimpa jihozápadně od nádraží. Část domů z roku 1886 (A. Baum). Brutálně zasažena v 70. letech 20. stol. stavbou železničního učiliště.
Hlavní obrázek místa
Starší část kolonie: dům u nádraží
© Ivan Grisa 11/2009
Kolonie se nachází jižně od kolejiště západní části osobního nádraží Nymburk hlavní nádraží. Nejlépe zachované objekty a celky najdeme mezi ulicemi Palackého - Školní - V kolonii (patrové Schlimpovy domy) a mezi ulicemi Hálkova - Husova - 2. května - V kolonii (přízemní čtyřdomky).
Ivan Grisa, 14.11. 2009
historie

Kolonie železničních zaměstnanců v Nymburce

Roku 1870 otevřela Rakouská severozápadní dráha (ÖNWB) trať z Kolína přes Nymburk do Mladé Boleslavi, kterou o tři léta později doplnila ramenem přes Lysou nad Labem do Prahy. Od počátku se s Nymburkem počítalo jako s významnou stanicí, vybavenou výtopnou a velkými dílnami. Proto společnost nechala postavit jihozápadně od svého nádraží (dnes Nymburk hlavní nádraží) kolonii úřednických a dělnických domků. Autorem urbanistického řešení (mezi dnešními ulicemi Palackého - V kolonii - U prádelny - Nádražní) byl Camillo Sitte, domy projektoval hlavní architekt společnosti Karl Schlimp (podle jeho návrhu byly postaveny i výpravní budovy nejvýznamnějších stanic dráhy v Čechách, pozdější Praha Těšnov a Děčín východ). Další objekty přibyly roku 1886 (arch. A. Baum). Tehdy počet drážních zaměstnanců zde bydlících dosáhl roku 1903 počtu 1146 (nepočítaje v to rodinné příslušníky, celý Nymburk měl v té době kolem 8 tis. obyvatel).…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 2., Academia 1979 a K. Kuča: Města a městečka..., 4. díl, Libri 2000, 14.11. 2009

Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Nymburk

Místa v okolí

 evangelický kostel
 Husův sbor
 vodárenská věž
 radnice
 městské opevnění
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiljí
 Nymburk
 Šafaříkův mlýn
 Turecká věž
 synagoga
 zdymadlo Nymburk
 silniční most
 kostel sv. Jiří
 Zdonín
 kostel sv. Václava
 zvonice
 Kovanice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 ZOO Chleby
 evangelický kostel
 Krňovice
 U tří mostů
 Nový Ronov
 kostel sv. Václava
 gloriet
 Romanka
 pramen Trnka
 vila Kouřimka
 městská zvonice
 Nová radnice
 květinové hodiny
 inundanční most
 Žižkův pramen
 Eliščin pramen
 mariánský sloup
 Poděbrady
 Zámecký pramen
 Riegrův pramen
 kamenná kašna
 Obereignerova vila
 stará radnice
 Bülowův pramen
 hřbitov
 děkanství
 špitál Kunhuta
 socha sv. Václava
 Svatojánský pramen
 zdymadlo Poděbrady
 vodárenská věž
 kostel sv. Vavřince
 Mydlovar
 Kří
 Loučeň
 Velké Chvalovice
 Vlkava
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Jiljí
 evangelický kostel
 Křinec
 kostel sv. Václava
 vodárenská věž
 venkovská usedlost
 Husův sbor
 kaple sv. Václava
 Čachovice
 Kuncberk
 Libice nad Cidlinou
 pomník Helma
 Mcely
 evangelický kostel
 kostel sv. Vojtěcha
 dub červený
 zvonička
 Dymokury
 Struhy
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Bratronice
 vyhlídkové věže
 kamenný most
 Radim
 evangelický kostel
 Radim
 boží muka
 Předhradí
 Cerhenice
 Cerhenice
 Oldříš
 Smilovice
 kostel sv. Havla
 hradiště Na Ptáčku
 Šance
 Klučov
 evangelický kostel
 kaple sv. Jiljí
 mohyla sv. Prokopa
 evangelický kostel
 Prokopský dvůr
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vavřince
 lom Velká Stráž
 kostel sv. Havla
 Rožďalovice
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 špitál
 panská hospoda
 Kounice
 kostel sv. Ondřeje
 fara
 masné krámy
 radnice
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Havla
 Podlipanské muzeum
 Husův kámen
 měšťanský pivovar
 Přistoupim
 Dražice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Horky nad Jizerou
 kaple Narození Páně
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 8526
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.1.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama