Původní tvrz pocházela z r.1488. Na zámek přestavěna v r.1639. Další přestavba v r.1794 a znovu v r.1840. Pozdně renesanční a raně barokní podoba tehdy byla nahrazena klasicistní. Poslední přestavba proběhla koncem 20. a poč. 21. st.
Hlavní obrázek místa
Zámek Kamenice
© Pavel Vítek 05/2007
Obec Kamenice, místní část obce Konecchlumí, leží 9 km jihovýchodně od Jičína, u hlavní silnice Jičín – Hradec Králové, při cestě z Jičína po levé straně. Počátkem 21. století přestavěný zámek leží na severním okraji obce na návrší nad obcí. Je v soukromém vlastnictví a veřejnosti není přístupný.
Pavel Vítek, 6.5. 2007
turistické

Ta podivná věž je zdaleka nejmenší problém proběhlé a značně problematické "rekonstrukce". Došlo totiž především ke kompletní demolici celého prvního patra, tedy toho, které původně obsahovalo reprezentativní prostory. Kolik toho zbylo v přízemí si sice netroufám úplně odhadnout, ale tak jako tak by asi bylo vhodné chápat tento zámek (tj. jeho historickou budovu) jako víceméně zaniklou... Podotýkám, že demolice proběhla bez jakéhokoli průzkumu a patřičné dokumentace, takže naprosto není jasné, co všechno zde bylo pod klasicistními omítkami dochováno. Velmi pravděpodobně zde však byly významné relikty renesanční i barokní etapy, pravděpodobně včetně zbytků malířské výzdoby interiéru, kamenických detailů a dalších reliktů staršího stavu atp. Obecně lze říci, ze tato "přestavba" patří k největším průšvihům naší památkové péče po roce 1989. Čistě administrativní chybou totiž zámek nebyl zapsán v seznamu nemovitých kulturních památek, což umožnilo tuto…  číst dále

Martin Šanda , 31.1. 2011

popis

Původní tvrz měla dvě trojpatrová křídla. Po renesančních a barokních přestavbách dostal konečnou podobu koncem 18. století a první polovině 19. století. Tehdy dostal klasicistní podobu. Zámek byl přestavován koncem 20. století a počátkem 21 století. Jelikož nepatří mezi Kulturní památky, byl přestavěn jen podle přání majitelů. Obzvlášť věž vyzdvižená uprostřed hlavního zámeckého traktu spíš připomíná strážní věž v nápravném zařízení. Celkově je ale budova zámku včetně bývalých hospodářských budov opravena. Jak ale dopadlo zachování původních historických prvků nelze zjistit.

Pavel Vítek, 9.5. 2007

historie

Kamenice se prvně připomíná v roce 1318. Tehdy se zde připomíná Jan z Kamenice. Původně v obci stále tvrz o které první zmínka pochází z roku 1488. Přes řadu majitelů se k jejímu vlastnictví v pobělohorské době dostal Albrecht z Valdštejna. Tehdy byla tvrz přestavována pod vedením jičínských valdštejnových architektů. Na zámek ale byla přestavěna až v roce 1639 pod vedením Niccoly Sebregondiho. Původně oddělené budovy tvrze byly spojeny novým křídlem a vytvořena tak disposice tvaru písmena U. Další přestavba proběhla v roce 1794 za Ferdinanda Trautmannsdorfa a znovu v roce 1840. Bývalá pozdně renesanční a raně barokní podoba tehdy byla nahrazena klasicistní. Od roku 1936 byl majitelem zámku Stanislav Knotek a po roce 1948 jej převzal stát. V 70. letech 20. století byl zámek opraven a sloužil jako rekreační zařízení. V současnosti je zámek v soukromém vlastnictví a je včetně parku…  číst dále

Pavel Vítek, 9.5. 2007

Půdorys místa

Zaměření přízemí zámku, Kamenice (Jičín), přízemí zámku. Doplněné zaměření SÚPPOP Praha z r. 1957.
Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 2. díl, [K-R], Argo, 2000
Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Konecchlumí

Místa v okolí

 Konecchlumí
 Kovač
 Mlázovice
 Choteč
 Mokřice
 Tuř
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 Dřevěnice
 Stav
 Obora
 kostel sv. Jiří
 Ostroměř
 Hradišťko
 Milíčeves
 kostel sv. Matouše
 Lázně Bělohrad
 Chloumky
 Holovousy
 smírčí kříž
 Staré Smrkovice
 Čeřov
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 Čeřovka
 Kumburk
 Železnice
 Vysoké Veselí
 kostel sv. Mikuláše
 Valdická brána
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 Bradlec
 kostel sv. Mikuláše
 Volanice
 Hrádek u Vřesníka
 Jičíněves
 Jičíněves
 kostel sv. Vavřince
 Podlesí
 Chotělice
 Pecka
 Vokšice
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Veliš
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Myštěves
 kostel sv. Matouše
 Hořice
 Hořice
 Brada
 Bašnice
 Levín
 Vysoká
 Hrad u Bezníka
 Ždírec
 Levínská Olešnice
 kostel sv. Stanislava
 Kozinec
 Češovské valy
 Smidary
 Hořice
 Alainova věž
 kostel sv. Václava
 Loreta
 Tábor
 Žďár
 zvonička
 kříž
 panská hájovna
 boží muka
 dub letní
 Pustohrad u Hořic
 Miletín
 zvonice
 Kozlov
 Sekeřice
 kostel sv. Vavřince
 Sekeřice
 Lomnice nad Popelkou
 Prachovské skály
 Kláštenec
 Studenec
 kostel sv. Martina
 Pařez
 sloup jezuity Burnatia
 Jeřice
 Stračov
 Stračov
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Vojtěcha
 palmový skleník
 Kopidlno
 fara
Základní informace místa
ID místa: 5220
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama