Synagoga postavena Štěpánem Walserem r.1855, napodobuje asyrskobabylonskou architekturu. Devastace během 2.světové války. Do r.1989 sklad Spojených kartáčoven Pelhřimov. Po převodu do vlastnictví Židovské náboženské obce zahájeny zabezpečovací práce.
Hlavní obrázek místa
Nově opravená synagoga v Nové Cerekvi
© Jiří Cukr, 08/2013
Synagoga je komplexně restaurovaná a zpřístupněná (na vstupné). V r. 2016 zde byla i výstava o historii synagog v Čechách. Součástí prohlídky je i návštěva blízkého židovského hřbitova.
Helena Dvořáková , 15.10. 2016
popis

Synagoga v Nové Cerekvi napodobuje asyrskobabylonskou architekturu. Byla postavena Štěpánem Walserem v roce 1855 v místech původní dřevěné synagogy v romanticko pseudomaurském slohu. Je jediná svého druhu ve střední Evropě. Je to mohutná jednolodní stavba se dvěma masivními hranolovými věžemi v západním průčelí, se stupňovitým štítem, hodinami a půlkruhově zakončenými okny. Věže jsou zdobeny pevnostními motivy cimbuří a falešných střílen. Chrámová loď je na bocích rytmizována dvěma řadami arkád galerií nad sebou. Nad předsíní je tribuna. Na galerii je přístup po točitých schodech po pravé straně od vchodu. Točité schodiště pokračuje v jádru pravé věže až na půdu. Po bocích podélného hlavního prostoru je pod třemi oblouky umístěno po jednom kruhovém okně. V patře galerie pod středním větším obloukem je po jednom větším půlkruhově zakončeném okně, vždy se dvěma menšími po stranách. Pod menšími oblouky ve stěně je vždy jedno úzké půlkruhově…  číst dále

Cestovní ruch Pelhřimov / původní text Mgr. Hodíková předsedkyně sdružení), 9.11. 2009

historie

Obec Nová Cerekev se nachází 8 km západně od Pelhřimova. Leží na železniční trati Jihlava – Pelhřimov – Tábor a na silnici I/19 Pelhřimov – Tábor. Ve městě najdeme zajímavou stavbu židovské synagogy, která napodobuje asyrskobabylonskou architekturu. Byla postavena stavitelem Štěpánem Walserem v r. 1855, v místech původní dřevěné synagogy v romanticko-pseudomaurském slohu. Devastace synagogy nastala během 2. světové války, kdy německá armáda zlikvidovala vnitřní zařízení. Po odsunu Židů do koncentračních táborů v r. 1942 byl jejich majetek uložen v synagoze. Až do roku 1989 sloužila synagoga jako sklad surovin Spojených kartáčoven Pelhřimov. Do poloviny 90. let se zde vystřídalo několik majitelů. Podařil se provést převod této cenné kulturní památky do vlastnictví Židovské náboženské obce. Nový majitel zahájil zabezpečovací práce. Statické zajištění celého objektu, opravu krovů a střešní plášť. Již několik let se ale žádné opravy neprovádějí. Chybí…  číst dále

Pavel Vítek, 1.4. 2006

Další texty historie

Komentáře

Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Nová Cerekev

Místa v okolí

 boží muka
 Proseč-Obořiště
 boží muka
 Čížkov
 návesní kaple
 boží muka
 kaple sv. Mikuláše
 Ústrašín
 Nový Dvůr
 Proseč u Pošné
 kaple sv. Floriana
 boží muka
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 Božejov
 boží muka
 Libkova Voda
 kaple sv. Kříže
 boží muka
 Drechselova vila
 boží muka
 boží muka
 městská šatlava
 Městské divadlo
 zámek Říčanských
 návesní kaple
 radnice
 Purkrabský dům
 Šrejnarovský dům
 Altenhoferovský dům
 Fárův dům
 Kámen
 kostel sv. Víta
 městské opevnění
 kaplička
 kostel Božího Těla
 kaple sv. Magdaleny
 Konipas
 kaple
 kostel sv. Vavřince
 Višněvice
 Višněvice
 kaple sv. Anny
 Březina
 boží muka
 boží muka
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 Pavlov
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 synagoga
 děkanství
 socha sv. Václava
 kostel sv. Václava
 pomník Antonína Sovy
 kostel sv. Barbory
 Šohajův dům
 panský pivovar
 Pacov
 Hořepník
 boží muka
 Služátky
 Nemojov
 Červená Řečice
 kostel Božího Těla
 boží muka
 Pechburg
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kaplička sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Černovice
 synagoga
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Kamenice nad Lipou
 kostel Všech Svatých
 Bedřichov
 Veselá
 kostel sv. Jakuba
 kaple sv. Haštala
 Včelnička
 toleranční kostel
 Želiv
 Sudkův Důl
 špýchar
 mlýn
 židovský hřbitov
 Větrný zámek
 fara
 vodní nádrž Sedlice
 pamětní kámen
 Pípalka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Hacpurek
 Vyklantice
 boží muka
 špýchar
 kostel sv. Marka
 zvonice
 Těchobuz
 Mnich
 židovský hřbitov
 fara
Základní informace místa
ID místa: 4073
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama