Hraničky ležely na současné červené turistické značce vedoucí od Žulové na zříceninu Rychleby. Obec zanikla po 2. sv. válce po odsunu německého obyvatelstva, později zdemolována armádou. V místě obce je dodnes hraniční přechod pro pěší.
Hlavní obrázek místa
Dřevěný kříž v místě kostela
© Aleš Netopil, 02/2008
Obec Granzdorf vznikla někdy kolem roku 1785 v poměrně nehostinné lokalitě Rychlebských hor v nadmořské výšce 696 m n.m. Nachází se v těsné blízkosti státní hranice, dříve hranice s Německem. Jakožto sudetské obci s naprostou většinou německé národnosti se jí v letech 1945–1946 nevyhnul odsun. Z necelých dvou set obyvatel zde zůstaly pouhé 4 rodiny, které byly nakonec v roce 1949 také vysídleny. Vesnici poté nido nedosídlil a byla postupně rozebírána řeckými emigranty, kteří v té době dosídlovali vylidněné pohraničí. Poslední ránu obci zasadila v letech 1959–1960 čs. armáda, která odstřelila kostel a zbytky domů srovnala technikou se zemí... Ze 41 domů zde dnes stojí pouze jeden a v místě kostela stojí velký dřevěný kříž.
Aleš Netopil, 12.2. 2008
  Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE),

  Místa v okolí

   Karpień
   vyhlídka Na Trojaku
   Rychleby
   Pustý Zámek
   Čertovy kazatelny
   Vlčice
   kostel sv. Kateřiny
   Horní Fořt
   Jánský vrch
   Buková
   boží muka
   Javorník
   Žulová
   Vápenná
   kostel sv. Filipa
   Borůvková hora
   kaple sv. Josefa
   Tomíkovice
   Bílý Potok
   kostel sv. Vavřince
   kostel sv. Jáchyma
   Kobylá nad Vidnavkou
   Kohout
   Bernartice
   boží muka
   kaple Panny Marie
   Hukovice
   Lisie Kąty
   Kaltenštejn
   Horní Heřmanice
   Černá Voda
   jeskyně Na Pomezí
   Medvědí kámen
   kaple sv. Rocha
   Králický Sněžník
   pramen řeky Moravy
   kostel sv. Václava
   Bílá Voda
   kostel Tří králů
   fojtství
   Ścibórz
  Základní informace místa
  ID místa: 6021
  Typ místa: ostatní
  Stav místa: nepatrné zbytky zdí
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 2.3.2008
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama