Hraničky

zaniklá obec Granzdorf
Hraničky ležely na současné červené turistické značce vedoucí od Žulové na zříceninu Rychleby. Obec zanikla po 2. sv. válce po odsunu německého obyvatelstva, později zdemolována armádou. V místě obce je dodnes hraniční přechod pro pěší.
Hlavní obrázek místa
Dřevěný kříž v místě kostela
© Aleš Netopil, 02/2008
Obec Granzdorf vznikla někdy kolem roku 1785 v poměrně nehostinné lokalitě Rychlebských hor v nadmořské výšce 696 m n.m. Nachází se v těsné blízkosti státní hranice, dříve hranice s Německem. Jakožto sudetské obci s naprostou většinou německé národnosti se jí v letech 1945–1946 nevyhnul odsun. Z necelých dvou set obyvatel zde zůstaly pouhé 4 rodiny, které byly nakonec v roce 1949 také vysídleny. Vesnici poté nido nedosídlil a byla postupně rozebírána řeckými emigranty, kteří v té době dosídlovali vylidněné pohraničí. Poslední ránu obci zasadila v letech 1959–1960 čs. armáda, která odstřelila kostel a zbytky domů srovnala technikou se zemí... Ze 41 domů zde dnes stojí pouze jeden a v místě kostela stojí velký dřevěný kříž.
Aleš Netopil, 12.2. 2008

Komentáře

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE),

Místa v okolí

 Karpień
 vyhlídka Na Trojaku
 Rychleby
 Pustý Zámek
 Čertovy kazatelny
 Vlčice
 kostel sv. Kateřiny
 Horní Fořt
 Jánský vrch
 Buková
 Javorník
 boží muka
 Žulová
 Vápenná
 kostel sv. Filipa
 Borůvková hora
 Tomíkovice
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Vavřince
 Bílý Potok
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Kohout
 Bernartice
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Hukovice
 Lisie Kąty
 Dalimilova rozhledna
 Horní Heřmanice
 Kaltenštejn
 Černá Voda
 Medvědí kámen
 Ujeździec
 jeskyně Na Pomezí
 kaple sv. Rocha
 pramen Moravy
 Bílá Voda
 kostel sv. Václava
 kostel Zjevení Páně
 vápenky
 fojtství
 Piotrowice Nyskie
 Ścibórz
Základní informace místa
ID místa: 6021
Typ místa: ostatní
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.3.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama