Hraničky ležely na současné červené turistické značce vedoucí od Žulové na zříceninu Rychleby. Obec zanikla po 2. sv. válce po odsunu německého obyvatelstva, později zdemolována armádou. V místě obce je dodnes hraniční přechod pro pěší.
Hlavní obrázek místa
Dřevěný kříž v místě kostela
© Aleš Netopil, 02/2008
Obec Granzdorf vznikla někdy kolem roku 1785 v poměrně nehostinné lokalitě Rychlebských hor v nadmořské výšce 696 m n.m. Nachází se v těsné blízkosti státní hranice, dříve hranice s Německem. Jakožto sudetské obci s naprostou většinou německé národnosti se jí v letech 1945–1946 nevyhnul odsun. Z necelých dvou set obyvatel zde zůstaly pouhé 4 rodiny, které byly nakonec v roce 1949 také vysídleny. Vesnici poté nido nedosídlil a byla postupně rozebírána řeckými emigranty, kteří v té době dosídlovali vylidněné pohraničí. Poslední ránu obci zasadila v letech 1959–1960 čs. armáda, která odstřelila kostel a zbytky domů srovnala technikou se zemí... Ze 41 domů zde dnes stojí pouze jeden a v místě kostela stojí velký dřevěný kříž.
Aleš Netopil, 12.2. 2008
Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE),

Místa v okolí

 Karpień
 vyhlídka Na Trojaku
 Rychleby
 Pustý Zámek
 Čertovy kazatelny
 Vlčice
 kostel sv. Kateřiny
 Horní Fořt
 Jánský vrch
 Buková
 Javorník
 boží muka
 Žulová
 Vápenná
 kostel sv. Filipa
 Borůvková hora
 kaple sv. Josefa
 Tomíkovice
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Kohout
 Bernartice
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Hukovice
 Lisie Kąty
 Kaltenštejn
 Horní Heřmanice
 Černá Voda
 Medvědí kámen
 Ujeździec
 jeskyně Na Pomezí
 kaple sv. Rocha
 pramen Moravy
 Bílá Voda
 kostel sv. Václava
 kostel Tří králů
 fojtství
 Ścibórz
Základní informace místa
ID místa: 6021
Typ místa: ostatní
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.3.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama