Úzkokolejná dráha byla postavena r. 1898, v prosinci téhož roku na ní vyjel první vlak. Dráha je dlouhá 20 km. I když stále slouží k běžné dopravě, stává se významným turistickým cílem této oblasti. Výhodou úzkokolejek (rozchod 760 mm oproti normálnímu 1435 mm) bylo snažší a levnější trasování.
Hlavní obrázek místa
vlak 705,916
souprava, kterou tu každodenně potkáte
© Tomáš Berka, 11/2007
Osoblažsko se stále více stává vyhledávaným cílem turistů a zejména cyklistů, kteří zde najdou řadu cyklostezek vedoucích krásnou přírodou i okolo zajímavých památek. Při návštěvě mohou využít i dopravních služeb úzkokolejné železnice na trati z Třemešné ve Slezsku přes Liptáň, Dívčí Hrad, Horní Povelice, Amalín, Slezské Rudoltice, Koberno, Dubský Mlýn, Bohušov do Osoblahy.
L.P., 28.11. 2007
popis

Úzkorozchodná trať z Třemešné ve Slezsku do Osoblahy je situována na severní Moravě v podhůří Jeseníků. Trať je dlouhá 20 km o rozchodu 760 mm (běžná trať má rozchod 1435 mm) a vláček na ní dosahuje rychlosti až 40 km/h. Úzkorozchodná nebo úzkokolejná dráha (zkráceně úzkokolejka) je železniční nebo jiná (tramvajová, důlní atp.) kolejová dráha s rozchodem menším než normálním (1435 mm). Výhodou úzkokolejných drah bylo snažší a levnější trasování.

Tomáš Berka, E. Horáková, 11.11. 2007

Další texty popis
historie

Úzkokolejka byla postavena v roce 1898 a pro přepravu normálně rozchodných vozů se používaly podvalníky. V roce 1918 přešla trať do majetku ČSD. V letech 1985 až 1988 byla trať rekonstruována. Dnes na trati jezdí vozový park z roku 1975. Parní lokomotivu zde můžete vidět jen u příležitosti výročí tratě.

L.P., 28.11. 2007

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR),

Místa v okolí

 Brunerova vila
 Město Albrechtice
 Hraniční vrch
 Město Albrechtice
 Hynčice
 Eldorado
 Jindřichov
 Dívčí Hrad
 Burkvíz
 Linhartovy
 Dolní Holčovice
 kostel sv. Jiří
 Slezské Rudoltice
 Kobylí
 Hošťálkovy
 Hrozová
 Fulštejn
 Gebauerova hrobka
 Ježník
 Matějovická jeskyně
 Biskupská hora
 Heřmanovice
 Leuchtenštejn
 městské hradby
 židovský hřbitov
 kosárna
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Rocha
 Edelštejn
 evangelický kostel
 radnice
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Martina
 městské hradby
 Tlustá Berta
 Krnov
 radnice
 kaple sv. Anny
 Slezské Pavlovice
 Mnichov
 Freudenštejn
 Zlatorudné mlýny
 Vrbno pod Pradědem
 Široká Niva
 Široká Niva
 evangelická zvonice
 Cvilín
 kašna
 Cvilín
Kontaktní informace
Nádraží Třemešná ve Slezsku - Třemešná č. p. 298
Nádraží Osoblaha - Nádražní 65 Osoblaha
Sídlo firmy Slezské zemské dráhy o. p. s. - Bohušov č. p. 15
Tel: +420 732 558 464
http://www.osoblazsko.com/
szd@osoblazsko.com
Základní informace místa
ID místa: 5760
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.11.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama