Úzkokolejná dráha byla postavena r. 1898, v prosinci téhož roku na ní vyjel první vlak. Dráha je dlouhá 20 km. I když stále slouží k běžné dopravě, stává se významným turistickým cílem této oblasti. Výhodou úzkokolejek (rozchod 760 mm oproti normálnímu 1435 mm) bylo snažší a levnější trasování.
Hlavní obrázek místa
vlak 705,916
souprava, kterou tu každodenně potkáte
© Tomáš Berka, 11/2007
Osoblažsko se stále více stává vyhledávaným cílem turistů a zejména cyklistů, kteří zde najdou řadu cyklostezek vedoucích krásnou přírodou i okolo zajímavých památek. Při návštěvě mohou využít i dopravních služeb úzkokolejné železnice na trati z Třemešné ve Slezsku přes Liptáň, Dívčí Hrad, Horní Povelice, Amalín, Slezské Rudoltice, Koberno, Dubský Mlýn, Bohušov do Osoblahy.
L.P., 28.11. 2007

  historie

  Úzkokolejka byla postavena v roce 1898 a pro přepravu normálně rozchodných vozů se používaly podvalníky. V roce 1918 přešla trať do majetku ČSD. V letech 1985 až 1988 byla trať rekonstruována. Dnes na trati jezdí vozový park z roku 1975. Parní lokomotivu zde můžete vidět jen u příležitosti výročí tratě.
  L.P., 28.11. 2007

  popis

  Úzkorozchodná trať z Třemešné ve Slezsku do Osoblahy je situována na severní Moravě v podhůří Jeseníků. Trať je dlouhá 20 km o rozchodu 760 mm (běžná trať má rozchod 1435 mm) a vláček na ní dosahuje rychlosti až 40 km/h. Úzkorozchodná nebo úzkokolejná dráha (zkráceně úzkokolejka) je železniční nebo jiná (tramvajová, důlní atp.) kolejová dráha s rozchodem menším než normálním (1435 mm). Výhodou

  Tomáš Berka, E. Horáková, 11.11. 2007
  O vybudování místní lokální železnice do Osoblahy se začalo vážně jednat po zestátnění tratě Krnov – Glucholazy a dalších tratí společnosti moravsko-slezské centrální dráhy v roce 1895. Ovšem na rozdíl od zbožného přání starousedlíků, podnikatelů i drobných živnostníků rozhodli rakouské CK úřady tak, jako ostatně v mnoha jiných případech: dráha se stavět mohla, ale pouze úzkorozchodná!

  Rodochrozit - podle informací pracovníků ČD, 10.9. 2012
  Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR),

  Místa v okolí

   Město Albrechtice
   Město Albrechtice
   Hraniční vrch
   Město Albrechtice
   Hynčice
   Eldorado
   Jindřichov
   Dívčí Hrad
   Linhartovy
   Burkvíz
   Dolní Holčovice
   kostel sv. Jiří
   Slezské Rudoltice
   Kobylí
   Hošťálkovy
   Hrozová
   Fulštejn
   Gebauerova hrobka
   Ježník
   Matějovická jeskyně
   Biskupská hora
   Heřmanovice
   Leuchtenštejn
   městské hradby
   židovský hřbitov
   kosárna
   kostel sv. Mikuláše
   kaple sv. Rocha
   Edelštejn
   evangelický kostel
   radnice
   kostel sv. Kříže
   kostel sv. Martina
   městské hradby
   Tlustá Berta
   Krnov
   kaple sv. Anny
   radnice
   Slezské Pavlovice
   Mnichov
   Freudenštejn
   Zlatorudné mlýny
   Vrbno pod Pradědem
   Široká Niva
   Široká Niva
   evangelická zvonice
   Cvilín
   kašna
   Cvilín
  Kontaktní informace
  Nádraží Třemešná ve Slezsku - Třemešná č. p. 298
  Nádraží Osoblaha - Nádražní 65 Osoblaha
  Sídlo firmy Slezské zemské dráhy o. p. s. - Bohušov č. p. 15
  Tel: +420 732 558 464
  http://www.osoblazsko.com/
  szd@osoblazsko.com
  Základní informace místa
  ID místa: 5760
  Typ místa: technická památka
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 28.11.2007
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama