Zámek postaven roku 1785. Dnešní podoba zámku je z 19. století, kdy byl zámek majetkem rodiny Walser a je dílem pozdně empírové přestavby. Po roce 1945 sloužila budova potřebám zemědělského družstva – převážně bytovým účelům, dnes je zámek prázdný.
Hlavní obrázek místa
Pohled na zámek v Čížkově od jihozápadu
© Jiří Cukr, 08/2013
Ves Čížkov, o které je první zmínka r. 1379, patřila původně k Nové Cerekvi a tím k arcibiskupskému řečickému panství. Od r. 1466, kdy král Jiří z Poděbrad věnoval Václavovi z Leskovce Novou Cerekev, drželi Čížkov Leskovcové. R. 1590 ji získali od Rudolfa II. do dědičného vlastnictví a Kryštof Leskovec ji připojil k Božejovu. R. 1650 postoupil poslední příslušník rodu Jan Kryštof Leskovec ves Čížkov svému věřiteli, regentu arcibiskupských statků Jiříku Miličovskému z Braunberka. Nový majitel nebo jeho syn Jiří Ludvík Miličovský vystavěli v Čížkově tvrz. Jiří Ludvík prodal r. 1669 tvrz, dvůr, pivovar a ves Čížkov Vojtěch Jiřímu Voračickému z Paběhnic na Proseči. Od něho koupil r. 1677 Čížkov s příslušenstvím generál polní zbrojmistr Gottfried Heister. V r. 1785 byl na místě tvrze postaven klasicistní zámek, přestavěný kolem poloviny 19. století v pozdním empíru. Je to dvoupatrová budova obdélného půdorysu obrácená průčelím na západ. Trojúhelníkový štít nad korunní římsou a vížka s hodinami uprostřed střechy připomínají původní sloh. Za zámkem je park. V severním nároží jeho ohradní zdi se zachoval empírový osmiboký pavilón. Dnes je zámek majetkem státního statku a slouží bytovým účelům. dnes (2005) je celá budova zámku pustá, zbytky zařízení a vybavení jsou zdemolované (redakce hrady.cz)
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 1986 (doplněno redakcí hrady.cz), 20.8. 2005
historie

O zámku v Čížkově je v odborné literatuře jen málo zmínek. Ves samotná patřila nejprve k Nové Cerekvi, později k Božejovu. Samostatným statkem se stala teprve roku 1650, kdy ji Jan Kryštof Leskovec postoupil svému věřiteli Jiřímu Milíčovskému z Braunberka. Jiří nebo jeho syn Jiří Ludvík si v Čížkově postavili sídlo neznámé polohy a podoby, již roku 1669 však Jiří Ludvík prodává Čížkov se sídlem, dvorem a pivovarem Vojtěchu Jiřímu Voračickému z Paběnic na Proseči. Ten je již o osm let později dále prodal polnímu zbrojmistru Gottfriedu Heisterovi. Kdo držel Čížkov roku 1785, kdy zde byl postaven nový klasicistní zámek, literatura neuvádí, majitelé panství se zřejmě poměrně často střídali. Dnešní podoba zámku je převážně dílem pozdně empírové přestavby z konce 19. století, kdy Čížkov patřil rokině Walser. Po roce 1945 sloužila budova potřebám zemědělského družstva převážně bytovým účelům, dnes je zámek prázdný.

Zany, 7.9. 2005

Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Čížkov

Místa v okolí

 boží muka
 synagoga
 boží muka
 návesní kaple
 Proseč-Obořiště
 boží muka
 Proseč u Pošné
 kaple sv. Mikuláše
 Nový Dvůr
 Konipas
 Březina
 kaple sv. Floriana
 kaple
 kaple sv. Kříže
 boží muka
 boží muka
 Drechselova vila
 boží muka
 městská šatlava
 Městské divadlo
 Ústrašín
 zámek Říčanských
 židovský hřbitov
 radnice
 Purkrabský dům
 Šrejnarovský dům
 Altenhoferovský dům
 Fárův dům
 kostel sv. Víta
 Kámen
 městské opevnění
 Hořepník
 kaple Panny Marie
 boží muka
 kaple sv. Magdaleny
 kaple sv. Anny
 kostel Božího Těla
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 návesní kaple
 Libkova Voda
 Červená Řečice
 boží muka
 kostel Božího Těla
 synagoga
 děkanství
 socha sv. Václava
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 Šohajův dům
 panský pivovar
 Božejov
 Pacov
 kostel sv. Barbory
 Pechburg
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 Služátky
 kostel sv. Vavřince
 Pavlov
 Višněvice
 Višněvice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Nemojov
 kaple sv. Haštala
 kaplička sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Želiv
 Bedřichov
 špýchar
 mlýn
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 toleranční kostel
 pamětní kámen
 synagoga
 vodní nádrž Sedlice
 Černovice
 Vyklantice
 boží muka
 Hacpurek
 židovský hřbitov
 Sudkův Důl
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Větrný zámek
 špýchar
 kostel sv. Jakuba
 Veselá
 kostel Všech Svatých
 kostel sv. Marka
 zvonice
 Těchobuz
 fara
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 Lhotice
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Lukavec
 židovský hřbitov
 boží muka sv. Rocha
 Lhotka
 boží muka
 židovský hřbitov
 Speřice
 fara
Základní informace místa
ID místa: 3397
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama