Zámek postaven roku 1785. Dnešní podoba zámku je z 19. století, kdy byl zámek majetkem rodiny Walser a je dílem pozdně empírové přestavby. Po roce 1945 sloužila budova potřebám zemědělského družstva – převážně bytovým účelům, dnes je zámek prázdný.
Hlavní obrázek místa
pohled od severozápadu
© Pavel Zany Komárek 20/8/2005
Ves Čížkov, o které je první zmínka r. 1379, patřila původně k Nové Cerekvi a tím k arcibiskupskému řečickému panství. Od r. 1466, kdy král Jiří z Poděbrad věnoval Václavovi z Leskovce Novou Cerekev, drželi Čížkov Leskovcové. R. 1590 ji získali od Rudolfa II. do dědičného vlastnictví a Kryštof Leskovec ji připojil k Božejovu. R. 1650 postoupil poslední příslušník rodu Jan Kryštof Leskovec ves Čížkov svému věřiteli, regentu arcibiskupských statků Jiříku Miličovskému z Braunberka. Nový majitel nebo jeho syn Jiří Ludvík Miličovský vystavěli v Čížkově tvrz. Jiří Ludvík prodal r. 1669 tvrz, dvůr, pivovar a ves Čížkov Vojtěch Jiřímu Voračickému z Paběhnic na Proseči. Od něho koupil r. 1677 Čížkov s příslušenstvím generál polní zbrojmistr Gottfried Heister. V r. 1785 byl na místě tvrze postaven klasicistní zámek, přestavěný kolem poloviny 19. století v pozdním empíru. Je to dvoupatrová budova obdélného půdorysu obrácená průčelím na západ. Trojúhelníkový štít nad korunní římsou a vížka s hodinami uprostřed střechy připomínají původní sloh. Za zámkem je park. V severním nároží jeho ohradní zdi se zachoval empírový osmiboký pavilón. Dnes je zámek majetkem státního statku a slouží bytovým účelům. dnes (2005) je celá budova zámku pustá, zbytky zařízení a vybavení jsou zdemolované (redakce hrady.cz)
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 1986 (doplněno redakcí hrady.cz), 20.8. 2005
historie

O zámku v Čížkově je v odborné literatuře jen málo zmínek. Ves samotná patřila nejprve k Nové Cerekvi, později k Božejovu. Samostatným statkem se stala teprve roku 1650, kdy ji Jan Kryštof Leskovec postoupil svému věřiteli Jiřímu Milíčovskému z Braunberka. Jiří nebo jeho syn Jiří Ludvík si v Čížkově postavili sídlo neznámé polohy a podoby, již roku 1669 však Jiří Ludvík prodává Čížkov se sídlem, dvorem a pivovarem Vojtěchu Jiřímu Voračickému z Paběnic na Proseči. Ten je již o osm let později dále prodal polnímu zbrojmistru Gottfriedu Heisterovi. Kdo držel Čížkov roku 1785, kdy zde byl postaven nový klasicistní zámek, literatura neuvádí, majitelé panství se zřejmě poměrně často střídali. Dnešní podoba zámku je převážně dílem pozdně empírové přestavby z konce 19. století, kdy Čížkov patřil rokině Walser. Po roce 1945 sloužila budova potřebám zemědělského družstva převážně bytovým účelům, dnes je zámek prázdný.

Zany, 7.9. 2005

Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Čížkov

Místa v okolí

 boží muka
 synagoga
 boží muka
 návesní kaple
 Proseč-Obořiště
 boží muka
 Proseč u Pošné
 kaple sv. Mikuláše
 Nový Dvůr
 Konipas
 Březina
 kaple sv. Floriana
 kaple
 kaple sv. Kříže
 boží muka
 boží muka
 Drechselova vila
 boží muka
 zámek Říčanských
 městská šatlava
 Městské divadlo
 Ústrašín
 židovský hřbitov
 radnice
 Purkrabský dům
 Šrejnarovský dům
 Altenhoferovský dům
 Fárův dům
 kostel sv. Víta
 Kámen
 městské opevnění
 Hořepník
 kaple Panny Marie
 boží muka
 kaple sv. Magdaleny
 kaple sv. Anny
 kostel Božího Těla
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 návesní kaple
 Červená Řečice
 Libkova Voda
 kostel Božího Těla
 boží muka
 synagoga
 děkanství
 socha sv. Václava
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 Pacov
 Šohajův dům
 panský pivovar
 Božejov
 kostel sv. Barbory
 Pechburg
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 Služátky
 kostel sv. Vavřince
 Pavlov
 Višněvice
 Višněvice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Nemojov
 kaplička sv. Václava
 kaple sv. Haštala
 kostel sv. Václava
 Želiv
 špýchar
 Bedřichov
 mlýn
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kočičí hrádek
 toleranční kostel
 pamětní kámen
 Černovice
 synagoga
 vodní nádrž Sedlice
 Vyklantice
 boží muka
 Hacpurek
 židovský hřbitov
 Sudkův Důl
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Všech Svatých
 Větrný zámek
 špýchar
 kostel sv. Jakuba
 Veselá
 kostel sv. Marka
 zvonice
 Těchobuz
 fara
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 Lhotice
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Lukavec
 židovský hřbitov
 boží muka sv. Rocha
 Lhotka
 boží muka
 židovský hřbitov
 Speřice
 fara
Základní informace místa
ID místa: 3397
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama