Zámek postaven roku 1785. Dnešní podoba zámku je z 19. století, kdy byl zámek majetkem rodiny Walser a je dílem pozdně empírové přestavby. Po roce 1945 sloužila budova potřebám zemědělského družstva – převážně bytovým účelům, dnes je zámek prázdný.
Hlavní obrázek místa
Pohled na zámek v Čížkově od jihozápadu
© Jiří Cukr, 08/2013
Ves Čížkov, o které je první zmínka r. 1379, patřila původně k Nové Cerekvi a tím k arcibiskupskému řečickému panství. Od r. 1466, kdy král Jiří z Poděbrad věnoval Václavovi z Leskovce Novou Cerekev, drželi Čížkov Leskovcové. R. 1590 ji získali od Rudolfa II. do dědičného vlastnictví a Kryštof Leskovec ji připojil k Božejovu. R. 1650 postoupil poslední příslušník rodu Jan Kryštof Leskovec ves Čížkov svému věřiteli, regentu arcibiskupských statků Jiříku Miličovskému z Braunberka. Nový majitel nebo jeho syn Jiří Ludvík Miličovský vystavěli v Čížkově tvrz. Jiří Ludvík prodal r. 1669 tvrz, dvůr, pivovar a ves Čížkov Vojtěch Jiřímu Voračickému z Paběhnic na Proseči. Od něho koupil r. 1677 Čížkov s příslušenstvím generál polní zbrojmistr Gottfried Heister. V r. 1785 byl na místě tvrze postaven klasicistní zámek, přestavěný kolem poloviny 19. století v pozdním empíru. Je to dvoupatrová budova obdélného půdorysu obrácená průčelím na západ. Trojúhelníkový štít nad korunní římsou a vížka s hodinami uprostřed střechy připomínají původní sloh. Za zámkem je park. V severním nároží jeho ohradní zdi se zachoval empírový osmiboký pavilón. Dnes je zámek majetkem státního statku a slouží bytovým účelům. dnes (2005) je celá budova zámku pustá, zbytky zařízení a vybavení jsou zdemolované (redakce hrady.cz)
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 1986 (doplněno redakcí hrady.cz), 20.8. 2005
historie

O zámku v Čížkově je v odborné literatuře jen málo zmínek. Ves samotná patřila nejprve k Nové Cerekvi, později k Božejovu. Samostatným statkem se stala teprve roku 1650, kdy ji Jan Kryštof Leskovec postoupil svému věřiteli Jiřímu Milíčovskému z Braunberka. Jiří nebo jeho syn Jiří Ludvík si v Čížkově postavili sídlo neznámé polohy a podoby, již roku 1669 však Jiří Ludvík prodává Čížkov se sídlem, dvorem a pivovarem Vojtěchu Jiřímu Voračickému z Paběnic na Proseči. Ten je již o osm let později dále prodal polnímu zbrojmistru Gottfriedu Heisterovi. Kdo držel Čížkov roku 1785, kdy zde byl postaven nový klasicistní zámek, literatura neuvádí, majitelé panství se zřejmě poměrně často střídali. Dnešní podoba zámku je převážně dílem pozdně empírové přestavby z konce 19. století, kdy Čížkov patřil rokině Walser. Po roce 1945 sloužila budova potřebám zemědělského družstva převážně bytovým účelům, dnes je zámek prázdný.

Zany, 7.9. 2005

Komentáře

Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Čížkov

Místa v okolí

 boží muka
 synagoga
 boží muka
 návesní kaple
 Proseč-Obořiště
 boží muka
 Proseč u Pošné
 kaple sv. Mikuláše
 Nový Dvůr
 boží muka
 Konipas
 Březina
 kaplička
 kaple sv. Floriana
 kaple
 boží muka
 Drechselova vila
 kaple sv. Kříže
 boží muka
 boží muka
 Ústrašín
 zámek Říčanských
 městská šatlava
 Městské divadlo
 židovský hřbitov
 radnice
 Purkrabský dům
 Šrejnarovský dům
 Altenhoferovský dům
 Fárův dům
 kostel sv. Víta
 Kámen
 boží muka
 městské opevnění
 Hořepník
 kaple Panny Marie
 boží muka
 kaple sv. Magdaleny
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 kostel Božího Těla
 návesní kaple
 Libkova Voda
 Červená Řečice
 boží muka
 kostel Božího Těla
 synagoga
 děkanství
 socha sv. Václava
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 Šohajův dům
 panský pivovar
 Božejov
 Pacov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiří
 Pechburg
 boží muka
 Služátky
 kostel sv. Vavřince
 Pavlov
 Višněvice
 Višněvice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Nemojov
 kaple sv. Haštala
 kaplička sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Želiv
 špýchar
 Bedřichov
 mlýn
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kočičí hrádek
 toleranční kostel
 pamětní kámen
 synagoga
 Černovice
 vodní nádrž Sedlice
 Vyklantice
 Bílý Kámen
 boží muka
 Hacpurek
 židovský hřbitov
 Sudkův Důl
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Veselá
 kostel Všech Svatých
 špýchar
 Větrný zámek
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Marka
 zvonice
 Těchobuz
 fara
 Včelnička
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 Lhotice
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Lukavec
 židovský hřbitov
 boží muka sv. Rocha
 Lhotka
 boží muka
 židovský hřbitov
 Speřice
 fara
Základní informace místa
ID místa: 3397
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama