Zámek postaven roku 1785. Dnešní podoba zámku je z 19. století, kdy byl zámek majetkem rodiny Walser a je dílem pozdně empírové přestavby. Po roce 1945 sloužila budova potřebám zemědělského družstva – převážně bytovým účelům, dnes je zámek prázdný.
Hlavní obrázek místa
pohled od severozápadu
© Pavel Zany Komárek 20/8/2005
Ves Čížkov, o které je první zmínka r. 1379, patřila původně k Nové Cerekvi a tím k arcibiskupskému řečickému panství. Od r. 1466, kdy král Jiří z Poděbrad věnoval Václavovi z Leskovce Novou Cerekev, drželi Čížkov Leskovcové. R. 1590 ji získali od Rudolfa II. do dědičného vlastnictví a Kryštof Leskovec ji připojil k Božejovu. R. 1650 postoupil poslední příslušník rodu Jan Kryštof Leskovec ves Čížkov svému věřiteli, regentu arcibiskupských statků Jiříku Miličovskému z Braunberka. Nový majitel nebo jeho syn Jiří Ludvík Miličovský vystavěli v Čížkově tvrz. Jiří Ludvík prodal r. 1669 tvrz, dvůr, pivovar a ves Čížkov Vojtěch Jiřímu Voračickému z Paběhnic na Proseči. Od něho koupil r. 1677 Čížkov s příslušenstvím generál polní zbrojmistr Gottfried Heister. V r. 1785 byl na místě tvrze postaven klasicistní zámek, přestavěný kolem poloviny 19. století v pozdním empíru. Je to dvoupatrová budova obdélného půdorysu obrácená průčelím na západ. Trojúhelníkový štít nad korunní římsou a vížka s hodinami uprostřed střechy připomínají původní sloh. Za zámkem je park. V severním nároží jeho ohradní zdi se zachoval empírový osmiboký pavilón. Dnes je zámek majetkem státního statku a slouží bytovým účelům. dnes (2005) je celá budova zámku pustá, zbytky zařízení a vybavení jsou zdemolované (redakce hrady.cz)
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 1986 (doplněno redakcí hrady.cz), 20.8. 2005
historie

O zámku v Čížkově je v odborné literatuře jen málo zmínek. Ves samotná patřila nejprve k Nové Cerekvi, později k Božejovu. Samostatným statkem se stala teprve roku 1650, kdy ji Jan Kryštof Leskovec postoupil svému věřiteli Jiřímu Milíčovskému z Braunberka. Jiří nebo jeho syn Jiří Ludvík si v Čížkově postavili sídlo neznámé polohy a podoby, již roku 1669 však Jiří Ludvík prodává Čížkov se sídlem, dvorem a pivovarem Vojtěchu Jiřímu Voračickému z Paběnic na Proseči. Ten je již o osm let později dále prodal polnímu zbrojmistru Gottfriedu Heisterovi. Kdo držel Čížkov roku 1785, kdy zde byl postaven nový klasicistní zámek, literatura neuvádí, majitelé panství se zřejmě poměrně často střídali. Dnešní podoba zámku je převážně dílem pozdně empírové přestavby z konce 19. století, kdy Čížkov patřil rokině Walser. Po roce 1945 sloužila budova potřebám zemědělského družstva převážně bytovým účelům, dnes je zámek prázdný.

Zany, 7.9. 2005

Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Čížkov

Místa v okolí

 boží muka
 synagoga
 boží muka
 návesní kaple
 Proseč-Obořiště
 boží muka
 Proseč u Pošné
 kaple sv. Mikuláše
 Nový Dvůr
 Konipas
 Březina
 kaplička
 kaple sv. Floriana
 kaple
 kaple sv. Kříže
 boží muka
 boží muka
 Drechselova vila
 boží muka
 zámek Říčanských
 městská šatlava
 Městské divadlo
 Ústrašín
 židovský hřbitov
 radnice
 Purkrabský dům
 Šrejnarovský dům
 Altenhoferovský dům
 Fárův dům
 kostel sv. Víta
 boží muka
 Kámen
 městské opevnění
 Hořepník
 kaple Panny Marie
 boží muka
 kaple sv. Magdaleny
 kaple sv. Anny
 kostel Božího Těla
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 návesní kaple
 Červená Řečice
 Libkova Voda
 boží muka
 kostel Božího Těla
 synagoga
 děkanství
 socha sv. Václava
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Pacov
 Šohajův dům
 panský pivovar
 Božejov
 kostel sv. Barbory
 Pechburg
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 Služátky
 kostel sv. Vavřince
 Pavlov
 Višněvice
 Višněvice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Nemojov
 kaple sv. Haštala
 kaplička sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Želiv
 Bedřichov
 špýchar
 mlýn
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kočičí hrádek
 toleranční kostel
 pamětní kámen
 Černovice
 synagoga
 vodní nádrž Sedlice
 Bílý Kámen
 Vyklantice
 boží muka
 Hacpurek
 židovský hřbitov
 Sudkův Důl
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Všech Svatých
 Větrný zámek
 špýchar
 kostel sv. Jakuba
 Veselá
 kostel sv. Marka
 zvonice
 Těchobuz
 fara
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 Lhotice
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Lukavec
 židovský hřbitov
 boží muka sv. Rocha
 Lhotka
 boží muka
 židovský hřbitov
 Speřice
 fara
Základní informace místa
ID místa: 3397
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama