Pustá Rudná je místní částí Andělské Hory. Kaplička sv. Antonína, postavená r. 1833, stojí ve středu osady. Prodána jako rekreační objekt. Majitel o kapličku příkladně pečuje.
Hlavní obrázek místa
Kaplička sv. Antonína v Pusté Rudné v okrese Bruntál.
© Pavel Vítek 11/2006
Pustá Rudná je místní částí Andělské Hory v okrese Bruntál. Od Andělské Hory leží severním směrem. Rozkládá se u silnice vedoucí z Bruntálu do Vrbna pod Pradědem přes Světlou Horu, Andělskou Horu a Karlovice. Kapli sv. Antonína nalezneme v centru vsi, při jízdě z Andělské Hory do Karlovic po pravé straně.
Pavel Vítek, 10.6. 2022
popis

V Pusté Rudné je evidováno jen 12 adres. Ve středu osady stojí pěkná kamenná kaplička svatého Antonína. Kaple, postavená v roce 1833, byla po odsunu původních obyvatel německé národnosti po druhé světové válce odsvěcena. Byla prodána jako rekreační objekt, kterým je dodnes. Současný majitel o ni příkladně pečuje. Severovýchodním směrem nedaleko osady se nachází oblast stejnojmenné přírodní rezervace Pustá Rudná, kterou tvoří louky na svazích vrcholku Kamenná hůrka.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.drobnepamatky.cz/node/49827, 10.6. 2022

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Pustá Rudná

Místa v okolí

 Freudenštejn
 Vrbno pod Pradědem
 kostel sv. Barbory
 Tlustá Berta
 kašna
 kosárna
 evangelická zvonice
 Fürstenwalde
 Široká Niva
 Široká Niva
 hudební pavilon
 Mnichov
 Maxmiliánův pramen
 kaple sv. Josefa
 vodopád
 kaple sv. Huberta
 Hubertov
 Na Skalce
 Rabenštejn
 Pustý zámek
 Malá Morávka
 kaple sv. Hedviky
 Quinburk
 Bruntál
 městské hradby
 panský dům
 kaple sv. Michala
 Dolní Holčovice
 Gabrielův dům
 Stará radnice
 evangelický kostel
 chata Ovčárna
 Petrovy kameny
 Praděd
 Drakov
 chata Barborka
 vysoká pec Drakov
 hraniční sloup
 barokní most
 Heřmanovice
 Moravická kyselka
 lípa Hadí královna
 Nová Ves
 Malá Štáhle
 chata Švýcárna
 Zátor
 Eldorado
 Burkvíz
 kostel sv. Michala
 Vysoký vodopád
 Hynčice
 Koberštejn
 Alfrédova chata
 Františkova myslivna
 Hošťálkovy
 Jelení studánka
 Město Albrechtice
 Brunerova vila
 Město Albrechtice
 Lurdská jeskyně
 Janovice
 Spitzerova vila
 Hraniční vrch
 Adolfovice
Základní informace místa
ID místa: 16423
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.6.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama