Barokní kaple z roku 1702, založena hraběnkou Zuzanou Terezií Renatou Černínovou z Martinic. V r. 1840 byla kaple klasicisticky upravena a zasvěcena sv. Anně. Dnes v chátrajícím stavu s vyhlídkou základních oprav. Objekt je volně přístupný.
Hlavní obrázek místa
© Tomáš Hobzík, 06/2011
Roku 1702 založila majitelka panství Lnáře hraběnka Zuzana Terezie Renata Černínová z Martinic na návrší za zámeckým parkem vrcholně barokní kapli k poctě Ukřižování Ježíše Krista, zvanou Kalvárie. Podle nepodložených informací vedla ke kapli od zámku cesta lemovaná po obou stranách alejí vzrostlých stromů. Roku 1840 byla kaple přestavěna v klasicistním stylu a nově zasvěcena sv. Anně na počest Anny de Árvay, manželky tehdejšího majitele Lnář hraběte Klementa Václava Linckera z Lützenwicku. V sousedství kaple vznikl soubor hrázděných hospodářských a obytných budov ve švýcarském stylu. Areálu se proto většinou říkalo "Švýcárna" nebo podle zasvěcení kaple "Annaberg" (Hora sv. Anny), dnes Anín. V současnosti je kaple ve velmi neutěšeném stavu, podle informací by měla v roce 2011 proběhnout základní oprava.
Tomáš Hobzík , 23.6. 2011
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Lnáře

Místa v okolí

 Lnáře
 Tchořovice
 kostel sv. Jakuba
 Kasejovice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Pole
 kostel sv. Voršily
 Újezdec
 kostel sv. Ondřeje
 Kadov
 Řesanice
 kaple Božího hrobu
 Blatná
 socha sv. Floriana
 kaplanka
 parostrojní lihovar
 stará radnice
 Hrádek
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 socha sv. Barbory
 Hvožďany
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 skanzen Chanovice
 Chanovice
 Chlum
 Životice
 Starý Smolivec
 Záboří
 Ženatý dub
 Oselce
 Pětnice
 Podhůří
 Dožice
 Defurovy Lažany
 Buzice
 Hostišovice
 Bratronice
 Křikava
 Čekanice
 Uzeničky
 Třemšín
 Třemšín
 Škvořetice
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 Drahenice
 Sedlice
 Strašná skála
 kostel sv. Václava
 Draheničky
 Hengst
 Na Skále
 kostel sv. Rocha
 synagoga
 židovské ghetto
 silniční most
 Pražská brána
 boží muka
 zámecký pivovar
 Březnice
 Zámecký mlýn
 Horažďovice
 pivovar Herold
 Podbranský mlýn
 židovský hřbitov
 Mítov
 Petrovice
Základní informace místa
ID místa: 10264
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama