Barokní kaple z roku 1702, založena hraběnkou Zuzanou Terezií Renatou Černínovou z Martinic. V r. 1840 byla kaple klasicisticky upravena a zasvěcena sv. Anně. Dnes v chátrajícím stavu s vyhlídkou základních oprav. Objekt je volně přístupný.
Hlavní obrázek místa
© Tomáš Hobzík, 06/2011
Roku 1702 založila majitelka panství Lnáře hraběnka Zuzana Terezie Renata Černínová z Martinic na návrší za zámeckým parkem vrcholně barokní kapli k poctě Ukřižování Ježíše Krista, zvanou Kalvárie. Podle nepodložených informací vedla ke kapli od zámku cesta lemovaná po obou stranách alejí vzrostlých stromů. Roku 1840 byla kaple přestavěna v klasicistním stylu a nově zasvěcena sv. Anně na počest Anny de Árvay, manželky tehdejšího majitele Lnář hraběte Klementa Václava Linckera z Lützenwicku. V sousedství kaple vznikl soubor hrázděných hospodářských a obytných budov ve švýcarském stylu. Areálu se proto většinou říkalo "Švýcárna" nebo podle zasvěcení kaple "Annaberg" (Hora sv. Anny), dnes Anín. V současnosti je kaple ve velmi neutěšeném stavu, podle informací by měla v roce 2011 proběhnout základní oprava.
Tomáš Hobzík , 23.6. 2011
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Lnáře

Místa v okolí

 Lnáře
 Tchořovice
 kostel sv. Jakuba
 Kasejovice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Pole
 kostel sv. Voršily
 Újezdec
 kostel sv. Ondřeje
 Kadov
 Řesanice
 kaple Božího hrobu
 Blatná
 socha sv. Floriana
 kaplanka
 parostrojní lihovar
 stará radnice
 Hrádek
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 socha sv. Barbory
 Hvožďany
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 skanzen Chanovice
 Chanovice
 Chlum
 Životice
 Starý Smolivec
 Záboří
 Ženatý dub
 Oselce
 Pětnice
 Podhůří
 Dožice
 Defurovy Lažany
 Buzice
 Hostišovice
 Bratronice
 Křikava
 Čekanice
 Uzeničky
 Třemšín
 Třemšín
 Škvořetice
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 Drahenice
 Sedlice
 Strašná skála
 kostel sv. Václava
 Draheničky
 Hengst
 Na Skále
 kostel sv. Rocha
 synagoga
 židovské ghetto
 silniční most
 Pražská brána
 boží muka
 zámecký pivovar
 Březnice
 Zámecký mlýn
 Horažďovice
 pivovar Herold
 Podbranský mlýn
 židovský hřbitov
 Mítov
 Petrovice
Základní informace místa
ID místa: 10264
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama