Renesanční zámek byl vystavěn v r. 1577 Volfem Novohradským z Kolovrat na místě starší tvrze. Stavba byla dokončena patrně až r. 1593. Později zámek často měnil majitele, a v r. 1999, tedy 333 let od jeho založení, byl poprvé zpřístupněn veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 05/2007
Barokní zámek, asi 10 km směrem na Plzeň od Blatné, přímo u silnice E49 Plzeň Písek v krajině plné rybníků. Tradici rybníkářství dokumentuje exposice muzea. Parkovat lze přímo před zámkem. Zámecký komplex je tvořen Starým a v těsném sousedství stojícím Novým zámkem, do současnosti s téměř původní podobou. Dvoupatrový čtyřkřídlý Nový zámek je postaven okolo obdélníkového nádvoří s přístupem po kamenném mostě přes ochranný příkop. Na nádvoří najdeme kašnu se sochou Neptuna z konce 17. století. Interiéry Nového zámku se vyznačují bohatostí štukové výzdoby, freskami a sochami s výjevy antické mytologie. Unikátní reprezentační sál prostupuje dvě poschodí a je vyzdoben množstvím štukatérských prací, maleb a nástropní freskou, zobrazující antické božstvo. V bohatě zdobené kapli sv. Josefa jsou k vidění nástěnné malby s výjevy ...
18.11. 2002

  historie

  Prvními zmiňovanými majiteli lnářského panství byli vladykové ze Lnář. Nejstarší písemná zmínka z roku 1313 hovoří o rytíři Odřichu ze Lnář, doprovázejícího Jana Lucemburského na výpravě do Vlach. Po posledním z rodu, rytíři Vilému ze Lnář, přechází majetek na Zmrzlíky ze Svojšína (1406 - 1564). Petr Zmrzlík ze Svojšína byl příznivcem husitského hnutí, proto byla lnářská tvrz husitských výbojů

  18.11. 2002
  Ves Lnáře se připomíná poprvé v r. 1318 jako majetek Habarta ze Lnář. V l. 1364 – 1399 se uvádí Konrád ze Lnář, po něm též Vilém ze Lnář (1399). Nejstarší dochovaná zpráva o tvrzi je z r. 1465, kdy na ní seděl Petr Zmrzlík ze Svojšína. Tato gotická tvrz byla vystavěna na levém břehu potoka Lomnice.O jejím vzhledu nejsou žádné doklady. Zpráva komorníka zemských desk z r. 1568 uvádí, že nad vraty je

  Hrady, zámky a Tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, Jižní Čechy, 27.11. 2002

  pověsti

  Zlatý klíč
  První majitelé rytíři ze Lnář měli ve znaku zlatý klíč na modrém poli, který zde byl údajně kdysi vyorán při zjevení obrazu sv. Máří.
  18.11. 2002

  popis

  Tvrz je v současné době kulturním a vzdělávacím centrem. Poskytuje turistům a návštěvníkům Lnář informace o regionu, možnostech ubytování a pobytové náplně i internet (místní infocentrum), propaguje produkty lidové tvořivosti v expozici Lidových řemesel a nejvíce navštěvovaná je ojedinělá a nezapomenutelná stálá expozice skla a plastik světoznámého skláře a malíře pana Bohumila E l i á š e .

  Klára Augustinová, 5.7. 2007
  Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Lnáře

  Místa v okolí

   Tchořovice
   Kasejovice
   kostel sv. Jakuba
   synagoga
   židovský hřbitov
   Pole
   kostel sv. Ondřeje
   Řesanice
   Újezdec
   kostel sv. Voršily
   Kadov
   židovský hřbitov
   kostel sv. Jiljí
   Hrádek
   skanzen Chanovice
   kaple Božího hrobu
   Hvožďany
   Životice
   Blatná
   stará radnice
   parostrojní lihovar
   kaplanka
   socha sv. Floriana
   Chanovice
   Chlum
   mariánský sloup
   socha sv. Barbory
   Starý Smolivec
   radnice
   Oselce
   Podhůří
   Záboří
   Pětnice
   Ženatý dub
   Dožice
   Defurovy Lažany
   Hostišovice
   Bratronice
   Buzice
   Křikava
   Čekanice
   Třemšín
   Třemšín
   Uzeničky
   kaple sv. Vojtěcha
   Škvořetice
   kostel sv. Vavřince
   Strašná skála
   Hengst
   Drahenice
   Sedlice
   Na Skále
   kostel sv. Václava
   Draheničky
   Zelenohorská pošta
   kaple sv. Vojtěcha
   Zelená Hora
   boží muka
   kostel sv. Rocha
   zámecký pivovar
   Pražská brána
   Zámecký mlýn
   synagoga
   židovské ghetto
   Horažďovice
   silniční most
   Březnice
   pivovar Herold
   židovský hřbitov
   Mítov
   kostel sv. Václava
   Petrovice
  Kontaktní informace
  Zámek Lnáře
  387 42 Lnáře 1
  Tel: 604 401 432
  http://www.lnare.cz/zamek/
  zamek@lnare.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 1306
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 19.11.2002
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama