Renesanční zámek byl vystavěn v r. 1577 Volfem Novohradským z Kolovrat na místě starší tvrze. Stavba byla dokončena patrně až r. 1593. Později zámek často měnil majitele, a v r. 1999, tedy 333 let od jeho založení, byl poprvé zpřístupněn veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 05/2007
Barokní zámek, asi 10 km směrem na Plzeň od Blatné, přímo u silnice E49 Plzeň Písek v krajině plné rybníků. Tradici rybníkářství dokumentuje exposice muzea. Parkovat lze přímo před zámkem. Zámecký komplex je tvořen Starým a v těsném sousedství stojícím Novým zámkem, do současnosti s téměř původní podobou. Dvoupatrový čtyřkřídlý Nový zámek je postaven okolo obdélníkového nádvoří s přístupem po kamenném mostě přes ochranný příkop. Na nádvoří najdeme kašnu se sochou Neptuna z konce 17. století. Interiéry Nového zámku se vyznačují bohatostí štukové výzdoby, freskami a sochami s výjevy antické mytologie. Unikátní reprezentační sál prostupuje dvě poschodí a je vyzdoben množstvím štukatérských prací, maleb a nástropní freskou, zobrazující antické božstvo. V bohatě zdobené kapli sv. Josefa jsou k vidění nástěnné malby s výjevy z bible. Zámek je obklopen anglickým parkem se sochami řeckých bohů a bohyň, který vznikl počátkem 18. století úpravou původní barokní zahrady.
18.11. 2002
popis

Tvrz je v současné době kulturním a vzdělávacím centrem. Poskytuje turistům a návštěvníkům Lnář informace o regionu, možnostech ubytování a pobytové náplně i internet (místní infocentrum), propaguje produkty lidové tvořivosti v expozici Lidových řemesel a nejvíce navštěvovaná je ojedinělá a nezapomenutelná stálá expozice skla a plastik světoznámého skláře a malíře pana Bohumila E l i á š e . V galerii si také můžete zakoupit publikaci od Jiřího Sekery vydanou k 300. výročí vzniku oltářního obrazu Petra Brandla / 1707/ v chrámu bývalého kláštera bosých augustiniánů ve Lnářích. Venkovní ozvučený orientační panel v pěti jazykových mutacích pozve návštěvníky na atraktivní místa v našem regionu. Věříme, že každý návštěvník najde u nás něco, co jej osloví a zaujme. V galerii je v současné době nainstalována výstava koláží Dr. Jiřího Berana, kterou mohou návštěvníci shlédnout do 30.…  číst dále

Klára Augustinová, 5.7. 2007

historie

Prvními zmiňovanými majiteli lnářského panství byli vladykové ze Lnář. Nejstarší písemná zmínka z roku 1313 hovoří o rytíři Odřichu ze Lnář, doprovázejícího Jana Lucemburského na výpravě do Vlach. Po posledním z rodu, rytíři Vilému ze Lnář, přechází majetek na Zmrzlíky ze Svojšína (1406 - 1564). Petr Zmrzlík ze Svojšína byl příznivcem husitského hnutí, proto byla lnářská tvrz husitských výbojů ušetřena. Později se od husitů odvrátil a v bitvě u Lipan již bojuje na straně panské jednoty. Poslednímu ze Zmrzlíků, evangelíku Václavovi, hrozila konfiskace majetku od císaře Ferdinanda I. Předešel jí roku 1564 prodejem Zdeňkovi ze Šternberka za 20000 kop grošů českých a s penězi uprchl do Němec, kde zemřel. Silně zadlužené panství Zdeňkovi synové postupují svému švagru Volfu Novohradskému z Kolovrat. Volf Novohradský (poručník Petra Voka z Rožmberka) pozval do Lnář stavitele rybníků, regenta rožmberského panství Jakuba Krčína z Jelčan…  číst dále

18.11. 2002

Další texty historie
pověsti

Zlatý klíč

První majitelé rytíři ze Lnář měli ve znaku zlatý klíč na modrém poli, který zde byl údajně kdysi vyorán při zjevení obrazu sv. Máří.

18.11. 2002

Komentáře

Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Lnáře

Místa v okolí

 Tchořovice
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 synagoga
 židovský hřbitov
 Pole
 kostel sv. Ondřeje
 Řesanice
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Kadov
 Dobšický mužík
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Hrádek
 skanzen Chanovice
 kaple Božího hrobu
 Hvožďany
 Životice
 Blatná
 stará radnice
 parostrojní lihovar
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 Chanovice
 Chlum
 mariánský sloup
 socha sv. Barbory
 Starý Smolivec
 radnice
 Oselce
 Podhůří
 Záboří
 Pětnice
 Ženatý dub
 Dožice
 Defurovy Lažany
 Hostišovice
 Bratronice
 Buzice
 Křikava
 Čekanice
 Velký Bor
 Třemšín
 Třemšín
 Uzeničky
 kaple sv. Vojtěcha
 Škvořetice
 kostel sv. Vavřince
 Strašná skála
 Hengst
 Drahenice
 Sedlice
 Na Skále
 kostel sv. Václava
 Draheničky
 boží muka
 sousoší Piety
 pamětní kámen
 Zelenohorská pošta
 kaple sv. Vojtěcha
 Zelená Hora
 boží muka
 kostel sv. Rocha
 zámecký pivovar
 Pražská brána
 Zámecký mlýn
 synagoga
 židovské ghetto
 Horažďovice
 silniční most
 Březnice
 pivovar Herold
 židovský hřbitov
 Mítovský mlýn
 Mítov
 kostel sv. Václava
 Petrovice
Kontaktní informace
Zámek Lnáře
387 42 Lnáře 1
Tel: 604 401 432
http://www.lnare.cz/zamek/
zamek@lnare.cz
Základní informace místa
ID místa: 1306
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 19.11.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama