Přírodní památka, významné naleziště sídliště paleolitického člověka. V roce 1872 v jeskyni objevil J.Wankler halštatský pohřeb s velkým množstvím bronzových předmětů, nástrojů a lidských koster.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 02/2015
Graficke pismenko Byčí skála a její okolí je národní přírodní památkou a je významným nalezištěm sídliště paleolitického člověka. V roce 1872 v její jeskyni J.Wankler odkryl tzv. halštatský pohřeb, kdy bylo nalezeno množství bronzových předmětů, nástrojů a lidských koster. Ty jsou teď umístěny v Přírodně historickém muzeu ve Vídni. Za války zde byla zřízena Němci, podobně jako v jiných lokalitách Moravského krasu, továrna na zbraně, která jeskyni z části poničila. Dnes je pro veřejnost uzavřená.
Roman Řezáč, 14.6. 2004

  turistické

  Vstup do jeskyně se nachází v patě impozantní skály uzavírající palouček při cestě mezi Adamovem a Křtinami. Pravidelně v květnu bývá jeskyně o víkendech otevřená veřejnosti, kdy je zpřístupněna část až po Velkou síň na začátku Nové Býčí skály. V rámci dnů "otevřených dveří" se na palouku před jeskyní organizují doprovodné akce historických (keltských) skupin, ukázky tavení železa v malých píckách atd.
  Tomáš Berka , 18.5. 2011

  pověsti

  drobné pověsti
  Pověsti o světelném býku, jako i samotný název skály a v ní ukryté jeskyně je starší než nález slavného bronzového býčka. Za druhé světové války se v jeskyni oběsil jeden voják, který prý zde stále straší. Pod naplavenými třemi velkými tzv. Pohanskými kameny se podle lidové pověsti nachází hrob náčelníka. V síni Kouzelná voda útvar Dračí hřbety je prý zkamenělým brněnským drak.
  Tomáš Berka ze zdroje http://www.byciskala.cz, 18.5. 2011

  popis

  Býčí skála je výtokovou jeskyní Jedovnického potoka a díky propojení s Rudickým propadáním tvoří druhý nejdelší (14km) jeskynní systém v ČR. Přičemž se nadále objevují chodby další a předpokládá se, že pod dosud objevenými třemi patry chodeb se nachází patra další. Díky svému charakteru je zde však krasová výzdoba velice ojedinělá. Ta co byla uchráněna před zničujícím vlivem opakujících se povodní ponorné řeky, zničili návštěvníci z 19. stol. a

  Tomáš Berka, ze zdroje http://www.byciskala.cz/ , 18.5. 2011
  Kontaktní informace
  ZO ČSS 6-01 Býčí sklála
  Jiří Svozil (Předseda)
  Josefov 69
  679 04 Adamov
  Tel: 602 776 097
  URL: http://www.byciskala.cz
  E-mail: svozil.jiri@tiscali.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 1356
  Typ místa: přírodní scenerie
  Podkategorie: jeskyně
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?1356
  Uveřejněno: 14.6.2004
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 18' 31.44"
  E 16° 41' 33.48"
  Země: Česká republika
  Kraj: Jihomoravský kraj
  Okres:  Blansko  (BK)
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu