Třípatrový objekt, téměř zapuštěný do terénu byl vybetonován 16.-21.8.1937. Vybaven byl protiplynovou předsíní, ubikací velitele, místností pro velitele, skladem munice, sociálním zařízením, telefonní ústřednou. Dodnes je zachován pozorovací zvon.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na srub K - S 12b Utržený
2003 ©Jiří Cukr
Srub s pozorovatelnou K – S 12b Utržený se nachází v dominantní poloze v nadmořské výšce 696 metrů na severním svahu vrcholu Veselka mezi městem Králíky a obcí Červený Potok. Přístup, který je dobře značen směrovými tabulkami, je pro pěší i motoristy stejný. Z Králík je třeba vyrazit směrem na osadu Dolní Hedeč, kde se asi po dvou kilometrech nachází asfaltová odbočka vlevo. Z ní je třeba v nejvyšším místě stoupání pokračovat pěšky přes louku kolem ohradníku. Utržený, který je součástí tvrze Hůrka, ale není s ní propojen podzemní chodbou, je již několik let postupně rekonstruován. Největší raritou je zachovalý původní pancéřový pozorovací zvon, který sloužil potřebám tvrze Hůrka, Adam i Bouda. Byl a dosud odtud je výborný rozhled severním směrem k polským hranicím ( v době výstavby německým ), jenž umožňoval časné varování před případným útokem nepřítele. Vedle zvonu zmiňme i původní pancéřové dveře. Rozhled je odtud opravdu kouzelný, návštěva stojí za to.
Pavel a Jiří Cukrovi, 11.8. 2003
turistické

Objekt pozorovatelny se nachází na kopci Veselka nad obcí Červený Potok u Králík. Přístupová cesta pro pěší začíná v Červeném Potoce naproti autobusové zastávce a vede po louce na kopec Veselka. Tento je patrný ze silnice před Červeným Potokem z Králík směrem na Hanušovice. Další přístupová cesta - vhodná pro motoristy vede z Králík směrem ke klášteru na Hedeči. V druhé prudké pravé zatáčce se odbočí vlevo na asfaltovou polní cestu a pokračuje se dále dle ukazatelů. Prosíme návštěvníky, aby pokud možno zanechali vozidla na okraji louky, kde se sjíždí z asfaltové cesty, protože se jedná o soukromý pozemek. Z kopce Veselka je za příznivého počasí pěkný pohled na masiv Králického sněžníku a Jeseníky včetně vysílače na Pradědu a na další objekty opevnění. V Červeném Potoce je jak již zmiňovaná autobusová zastávka, tak i vlakové nádraží.

Jiří Vaněrek, 4.5. 2004

historie

Objekt byl vybetonován ve dnech 16. – 21. srpna 1937 jako třípatrový ve III. třídě odolnosti a byl celý vyjma zvonu zapuštěn pod okolní terén. Celková spotřeba betonu byla 1405 metrů krychlových. Původně byl vybaven jedním zvonem pěchotním a jedním dělostřeleckým pozorovacím, dvěma lehkými kulomety, radiostanicí, filtrovnou, záchodem s umývárnou, posádku mělo tvořit 18 mužů. Za okupace byl stejně jako další pevnosti poškozen zkouškami odolnosti, tehdy také zmizel pěchotní zvon.

Pavel a Jiří Cukrovi, 11.8. 2003

okruhy, vstupné

Doba prohlídky je cca. 30-45 minut - dle zájmu návštěvníků, vstupné je dobrovolné. V objektu lze zdarma fotografovat a pořizovat videozáznamy. Otevřeno je každý sudý víkend v roce a to od května do září- v sobotu od 08.00 - 18.00 hodin a v neděli od 08.00 - 14.30 hodin, dále v termínech Společných víkendů muzeí v KPO .V objektu je nově instalován elektrický rozvod včetně osvětlení. Pro větší skupinu lze dle domluvy zpřístupnit objekt i mimo otvírací hodiny.
Prosíme návštěvníky, kteří přijedou automobilem od Hedeče, aby svoje vozidla zanechali před loukou na kraji polní cesty a nejezdili až přímo k bunkru, protože louka je soukromý pozemek a tímto se vyhneme konfliktům s majiteli pozemku.Děkujeme.

1.11. 2004

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO),

Místa v okolí

 muzeum celnictví
 městské muzeum
 městská spořitelna
 Vojenské muzeum
 kostel sv. Aloise
 Křížová hora
 Stezka v oblacích
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Rocha
 Suchý vrch
 kostel sv. Linharta
 Mlýnický dvůr
 Międzylesie
 kostel sv. Mikuláše
 Bohdíkov
 pramen Moravy
 Pleče
 kostel sv. Vavřince
 Králova Hora
 Ruda nad Moravou
 kostel Všech svatých
 Štíty
 Šilperk
 vodopád Wilczki
 Stará radnice
 Bystřec
 kostel sv. Wolfganga
 Zemská brána
 Szczerba
 Výprachtice
 Háj u Šumperka
 evangelický kostel
 mariánský sloup
 kostel sv. Barbory
 radnice
 Geschaderův dům
 Šumperk
Kontaktní informace
http://h
Základní informace místa
ID místa: 1598
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.8.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama