Třípatrový objekt, téměř zapuštěný do terénu byl vybetonován 16.-21.8.1937. Vybaven byl protiplynovou předsíní, ubikací velitele, místností pro velitele, skladem munice, sociálním zařízením, telefonní ústřednou. Dodnes je zachován pozorovací zvon.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na srub K - S 12b Utržený
2003 ©Jiří Cukr
Srub s pozorovatelnou K – S 12b Utržený se nachází v dominantní poloze v nadmořské výšce 696 metrů na severním svahu vrcholu Veselka mezi městem Králíky a obcí Červený Potok. Přístup, který je dobře značen směrovými tabulkami, je pro pěší i motoristy stejný. Z Králík je třeba vyrazit směrem na osadu Dolní Hedeč, kde se asi po dvou kilometrech nachází asfaltová odbočka vlevo. Z ní je třeba v nejvyšším místě stoupání pokračovat pěšky přes louku kolem ohradníku. Utržený, který je součástí tvrze Hůrka, ale není s ní propojen podzemní chodbou, je již několik let postupně rekonstruován. Největší raritou je zachovalý původní pancéřový pozorovací zvon, který sloužil potřebám tvrze Hůrka, Adam i Bouda. Byl a dosud odtud je výborný rozhled severním směrem k polským hranicím ( v době výstavby německým ), jenž umožňoval časné varování před případným útokem nepřítele. Vedle zvonu zmiňme i původní pancéřové dveře. Rozhled je odtud opravdu kouzelný, návštěva stojí za to.
Pavel a Jiří Cukrovi, 11.8. 2003
turistické

Objekt pozorovatelny se nachází na kopci Veselka nad obcí Červený Potok u Králík. Přístupová cesta pro pěší začíná v Červeném Potoce naproti autobusové zastávce a vede po louce na kopec Veselka. Tento je patrný ze silnice před Červeným Potokem z Králík směrem na Hanušovice. Další přístupová cesta - vhodná pro motoristy vede z Králík směrem ke klášteru na Hedeči. V druhé prudké pravé zatáčce se odbočí vlevo na asfaltovou polní cestu a pokračuje se dále dle ukazatelů. Prosíme návštěvníky, aby pokud možno zanechali vozidla na okraji louky, kde se sjíždí z asfaltové cesty, protože se jedná o soukromý pozemek. Z kopce Veselka je za příznivého počasí pěkný pohled na masiv Králického sněžníku a Jeseníky včetně vysílače na Pradědu a na další objekty opevnění. V Červeném Potoce je jak již zmiňovaná autobusová zastávka, tak i vlakové nádraží.

Jiří Vaněrek, 4.5. 2004

historie

Objekt byl vybetonován ve dnech 16. – 21. srpna 1937 jako třípatrový ve III. třídě odolnosti a byl celý vyjma zvonu zapuštěn pod okolní terén. Celková spotřeba betonu byla 1405 metrů krychlových. Původně byl vybaven jedním zvonem pěchotním a jedním dělostřeleckým pozorovacím, dvěma lehkými kulomety, radiostanicí, filtrovnou, záchodem s umývárnou, posádku mělo tvořit 18 mužů. Za okupace byl stejně jako další pevnosti poškozen zkouškami odolnosti, tehdy také zmizel pěchotní zvon.

Pavel a Jiří Cukrovi, 11.8. 2003

okruhy, vstupné

Doba prohlídky je cca. 30-45 minut - dle zájmu návštěvníků, vstupné je dobrovolné. V objektu lze zdarma fotografovat a pořizovat videozáznamy. Otevřeno je každý sudý víkend v roce a to od května do září- v sobotu od 08.00 - 18.00 hodin a v neděli od 08.00 - 14.30 hodin, dále v termínech Společných víkendů muzeí v KPO .V objektu je nově instalován elektrický rozvod včetně osvětlení. Pro větší skupinu lze dle domluvy zpřístupnit objekt i mimo otvírací hodiny.
Prosíme návštěvníky, kteří přijedou automobilem od Hedeče, aby svoje vozidla zanechali před loukou na kraji polní cesty a nejezdili až přímo k bunkru, protože louka je soukromý pozemek a tímto se vyhneme konfliktům s majiteli pozemku.Děkujeme.

1.11. 2004

Komentáře

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO),

Místa v okolí

 městské muzeum
 městská spořitelna
 muzeum celnictví
 Vojenské muzeum
 kostel sv. Aloise
 Křížová hora
 Stezka v oblacích
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Rocha
 Suchý vrch
 kostel sv. Linharta
 Mlýnický dvůr
 Międzylesie
 kostel sv. Mikuláše
 Bohdíkov
 pramen Moravy
 Amálka
 Pleče
 kostel sv. Vavřince
 Králova Hora
 kostel Všech svatých
 Ruda nad Moravou
 Štíty
 Šilperk
 vodopád Wilczki
 Stará radnice
 Bystřec
 kostel sv. Wolfganga
 Zemská brána
 Szczerba
 Výprachtice
 Háj u Šumperka
 Dalimilova rozhledna
 evangelický kostel
 mariánský sloup
 kostel sv. Barbory
 radnice
 Šumperk
 Geschaderův dům
Kontaktní informace
http://h
Základní informace místa
ID místa: 1598
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.8.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

reklama