Třípatrový objekt, téměř zapuštěný do terénu byl vybetonován 16.-21.8.1937. Vybaven byl protiplynovou předsíní, ubikací velitele, místností pro velitele, skladem munice, sociálním zařízením, telefonní ústřednou. Dodnes je zachován pozorovací zvon.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na srub K - S 12b Utržený
2003 ©Jiří Cukr
Srub s pozorovatelnou K – S 12b Utržený se nachází v dominantní poloze v nadmořské výšce 696 metrů na severním svahu vrcholu Veselka mezi městem Králíky a obcí Červený Potok. Přístup, který je dobře značen směrovými tabulkami, je pro pěší i motoristy stejný. Z Králík je třeba vyrazit směrem na osadu Dolní Hedeč, kde se asi po dvou kilometrech nachází asfaltová odbočka vlevo. Z ní je třeba v nejvyšším místě stoupání pokračovat pěšky přes louku kolem ohradníku. Utržený, který je součástí tvrze Hůrka, ale není s ní propojen podzemní chodbou, je již několik let postupně rekonstruován. Největší raritou je zachovalý původní pancéřový pozorovací zvon, který sloužil potřebám tvrze Hůrka, Adam i Bouda. Byl a dosud odtud je výborný rozhled severním směrem k polským hranicím ( v době výstavby německým ), jenž umožňoval časné varování před případným útokem nepřítele. Vedle zvonu zmiňme i původní pancéřové dveře. Rozhled je odtud opravdu kouzelný, návštěva stojí za to.
Pavel a Jiří Cukrovi, 11.8. 2003
turistické

Objekt pozorovatelny se nachází na kopci Veselka nad obcí Červený Potok u Králík. Přístupová cesta pro pěší začíná v Červeném Potoce naproti autobusové zastávce a vede po louce na kopec Veselka. Tento je patrný ze silnice před Červeným Potokem z Králík směrem na Hanušovice. Další přístupová cesta - vhodná pro motoristy vede z Králík směrem ke klášteru na Hedeči. V druhé prudké pravé zatáčce se odbočí vlevo na asfaltovou polní cestu a pokračuje se dále dle ukazatelů. Prosíme návštěvníky, aby pokud možno zanechali vozidla na okraji louky, kde se sjíždí z asfaltové cesty, protože se jedná o soukromý pozemek. Z kopce Veselka je za příznivého počasí pěkný pohled na masiv Králického sněžníku a Jeseníky včetně vysílače na Pradědu a na další objekty opevnění. V Červeném Potoce je jak již zmiňovaná autobusová zastávka, tak i vlakové nádraží.

Jiří Vaněrek, 4.5. 2004

historie

Objekt byl vybetonován ve dnech 16. – 21. srpna 1937 jako třípatrový ve III. třídě odolnosti a byl celý vyjma zvonu zapuštěn pod okolní terén. Celková spotřeba betonu byla 1405 metrů krychlových. Původně byl vybaven jedním zvonem pěchotním a jedním dělostřeleckým pozorovacím, dvěma lehkými kulomety, radiostanicí, filtrovnou, záchodem s umývárnou, posádku mělo tvořit 18 mužů. Za okupace byl stejně jako další pevnosti poškozen zkouškami odolnosti, tehdy také zmizel pěchotní zvon.

Pavel a Jiří Cukrovi, 11.8. 2003

okruhy, vstupné

Doba prohlídky je cca. 30-45 minut - dle zájmu návštěvníků, vstupné je dobrovolné. V objektu lze zdarma fotografovat a pořizovat videozáznamy. Otevřeno je každý sudý víkend v roce a to od května do září- v sobotu od 08.00 - 18.00 hodin a v neděli od 08.00 - 14.30 hodin, dále v termínech Společných víkendů muzeí v KPO .V objektu je nově instalován elektrický rozvod včetně osvětlení. Pro větší skupinu lze dle domluvy zpřístupnit objekt i mimo otvírací hodiny.
Prosíme návštěvníky, kteří přijedou automobilem od Hedeče, aby svoje vozidla zanechali před loukou na kraji polní cesty a nejezdili až přímo k bunkru, protože louka je soukromý pozemek a tímto se vyhneme konfliktům s majiteli pozemku.Děkujeme.

1.11. 2004

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO),

Místa v okolí

 muzeum celnictví
 městské muzeum
 městská spořitelna
 Vojenské muzeum
 kostel sv. Aloise
 Křížová hora
 Stezka v oblacích
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Rocha
 Suchý vrch
 kostel sv. Linharta
 Mlýnický dvůr
 Międzylesie
 kostel sv. Mikuláše
 Bohdíkov
 pramen Moravy
 Pleče
 kostel sv. Vavřince
 Králova Hora
 Ruda nad Moravou
 kostel Všech svatých
 Štíty
 Šilperk
 vodopád Wilczki
 Stará radnice
 Bystřec
 kostel sv. Wolfganga
 Zemská brána
 Szczerba
 Výprachtice
 Háj u Šumperka
 evangelický kostel
 mariánský sloup
 kostel sv. Barbory
 radnice
 Geschaderův dům
 Šumperk
Kontaktní informace
http://h
Základní informace místa
ID místa: 1598
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.8.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama