Rodové sídlo pánů z Myslína, původně gotická tvrz, snad již ze 13. či počátku 14. století, doložená přímo až v roce 1543. Dochovaly se gotické sklepy a část zdiva, renesanční portál, ostění a sgrafita.
Hlavní obrázek místa
pohled na budovu tvrze od jihu
© Milan Caha 07/2008
Ves Myslín leží asi 2,5 kilometrů po modré turistické značce severně od městečka Mirovice. Tvrz stojí v dominantní poloze na vyvýšenině nad železniční tratí a říčkou Skalicí (Vlčavou).
18.7. 2008
popis

Objekt tvrze tvoří východní křídlo čtyřkřídlého hospodářského dvora. Tvrz je obdélníková patrová budova, nejstarší gotická část je podsklepená. Zachovaly se zde fragmenty renesanční výzdoby – vstupní portál (ze dvora), zbytky ostění a sgrafit.

18.7. 2008

historie

Název obce Myslín (ves či dvůr Myslův) naznačuje její stáří, které může sahat až do 13. století. Písemné doklady o její existenci však pocházejí až z konce 14. století, z let 1382 a 1385. Tehdy tvrz vlastnil Štěpán, přezdívaný Burák, přívrženec kališníků. Jeho bratr Beneš naopak bojoval na straně panské jednoty u Lipan. Koncem 15. století zde žil Hroch z Myslína, který ves s tvrzí prodal Václavu Zubovi z Landštejna. Poté – v roce 1543 – získal Myslín Vilém Loubský z Lub, jehož potomci zde žili až do poloviny 17. století. V roce 1679 tvrz získávají Eggenbergové a připojují ji k panství Orlík. Při pozemkové reformě získali hospodářský dvůr s tvrzí drobní majitelé. Jejich potomkům byl objekt vrácen v restituci, dnes je objekt nepřístupný, slouží jako obytný a hospodářský areál.

Milan Caha (Zdroj: Jiří Úlovec a kol., Encyklopedie českých tvrzí II, Argo, Praha 2000), 18.7. 2008

Půdorys místa

výřez z katastrální mapy
© J. Úlovec v Encyklopedii českých tvrzí
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Myslín

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Mirovice
 kostel sv. Klimenta
 Hrochův Hrádek
 Horosedly
 výklenková kaple
 Draheničky
 Zalužany
 židovský hřbitov
 synagoga
 Dolní Nerestce
 Drahenice
 Lety
 Starosedlský Hrádek
 empírový most
 pivovar Herold
 Březnice
 silniční most
 synagoga
 židovské ghetto
 kostel sv. Rocha
 Chraštice
 boží muka
 židovský hřbitov
 synagoga
 Uzeničky
 kostel sv. Václava
 Bukovany
 Rakovice
 Tochovice
 Čimelice
 Čimelice
 Zbenice
 Boudy u Čimelic
 Vintíř
 Hostišovice
 Křikava
 Kosatínský viklan
 Rtišovice
 židovský hřbitov
 Orlík nad Vltavou
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 socha sv. Barbory
 radnice
 Voltýřov
 kostel sv. Jiljí
 Karlov
 Ženatý dub
 Hrádek
 Žďákovský most
 Památník Vojna
 Varvažov
 Cerhonice
 Voltýřov
 Smolotely
 Strážovice
 Vysoká u Příbramě
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 špitál
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Hůrka u Vranovic
 Buzice
 Škvořetice
 kaplička
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 mariánský sloup
 Blatná
 Zvíkov
 parostrojní lihovar
 kaple sv. Anny
 Zduchovice
 boží muka
 kostel sv. Linharta
Základní informace místa
ID místa: 6516
Typ místa: tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.7.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama