Zámek byl původně tvrzí z r. 1543. V roce 1657 tvrz vyhořela a zůstala pustá. V r. 1712 ji koupili Löwensteinové a přestavěli ji v pozdně renesančním stylu na zámek čtvercového půdorysu. Později prošel ještě rozsáhlou barokní přestavbou.
Hlavní obrázek místa
Průčelí zámku
2003 © Václav Hodek
Na horním konci návsi v této nevelké vsi mezi Konstantinovými Lázněmi a Stříbrem se nachází velice zajímavý zámeček, který ale není příliš známý. Jde o patrovou budovy se čtyřmi rizality vystupujícími v nárožích. V těchto částech obsahovalo přízemí otevřené lodžie, jimiž vedly vstupy do zámku – šlo o průjezdy se stlačenými klenbami. Starší část, tedy ta obrácená k návsi, je kompletně podsklepená. Jde o rozsáhlé a prostorné sklepy s valenými klenbami s výsečemi. Podsklepený pouze z jedné části je proto, že stavba zámku probíhala ve dvou etapách. Část k návsi vznikla dříve, majitelé měli ještě dostatek peněz, proto ji kompletně podsklepili a vyzdobili. Měla v podstatě funkci rezidence – měla bohatě zdobené štukové stropy, rozlehlé chodby a haly a obsahovala i domácí kapli, o které již byla zmínka. ...
4.7. 2002

  turistické

  V srpnu 2003 bych stav nenazval rozhodně zachovalým. Objekt je nezajištěný, zpustlý a nevyužívaný. Uvnitř jsou již propadlé stropy, vytlučená okna. V propagačním materiálu stříbrského regionu je uváděno, že však čeká na svoji rehabilitaci, jako významná památka regionálního charakteru.
  23.8. 2003

  historie

  První zmínky o Cebivi se objevují již v roce 1115 v tzv. kladrubském falzu, ale ves byla později od Kladrub oddělena a měla samostatný vývoj, na Kladrubech v podstatě nezávislý. První místní vladyka –Hrděboj je zde uváděn až v roce 1379, ale to zde tvrz ještě nejspíš nestála, protože první výslovná zmínka o ní pochází až z roku 1543, kdy ves zakoupil od Jiříka ze Zádub Jan Drzdéř z Hrádku. Tvrz, která

  Naďa Zíková, 4.7. 2002
  Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Cebiv

  Místa v okolí

   kostel sv. Vavřince
   Slavice
   Očín
   Gutštejn
   Daňkov
   Bezemín
   Šipín
   kostel sv. Barbory
   Hradištský vrch
   kaple Panny Marie
   Hrádek
   Lhota
   Bavůrkův kříž
   Trpísty
   Švamberk
   Černošín
   Šontál
   Falštejn
   kostel sv. Jiří
   Dolní Polžice
   kostel sv. Petra
   Milkov
   Bezdružice
   Svojšín
   Volfštejn
   Svojšín
   Stříbro – MPZ
   brána do sadu
   Husitská bašta
   Prokopská štola
   Mostní brána
   Koubkova brána
   štola Svatá Anna
   štola Svatá Barbora
   Kořen
   Třebel
   Kořen
   Ošelín
   Sulislav
   Pňovany
   Luhov
   Luhov
   Úterý – MPZ
   kostel sv. Václava
   mariánský sloup
   radnice
   boží muka
   mariánský sloup
   kostel sv. Jakuba
   Žďár
   kaple sv. Diviše
   kostel sv. Vavřince
   Úlice
   Líšťany
   kostel sv. Jakuba
   Podmokly
   Malšín
   Rochlov
   Březín
   Lazurová hora
   Nečtiny
   Preitenstein
   kostel sv. Mikuláše
   Loreta
   Bor u Tachova
  Základní informace místa
  ID místa: 1131
  Typ místa: zámek
  Stav místa: chátrající
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 5.7.2002
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama