Zámek byl původně tvrzí z r. 1543. V roce 1657 tvrz vyhořela a zůstala pustá. V r. 1712 ji koupili Löwensteinové a přestavěli ji v pozdně renesančním stylu na zámek čtvercového půdorysu. Později prošel ještě rozsáhlou barokní přestavbou.
Hlavní obrázek místa
Průčelí zámku
2003 © Václav Hodek
Na horním konci návsi v této nevelké vsi mezi Konstantinovými Lázněmi a Stříbrem se nachází velice zajímavý zámeček, který ale není příliš známý. Jde o patrovou budovy se čtyřmi rizality vystupujícími v nárožích. V těchto částech obsahovalo přízemí otevřené lodžie, jimiž vedly vstupy do zámku – šlo o průjezdy se stlačenými klenbami. Starší část, tedy ta obrácená k návsi, je kompletně podsklepená. Jde o rozsáhlé a prostorné sklepy s valenými klenbami s výsečemi. Podsklepený pouze z jedné části je proto, že stavba zámku probíhala ve dvou etapách. Část k návsi vznikla dříve, majitelé měli ještě dostatek peněz, proto ji kompletně podsklepili a vyzdobili. Měla v podstatě funkci rezidence – měla bohatě zdobené štukové stropy, rozlehlé chodby a haly a obsahovala i domácí kapli, o které již byla zmínka. Dalo by se říct, že v podstatě šlo o dostavbu a přestavbu renesančního základu. Druhá část vznikla až později, jak dosvědčuje např. rozbor fasády, ale i různé okenní šambrány, nenavazující římsy… Vznikala jakoby ve spěchu, není již tolik zdobená a i její vnitřní uspořádání je zcela odlišné. Je od první části v podstatě izolovaná, s vlastním schodištěm, místnosti jsou menší, chodby užší – později sloužila jako byty úředníků, kanceláře a sklady. Dokončení přestavby není přesně známo, ale předpokládá se, že k němu došlo za Karla Tomáše Löwensteina. Ale zdá se, že šlo o ukončení pouze provizorní, nejspíš měl v plánu ještě pokračovat. Tomu napovídá již zmiňované nedokončené severní křídlo nebo i barokní půdní vestavba, kde byly místnosti pro služebnictvo. Barokní interiéry jsou zcela zpustlé, ale i tak zde lze najít několik zajímavostí – dochovaná rokoková kachlová kamna, štuková výzdoba nebo malba na stropě velkého sálu v prvním patře. Tato freska pochází z roku 1766 a v textu na ní je zmiňován právě Karel…  číst dále
4.7. 2002
turistické

V srpnu 2003 bych stav nenazval rozhodně zachovalým. Objekt je nezajištěný, zpustlý a nevyužívaný. Uvnitř jsou již propadlé stropy, vytlučená okna. V propagačním materiálu stříbrského regionu je uváděno, že však čeká na svoji rehabilitaci, jako významná památka regionálního charakteru.

23.8. 2003

historie

První zmínky o Cebivi se objevují již v roce 1115 v tzv. kladrubském falzu, ale ves byla později od Kladrub oddělena a měla samostatný vývoj, na Kladrubech v podstatě nezávislý. První místní vladyka –Hrděboj je zde uváděn až v roce 1379, ale to zde tvrz ještě nejspíš nestála, protože první výslovná zmínka o ní pochází až z roku 1543, kdy ves zakoupil od Jiříka ze Zádub Jan Drzdéř z Hrádku. Tvrz, která stála na místě dnešního zámku, byla v držení Drzdéřů až do roku 1603, kdy ji koupil Jindřich Strojetický ze Strojetic. Ten byl spřízněn s hrabaty z Vrtby a i díky tomu byla Cebiv spojena s Křimicemi. Ale v roce 1657 vyhořela a až do roku 1712 zůstala pustá. V tomto roce ji koupili Löwensteinové a připojili ji ke svému Bezdružickému panství, kde zůstala až do roku 1945. Löwensteinové odstranili vyhořelé části budovy a původně gotickou tvrz přebudovali v pozdně renesančním stylu na stavbu…  číst dále

Naďa Zíková, 4.7. 2002

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Cebiv

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Očín
 Slavice
 Gutštejn
 Daňkov
 Bezemín
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Hradištský vrch
 kaple Panny Marie
 Sviňomazský hrádek
 Lhota
 Bavůrkův kříž
 Trpísty
 Černošín
 Švamberk
 Šontál
 Falštejn
 kostel sv. Jiří
 Dolní Polžice
 kostel sv. Petra
 Milkov
 Krukanice
 Svojšín
 Bezdružice
 Svojšín
 Volfštejn
 Stříbro – MPZ
 brána do sadu
 Husitská bašta
 židovský hřbitov
 Prokopská štola
 Koubkova brána
 Mostní brána
 štola Svatá Barbora
 štola Svatá Anna
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Kořen
 Třebel
 Kořen
 synagoga
 Ošelín
 Sulislav
 Luhov
 Pňovany
 Luhov
 Luhov
 Úterý – MPZ
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 radnice
 boží muka
 Český mlýn
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 Zahrádecká kyselka
 Žďár
 kaple sv. Diviše
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Staré Lipno
 Líšťany
 zámecká fara
 kostel sv. Jakuba
 Podmokly
 Malšín
 Rochlov
 Březín
 Lazurová hora
 Nečtiny
 Preitenstein
 vodní nádrž Podhora
 Loreta
 kostel sv. Mikuláše
 Bor u Tachova
 Janovský mokřad
Základní informace místa
ID místa: 1131
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.7.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama