Město Krnov bylo opevněno již od 2. pol. 13. stol. Opevnění doplňovaly 3 brány. Kolem r. 1529 zesíleno. 1669 Krnov barokně opevněn. Dochovány krátké úseky u zámku a tzv. Švédská zeď.
Hlavní obrázek místa
Švédská zeď
© Jan P. Štěpánek 11/2006
Do dnešních časů se z krnovského opevnění vybudovaného již v polovině 13. století nedochovalo příliš hodně. Hradby se v krátkých úsecích zachovaly ve zbytcích mezi zámkem a budovami Karnoly na tzv. Říčním okruhu (ulice Na hradbách) a mezi zahradou hotelu Morava (minoritským klášterem) a synagogou. Z bývalé bastionové linie opevnění zrušené již koncem 18. století se nedochovalo nic. V terénu jde rozeznat jen její bývalý průběh, zejména na severní a severozápadní straně města v podobě okružní ulice kolem městských sadů. Nejvýraznější částí krnovských hradeb je tzv. Švédská zeď západně od farního kostela sv. Martina a severně od zámku. Jedná se o krátký úsek někdejší hradby nadstavěný renesanční nástavbou v podobě lunetového cimbuří. Jde o pozůstatek tzv. knížecí chodby ze zámku, vybudované v letech 1523 - 43.
Jan P. Štěpánek podle K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2000, 19.11. 2006
historie

Historie krnovských hradeb

Město Krnov bylo opevněno již ve 2. polovině 13. století, je tedy zřejmé, že jeho hradby jsou velmi staré. Město mělo tři brány: na západě tzv. Horní, na severovýchodě tzv. Hlubčickou a na jihovýchodě tzv. Opavskou bránu. V roce 1474 byl Krnov dobyt Uhry, a proto bylo v roce 1529 opevnění města výrazně zesíleno, jelikož hrozilo nebezpečí vpádu Turků. Tehdy, pokud však ne již dříve, vznikly před branami barbakány, patrné ještě na mapě stabilního katastru z roku 1836. Roku 1626 se však Krnov dobrovolně vzdal Dánům a v letech 1642 a 1648 byl vypleněn Švédy, kteří město opustili až roku v červenci 1650. V roce 1669 byl Krnovu opět aktuálně hrozil vpád Turků, a proto bylo město opevněno novým bastionovým prstencem. Opevnění tvořilo 7 bastionů, před Horní branou byl vybudován ravelin , zatímco před ostatními branami zůstaly barbakány. Bastionové opevnění bylo rušeno již koncem 18. století.

Jan P. Štěpánek podle K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2000, 19.11. 2006

Půdorys místa

Krnov na mapě stabilního katastru z roku 1836
© Města a městečka v Čechách na Moravě a ve Slezsku (K. Kuča)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Krnov

Místa v okolí

 Krnov
 kostel sv. Martina
 radnice
 evangelický kostel
 Cvilín
 Cvilín
 Ježník
 Kobylí
 Brantice
 Vartnov
 zvonice
 Branice
 Hošťálkovy
 Linhartovy
 Zátor
 kostel sv. Jiří
 Sosnová
 Sosnová
 Burkvíz
 Sosnová
 Hraniční vrch
 kostel sv. Tekly
 Loděnice
 Město Albrechtice
 Slezské Rudoltice
 hrobka rodu Bellegarde
 Holasovice
 Neplachovice
 Velké Heraltice
 Hrozová
 Štemplovec
 Brunerova vila
 Město Albrechtice
 větrný mlýn
 Matějovická jeskyně
 Držkovice
 Držkovice
 Hynčice
 Šibenice
 Eldorado
 Dolní Holčovice
Základní informace místa
ID místa: 4774
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama