Zámek nechal na konci 17. stol. vybudovat Karel z Lichtenštejna jako dům vrchnostenského úředníka moravskokrumlovského panství. V r. 1835 byl panský dvůr zrušen a zámek se stal prostým obytným domem. Od r. 1948 sloužil jako kanceláře místního statku. Dnes bez využití.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2016
Obec Dyjákovice (německy Gross Tajax) leží v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji nedaleko státní hranice s Rakouskem. K památkám obce patří kostel sv. Michaela archanděla, fara nebo mariánský kostelík na kraji vesnice. Kromě těchto výrazných staveb se v Dyjákovicích, v jejich jižní části, nachází nezajímavá a turisticky nepříliš atraktivní budova bývalého zámku. Na kráse zchátralé budově s vybitými okny nepřidává ani přilehlé pole nevzhledných fotovoltaických článků solární elektrárny.
Luděk Vláčil, 27.6. 2016

  historie

  Nejstarší zmínka o vsi Dyjákovice je z roku 1278. Roku 1390 Jan Hynek z Bítova prodal Dyjákovice Drslavovi ze Šelnberku. V předávací listině se uvádějí Dyjákovice pouze českým jménem. Později Dyjákovice drželi Dobeš a Beneš z Boskovic. Ti v roce 1489 prodali ves bratřím Vilémovi a Vratislavovi z Pernštejna. Dědictvím pak veškerý majetek přešel na rod pánů z Lipé, kteří žili v Moravském Krumlově.

  Luděk Vláčil - zdroj: Hrady a zámky na Moravě A-Z na cesty OLYMPIA 1987, http://www.soupispamatek.com, http://www.dyjakovice.cz a další., 9.3. 2016

  popis

  Zámek je prostá nevelká patrová budova na částečně lomeném půdoryse, na jejímž západním průčelí obráceném do dvora vystupuje z fasády nad vchodem arkýř. V severním štítě u vstupní brány je osazena kartuše s iniciály P. J. a daty 1878 a 1965. Budova krytá zčásti valbovou a zčásti mansardovou střechou dále nevyniká jinými architektonickými detaily. Její interiéry jsou značně zmodernizovány a v

  Luděk Vláčil - zdroj: http://www.soupispamatek.com a další., 22.6. 2016

  Půdorys místa

  Zámek (červeně) na císařské povinném otisku map stabilního katastru Moravy a Slezska z r.1824., tedy v době kdy ještě sloužil jako dům vrchnostenského úředníka.
  © zdroj: http://archivnimapy.cuzk.cz
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Dyjákovice

  Místa v okolí

   Jaroslavice
   kostel sv. Jiljí
   Božice
   Emin zámek
   Panská rybárna
   vodní mlýn
   Laa an der Thaya
   stará radnice
   Allein
   Seefeld
   Břežany
   Lampelberk
   Lechovice
   Tasovice
   kostel sv. Kunhuty
   Mailberg
   Hrádek u Drnholce
   U Křížku
   kostel sv. Oldřicha
   Kirchstetten
   Dyje
   Drnholec
   Loosdorf
   Staatz
   Hanselburg
  Základní informace místa
  ID místa: 12689
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 27.6.2016
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama