Zámek nechal na konci 17. stol. vybudovat Karel z Lichtenštejna jako dům vrchnostenského úředníka moravskokrumlovského panství. V r. 1835 byl panský dvůr zrušen a zámek se stal prostým obytným domem. Od r. 1948 sloužil jako kanceláře místního statku. Dnes bez využití.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2016
Obec Dyjákovice (německy Gross Tajax) leží v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji nedaleko státní hranice s Rakouskem. K památkám obce patří kostel sv. Michaela archanděla, fara nebo mariánský kostelík na kraji vesnice. Kromě těchto výrazných staveb se v Dyjákovicích, v jejich jižní části, nachází nezajímavá a turisticky nepříliš atraktivní budova bývalého zámku. Na kráse zchátralé budově s vybitými okny nepřidává ani přilehlé pole nevzhledných fotovoltaických článků solární elektrárny.
Luděk Vláčil, 27.6. 2016
popis

Zámek je prostá nevelká patrová budova na částečně lomeném půdoryse, na jejímž západním průčelí obráceném do dvora vystupuje z fasády nad vchodem arkýř. V severním štítě u vstupní brány je osazena kartuše s iniciály P. J. a daty 1878 a 1965. Budova krytá zčásti valbovou a zčásti mansardovou střechou dále nevyniká jinými architektonickými detaily. Její interiéry jsou značně zmodernizovány a v současnosti v dezolátním stavu.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.soupispamatek.com a další., 22.6. 2016

historie

Nejstarší zmínka o vsi Dyjákovice je z roku 1278. Roku 1390 Jan Hynek z Bítova prodal Dyjákovice Drslavovi ze Šelnberku. V předávací listině se uvádějí Dyjákovice pouze českým jménem. Později Dyjákovice drželi Dobeš a Beneš z Boskovic. Ti v roce 1489 prodali ves bratřím Vilémovi a Vratislavovi z Pernštejna. Dědictvím pak veškerý majetek přešel na rod pánů z Lipé, kteří žili v Moravském Krumlově. Poněvadž se ale Berchtold Bohosud z Lipé zúčastnil českého povstání, jeho majetek byl zabaven a prodán knížeti Lichtenštejnovi. Panství Dyjákovické se stalo součástí panství Moravskokrumlovského. Na konci 17. století vybudoval Karel z Lichtenštejna v Dyjákovicích zámek, jenž sloužil jako dům vrchnostenského úředníka moravsko-krumlovského panství. V roce 1835 kníže Lichtenštejn zrušil panský dvůr a pozemky pronajal sedlákům. Po pronajmutí vrchnostenských pozemků obyvatelům vsi ve 2. polovině 19. století se…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Hrady a zámky na Moravě A-Z na cesty OLYMPIA 1987, http://www.soupispamatek.com, http://www.dyjakovice.cz a další., 9.3. 2016

Půdorys místa

Zámek (červeně) na císařské povinném otisku map stabilního katastru Moravy a Slezska z r.1824., tedy v době kdy ještě sloužil jako dům vrchnostenského úředníka.
© zdroj: http://archivnimapy.cuzk.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Dyjákovice

Místa v okolí

 Jaroslavice
 kostel sv. Jiljí
 Božice
 Emin zámek
 Panská rybárna
 vodní mlýn
 Laa an der Thaya
 stará radnice
 Allein
 Seefeld
 Břežany
 Lampelberk
 Lechovice
 Tasovice
 kostel sv. Kunhuty
 Mailberg
 Hrádek u Drnholce
 U Křížku
 Kirchstetten
 kostel sv. Oldřicha
 Dyje
 Drnholec
 Loosdorf
 Staatz
 Hanselburg
Základní informace místa
ID místa: 12689
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.6.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama