Zámek z gotického vodního hradu ze 13. st., ze kterého zůstaly zbytky válcové věže. Zahrnuje slohová období od středověku do 19. st. V období romantismu pseudogoticky přestavěn. Vlastnili jej páni z Boru, von Götzen a Löwensteinové (do r. 1945).
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 09/2013
Prohlídka zámku a věže: Trasa pro návštěvníky začíná v přízemí bývalého hradu, u pokladny. Trasa vede přes Švamberský sál se sklípkovými klenbami a hradní kapli sv. Vavřince. Pokračuje do 1. patra zámeckého křídla, velkým schodištěm do předsálí a dalších pěti zámeckých salónků. V závěru prohlídky vede točitým schodištěm k zámecké věži, obrazárnou posledních čtyř generací rodu Löwenstein – Wertheim a salónkem grafik. Prohlídku uzavírá výstup na věž, jejíž ochoz (30 m) slouží jako rozhledna. Délka prohlídky je 40 – 50 min.
Prohlídka věže: Samostatná prohlídka věže je možná i mimo stanovenou dobu prohlídky, po domluvě v pokladně. Vstup na věž je zpoplatněn 30,- kč.
Zvláštní prohlídka: V případě zájmu z řad odborníků a studentů je možné si předem objednat také prohlídku jinak nepřístupných částí zámku.
Vyprávění zámecké paní: Prohlídka připravená pro školní a jiné hromadné výpravy dětí. Prohlídka zámeckého areálu a vyhlídkové věže s výkladem (dějiny města a zámku, zajímavé příběhy z historie), oživeným soutěžemi, prohlídkou děti provede zámecká paní nebo princezna v historickém kostýmu. Součástí prohlídky je možnost vyzkoušet historické kostýmy, zbraně a rytířskou zbroj. Výklad se liší v závislosti na věku dětí a je sestaven dle učiva v učebních osnovách. Délka prohlídky je 60 - 70 minut, prohlídku je nutné rezervovat předem (viz kontakt).
E.H. podle http://www.zamekbor.cz, 9.8. 2013
historie

Lesnatá pahorkatina kolem dnešního Boru byla do 13. století osídlena jen řídce. V l. 1224 - 1247 se jako majitel okolní krajiny připomíná Ratmír ze Skviřína, předem pánů ze Švamberka, kteří později drželi Bor celá čtyři staletí. Patrně krátce před r. 1263, kdy se v historických pramenech poprvé objevuje hrad Bor, založili zde na nějakém boru jeho synové Ratmír, přimdecký purkrabí, a Bohuslav hrad při cestě ze Stříbra na Přimdu. Bohuslav, který žil ještě r. 1310, se už v l. 1285 - 1291 začal psát z Boru. Z jeho potomků vynikl Bušek, asi od r. 1312 sudí Plzeňského kraje, který prví používal jména Švamberk. Brzy se však rodové sídlo přesunulo na nový hrad Švamberk (Krasíkov). Oba hrady držel v l. 1342 - 1379 Bohuslav ze Švamberka, který založil na borském hradě r. 1361 kapli sv. Vavřince a r. 1369 povýšil osadu u hradu na městečko. V 60. letech 14. století vybudoval Bohuslav ze Švamberka hradní kapli sv. Vavřince, nalézající se dnes ve…  číst dále

Hrady, zámky a Tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, Západní Čechy, 22.1. 2003

Další texty historie

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Bor

Místa v okolí

 Loreta
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Václava
 Stráž
 Velké Dvorce
 kostel sv. Mikuláše
 Nové Sedliště
 Tisová
 Přimda
 Lhotka
 Ošelín
 Částkov
 kostel sv. Anny
 Bernartice
 Březinka
 Pernolec
 Prostiboř
 kostel sv. Apoleny
 Svojšín
 Svojšín
 židovský hřbitov
 Milíře u Rozvadova
 Volfštejn
 Třebel
 Šontál
 židovský hřbitov
 kamenný most
 Bělá nad Radbuzou
 Černošín
 kostel sv. Jiří
 kašna
 kostel sv. Václava
 gotická boží muka
 městské opevnění
 Tachov
 boží muka
 smírčí kříž
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 boží muka
 Vysoká
 Husmannova kaple
 Diana
 jízdárna
 Světce
 Lhota
 Slavice
 kostel sv. Vavřince
 Očín
 Cebiv
Kontaktní informace
Zámek Bor (okr. Tachov)
Plzeňská259
348 02 Bor
Tel: 374 789 198; 604 203 720
http://www.zamekbor.cz/
zamek@mubor.cz
Základní informace místa
ID místa: 1226
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno:
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama