Šontál

Krásné Údolí, Schönthal
Terénní zbytky zaniklého hradu. První zmínka r. 1379, další zpráva až r. 1461 Jana ze Šontálu, záhy na to hrad zpustl a v roce 1544 se hovoří pouze o pusté vsi Šontálu.
Hlavní obrázek místa
Jádro hrádku
Pahrbek hrádku od jihovýchodu
© Peprník 06/02/2005
Hrad Šontál stával jižně od dnešní vesnice Krásné Údolí na skalnatém ostrohu obtékaném ze severu, západu a jihu potokem, směřujícím pak dále ke Svojšínu. Severní část pahorku, vyšší a obrácená k nedalekému mlýnu, tvořila vlastní jádro hradu, odděleného od předhradí dosud znatelným širokým příkopem. Přístup do hradu byl z východu, kde stála brána, jejíž místo vyznačuje zvýšená cesta přes hradní příkop. Místa někdejších budov a zdí naznačují jen nepatrné zbytky stavebního kamene a prohlubně. Značně zarostlé hradiště je obklopeno příkopy či jejich zbytky na severovýchodě, severozápadě a jihovýchodě. Dějiny hradu Šontálu jsou velmi chudé a mezerovité. Jeho prvním držitelem byl r. 1379 Kavan, o němž však není známo nic bližšího. Nelze ani říci, zda a jak byl příbuzný se Zádubskými ze Šontálu, kteří v 15. století sídlili na zádubské tvrzi. Ze Šontálu se psal také Jan Lička (Licek), r. 1477 hejtman na Krasíkově, který byl r. 1496 svědkem při sestavování závěti manželky Jindřicha ze Švamberka a Markéty z Rožmitálu. Jiná větev Zádubských ze Šontálu držela v 16. a 17. století Hunčice. Pravděpodobně v 15. století vesnice i hrad Šontál zpustly. R. 1544 patřily pusté vsi Lhota, Šontál, Střížov a Oparov ke švamberskému panství Třebel, u něhož zůstal Šontál až do konce feudalismu.
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, 19.5. 2005

Půdorys místa

Terénní náčrt podle J.Procházky - J. Úlovce
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Černošín

Místa v okolí

 Černošín
 kostel sv. Jiří
 Volfštejn
 Svojšín
 Svojšín
 Lhota
 Slavice
 kostel sv. Vavřince
 Ošelín
 Třebel
 Očín
 Cebiv
 židovský hřbitov
 Kořen
 Kořen
 synagoga
 Husitská bašta
 kostel sv. Petra
 Švamberk
 Mostní brána
 Bavůrkův kříž
 Stříbro – MPZ
 brána do sadu
 štola Svatá Anna
 Koubkova brána
 štola Svatá Barbora
 Prokopská štola
 Milkov
 Český mlýn
 kostel sv. Markéty
 Gutštejn
 Daňkov
 Hradištský vrch
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 Bezemín
 Dolní Polžice
 Šipín
 kostel sv. Barbory
 Sviňomazský hrádek
 kaple Panny Marie
 Trpísty
 Žďár
 židovský hřbitov
 Bezdružice
 Falštejn
 Bohušův vrch
 kostel sv. Mikuláše
 Bor u Tachova
 Loreta
 Sulislav
 Lhotka
 Tisová
 kostel sv. Mikuláše
 Planá
 Krukanice
 kostel sv. Mikuláše
 Lazurová hora
 Alfrédov
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 židovský hřbitov
 Stráž
 Velké Dvorce
Základní informace místa
ID místa: 487
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.2.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama