Přírodní památka vyhlášená v roce 1984 na ploše 0,2 hektaru. Je jedním z nejlépe zachovalých projevů intenzivního mrazového zvětrávání žuly ve vrcholových partiích Jihlavských vrchů v nadmořské výšce 765–774 metrů nad mořem.
Hlavní obrázek místa
Míchova skála
Západní skála - pohled od západu
© Michal Brůža, 01/2010
Skalisko je tvořeno drobnozrnou až středně zrnitou muskoviticko-biotitickou žulou centrálního moldanubického masivu. Míchovu skálu tvoří komplex dvou skalisek s charakterem skalních věží a mrazových srubů, výška skal dosahuje až 13 metrů. Žula má výraznou lavicovitou, místy i kulovitou odlučnost. Vyskytují se zde četné převisy, patrné jsou sesuvy skalních bloků a odtokové žlábky. V jihozápadní části se nachází malá puklinová jeskyňka. Na vrcholových žulových lavicích jsou torza skalních mís a odtokových žlábků. Nejzachovalejší mísa, zadržující vodu, je na západním skalisku na nepravidelně tvarované lavici. Pozoruhodné jsou rovněž projevy recentního (probíhající v geologické současnosti) řícení, především na bázi západní věže. Na konvexních svazích v okolí skal jsou vyvinuta kamenná moře a hranáčové haldy.
Informační tabule, Lesní správa Telč, 1.1. 2010
Vysočina,  Jihlava  (JI), Řásná

Místa v okolí

 Štamberk
 kostel sv. Jiljí
 Žižkův kámen
 kovárna
 Šiškův mlýn
 Janštejn
 Roštejn
 Lísek
 kostel sv. Jáchyma
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Antonína
 dřevěná zvonice
 kostel sv. Prokopa
 Studená
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Kateřiny
 boží muka
 kaple sv. Markéty
 Telč
 boží muka
 Lannerův dům
 radnice
 Telčský dům
 mariánský sloup
 městské opevnění
 pamětní kámen
 boží muka
 kostel sv. Ducha
 boží muka
 synagoga
 kostel sv. Anny
 boží muka
 mlýn Zahrádky
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Oslednice
 parní mlýn
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 smírčí kámen
 fara
 stará radnice
 nová radnice
 kašna
 kostel Božího těla
 Řečice
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 synagoga
 Batelov
 boží muka
 Batelov
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Horní Cerekev
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Dyjice
 boží muka
 Myslůvka
 boží muka
 Palupín
 synagoga
 dům J. A. Schumpetera
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Třešť
 Radkov
 židovský hřbitov
 boží muka
 Černíč
 Olšany
 Žirovnice
 pamětní kámen
 Popelín
 boží muka
 kaple sv. Václava
 kamenné mosty
 Tůmův vrch
 Kostelní Vydří
 kostel sv. Jiljí
 Veselá
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Víta
 boží muka
 hrobka rodu Dalbergů
 Česká Olešná
 Švédské šance
 kostel sv. Mikuláše
 Budkov
 boží muka
 kaple sv. Kříže
 boží muka
 kašna
 kostel sv. Kunhuty
 Kostelec u Jihlavy
 Červený Hrádek
 Kostelec
 Božejov
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 Horní Slatina
Základní informace místa
ID místa: 8655
Typ místa: příroda
Podkategorie: skála
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.1.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama