Pozdně barokní jednolodní obdélný kostel s polygonálním závěrem a osově umístěnou sakristií byl postaven v r. 1776–1778, mobiliář má již klasicistní ráz. Kostel je obklopen hřbitovem obehnaným zdí, se zvonicí v jihovýchodním koutě. V letech 2007 až 2010 byl kostel opraven.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař 05/2017
Kostel s neporušeným barokním tvaroslovím byl postaven v r. 1776–1778. Jednolodní, obdélná stavba je ukončena polygonálním presbytářem, k němuž v ose stavby přiléhá sakristie. Presbytář je zaklenut valenou klenbou s lunetami, loď je plochostropá. Loď i presbytář jsou prolomeny jednoduchými okny se záklenky. Vysoké západní průčelí je členěno pilastry a vrcholí trojstranným štítem s volutami na bocích. Hlavní vstup v západním průčelí má obdélné, profilované kamenné ostění. Ve výklenku nad vstupním portálem byla ještě v r. 2003 umístěna mariánská socha (v současné době ve výklenku není, snad byla uložena v depozitáři či čeká na opravu). Ve štítu nad západním průčelím je umístěn znak Kinských (tři hroty, "kančí zuby" ve štítku). K jižní straně lodi je přistavena nízká předsíň, s kamenným profilovaným ostěním a znakem Kekulů ze Stradonic. Vnitřní zařízení kostela, oltář a kazatelna, má již klasicistní ráz. Socha Panny Marie ze 16. století byla v r. 1900 opravena sochařem Č. Vosmíkem. Hřbitov kolem kostela je obehnán zdí, kterou na jižní, strmé straně svahu zpevňují masivní opěráky. K hlavními vstupu na hřbitov – a ke kostelu – vede kamenné schodiště zakončené zděným portálem s kamenným ostěním. K vnější straně hřbitovní zdi přiléhá v jejím jihovýchodním koutě zděná, hranolová zvonice. Její stěny, prolomené segmentově ukončenými okny, člení lizenové rámce. Před poslední opravou, kdy byla omítka kostela ve velkých plochách opadaná, bylo patrné kvalitní zdivo z hrubě přitesaných kvádrů. Ve zdivu se významně uplatňuje rezavě hnědý železitý pískovec, z něhož je vytesáno ostění hlavního vstupu i ostění vchodů v předsíni, presbytáři, zvonici a márnici. V l. 2007 až 2010 byl kostel důkladně opraven. Finanční náklady byly zčásti kryty i výnosem sbírky, na níž místní občané přispěli částkou 87 000 Kč.
Jaroslav Valečka , Zdroj: Umělecké památky Čech,3, P/Š,Praha academia 1980, www.klobuky.slansko.cz, 26.11. 2011
pověsti

Navštívení Panny Marie

V Novém zákoně je popsáno setkání těhotné Panny Marie s její příbuznou Alžbětou, rovněž těhotnou; budoucí matkou Jana Křtitele. Panna Marie poté, co je jí andělem zvěstováno že porodí Syna Božího spěchá aby navštívila Alžbětu a byla "prostřednicí milosti"; aby předala posvěcení nenarozenému Janu Křtiteli. Alžběta byla těhotná i přes svůj vyšší věk a údajnou neplodnost, její těhotenství mělo být podle zjevení Archanděla Gabriela pro Pannu Marii důkazem že Ježíšovo narození bude zázrak a zvěstování je pravdivé.

http://catholica.cz, http://cs.wikipedia.org, 1.8. 2012

Komentáře

Středočeský kraj,  Kladno  (KL), Páleček

Místa v okolí

 Stradonice
 Čeradice
 Kobylníky
 Páleč
 panský dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Klobuky
 kostel sv. Lukáše
 Neprobylice
 zvonice
 menhir Kamenný muž
 Neprobylice
 Slánská brána
 kostel sv. Ducha
 kaple
 Cífkův statek
 hrázděný špýchar
 kamenný most
 Vraný
 Čertovka
 Šubrtův statek
 Vraný
 Třebíz
 kaple sv. Martina
 Údešice
 kaple sv. Rozálie
 děkanství
 kostel sv. Víta
 boží muka
 kaple
 Knížecí pivovar
 hradiště Řípec
 Štáf
 kaple
 kostel sv. Isidora
 kaple sv. Isidora
 židovský hřbitov
 Lukov
 socha sv. Onufria
 kostel sv. Jiří
 kaple
 kaple
 sýpka
 Beyerovka
 kaple
 Budenice
 Bakov
 Budenice
 Lidický Dvůr
 kaplička
 sýpka
 kaple sv. Floriána
 kaple
 kaple
 sýpka
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kamenný milník
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Blažeje
 socha sv. Donáta
 výklenková kaple
 kaplička
 kamenný most
 Peruc
 Oldřichův dub
 sýpka
 zichovecký kromlech
 socha sv. Bonaventury
 kaple
 Městské divadlo
 Okresní dům
 Wiehlův dům
 židovský hřbitov
 kaple
 kaple sv. Floriána
 radnice
 kašna
 kaple
 Ungelt
 Nedvědovský dům
 piaristická kolej
 kaplička
 synagoga
 děkanství
 Modletický dům
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Panenský Týnec
 Řisuty
 židovský hřbitov
 Žerotín
 kaple
 kaple Božího hrobu
 Blahotice
 kaple sv. Václava
 kaplička
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Víta
 Hřivčice
 kaple
 Líský
 Stradonice
 Malíkovice
 Stradonka
 Evaň
 socha Ecce Homo
 kostel sv. Václava
 boží muka
 špýchar
 kaple sv. Josefa
 větrný mlýn
 kaple
 Mšené
 Bílý Újezdec
 kamenný kříž
 Hospozín
 kaple
 Ostrov
 lázeňské budovy
 Toužetín
 Levousy
 kaple
 Šebín
 Slavětín
 kaple
 panský pivovar
 Poplze
 Humniště
 kostel sv. Václava
 Svídna - zaniklá ves
 hrobka Clam-Martiniců
 socha sv. Jiří
 Smečno
 děkanství
 socha sv. Donáta
 kaple Panny Marie
 bunkr Drnov
 panská sýpka
 sýpka
 kaple
 Pátek
 kostel Všech svatých
 kaple
 Klímův mlýn
 kaple sv. Floriána
 menhir Baba
 železniční viadukt
 zvonice
 mlýn
 kaple sv. Václava
 Hradečno
 mikve
 Martiněves
 židovské město
 městský špitál
 kostel Všech svatých
 Libochovice
 pomník J. E. Purkyně
 kaple sv. Linharta
 vodní elektrárna
 synagoga
 sloup Panny Marie
 obelisk
 hospodářský dvůr
 socha Panny Marie
 socha sv. Linharta
 pivovar
 kostel sv. Barbory
 fara
 židovský hřbitov
 kostel sv. Štěpána
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 kamenný kříž
 křížový kámen
 Zvoleněves
 kostel sv. Martina
 socha sv. Václava
 zvonice
 Kornhauz
 kostel sv. Havla
 menhir
 mlýn na Ohři
 Koštice
 kaple sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 kaple
 kaplička
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Budyně nad Ohří
 špitál
 kamenný most
 synagoga
 Blšany u Loun
 kostel sv. Klimenta
 kostel Všech svatých
 důl Mayrau
 kostel sv. Jiří
 kaple
 socha sv. Blažeje
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 radnice
 kaple
 kaple
 Panská hospoda
 kaple
 vodní park Čabárna
 městský dům Reduta
 mariánský sloup
 synagoga
 brána u domu
 kostel sv. Jiří
 Pražská brána
 kostel sv. Kateřiny
 vodárna
 kostel sv. Havla
 Vinařice
 kaple Panny Marie
 kaple
 kaple sv. Petra Pavla
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Dřevíč
 kostel sv. Vojtěcha
 Vršovice
 Slatina
 kostel sv. Havla
 socha sv. Václava
 zvonička
 boží muka
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 Vrapice
 kostel sv. Mikuláše
 kaplička
 kaplička Panny Marie
 Koleč
 Stehelčeves
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Mackova hora
 boží muka
 Muzeum Oty Pavla
 kaple sv. Jiří
 kaple sv. Václava
 Zoopark Zájezd
 socha vodníka
 Brník
 kaple sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 10536
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama