Středověká tvrz Stradonice se nacházela v malé obci téhož názvu poblíž Zlonic na Slánsku. Zanikla beze stopy po požáru z r. 1707 a její umístění dnes není známo.
Hlavní obrázek místa
Stradonice-statek
© Wikimedia Commons 3/2013
Malá obec Stradonice je doložena od r. 1318 a má asi jen 130 obyvatel. Leží na vedlejší silnici spojující městys Zlonice a obec Klobuky asi 7 km severně od Slaného. Místní středověká tvrz zanikla beze stopy po požáru.
9.11. 2003
historie

Ves Stradonice se v pramenech připomíná poprvé v r. 1318, kdy se uvádí Havel ze Stradonic. Vladyky ze Stradonic vystřídali asi před r. 1376 Kekulové ze Stradonic, kteří v průběhu necelého století zbohatli a přikoupili další statky; jako první z tohoto rodu je znám Jan Kekule ze Stradonic. Kekulové se v druhé polovině 15. století rozdělili na čtyři větve: pravonínskou, orelskou, soběchlebskou a stradonickou. Stradoničtí Kekulové v 16. století svůj majetek dále rozmnožili a přestavěli gotickou tvrz v renesančním slohu. Ta je poprvé uváděna v r. 1505 za Oldřicha Kekuleho, byla však bezpochyby mnohem starší, snad z konce 13. či ze 14. století. Pro účast na stavovském povstání z let 1618–1620 byly Stradonice Kekulům konfiskovány a v r. 1622 je získal Alexander Regnieus von Bleyleben. Od něho koupil ves v r. 1630 Bohuchval Valkoun z Adlaru na Štáfě, jenž ji připojil ke zlonickému panství. Za třicetileté války…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (III – Sev. Čechy); Anděl, R., Dr. CSc., Fiala, Z., prof. Dr. DrSc., Hosák, L., prof. Dr. DrSc., Pavel, J., Doc. Dr. DrSc., Janáček, J., Dr. DrSc., Kotek, L., prom. hist.; Nakl. Svoboda, Praha 1984, 9.11. 2003

Komentáře

Středočeský kraj,  Kladno  (KL), Stradonice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 1782
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama