Zámek byl původně tvrzí, kterou postavil Dětřich z Obratan. Koncem 16. stol. byla tvrz přestavěna Zachariášem z Hradce na renesanční zámek. K dalším přestavbám došlo v 17. i 18. stol. a zámek ztratil svou původní podobu.
Hlavní obrázek místa
Pohled od kostela
© Roman Řezáč 03/2005
Obec studená leží na hlavní silnici z Jindřichova Hradce do Telče, na úpatí Javořice, nejvyššího vrchu Českomoravské vysočiny. První osídlení na jejím území se objevuje v polovině 14.století. V roce 1365 se zde uvádí tvrz, kterou postavil Dětřich z Obratan. Ta byla koncem 16.století přestavěna Zachariášem z Hradce na renesanční zámek. Ten sloužil jako odpočinkové sídlo pánům z Telče. Dnes mnoho z původní podoby nezůstalo, k nejvýznamnějším přestavbám došlo v 17. i 18.století. V 19.století v něm sídlil vrchnostenský úřad a později sloužil velkostatku jako kanceláře. V roce 1941 nakonec upravený na rodinné byty. Vedle zámku stojí zajímavé budovy bývalého pivovaru z 18.století, především barokní klenutá sladovna. Tyto budovy se také krátce objevily ve filmu Postřižiny Jižího Menzela z roku 1981.
Roman Řezáč, 2.3. 2005
pověsti

Mezi Studenou a lesem Bukovicí je skalnatý vršek zvaný Klimbort. Je tam skupina velkých kamenů obklopených dorůstajícím houštím břízek, jalovce a jehličnanů. V jednom z velikých kamenů je prohlubenina ve tvaru sedla. Vytlačil prý ji tam sám čert a proto se tomuto návrší říká také Čertovo sedlo. Když se oddělovalo telčské panství od hradeckého, připadla Studená k Telči. Hradecký pán toužil mít aspoň studenský zámek s pivovarem v Hradci. Jak to ale zařídit? Tato myšlenka ho stále pronásledovala. Jednou páni hráli v karty a jeden ze spoluhráčů prohlásil, že jeho přání splní a studenský zámek bude do rána v Hradci. Až to vykoná, přijde si pro odměnu. Teprve, když odcházel, všimli si hráči, že ten chvástavý host je přestrojený čert. Kulhal a měl místo jedné nohy kopyto. Brzy na to se strhla veliká bouře, když čert započal svoje dílo. Několikrát obhlédl celý kraj, aby mu nic nestálo v cestě. Unaven usedl na velký kámen…  číst dále

Převzato ze stránek obce www.knih-stu.cz (Roman Řezáč), 2.3. 2005

Komentáře

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Studená

Místa v okolí

 kostel sv. Prokopa
 mlýn Zahrádky
 Palupín
 Olšany
 kovárna
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Jáchyma
 kostel sv. Jiljí
 Míchova skála
 Štamberk
 Řečice
 Žižkův kámen
 Tůmův vrch
 Popelín
 Česká Olešná
 Budkov
 boží muka
 kaple sv. Markéty
 stará radnice
 nová radnice
 boží muka
 kostel Božího těla
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Kateřiny
 boží muka
 kašna
 Šiškův mlýn
 Žirovnice
 Janštejn
 rozhledna U Jakuba
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Lamberta
 Lannerův dům
 Telč
 výklenková kaple
 Lísek
 radnice
 boží muka
 Telčský dům
 boží muka
 kostel sv. Ducha
 mariánský sloup
 synagoga
 městské opevnění
 Myslůvka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Roštejn
 parní mlýn
 židovský hřbitov
 Vysoký kámen
 hrobka rodu Dalbergů
 Kostelní Vydří
 Oslednice
 Český Rudolec
 boží muka
 Pejdlova Rosička
 dřevěná zvonice
 kaple sv. Antonína
 Černíč
 boží muka
 Radkov
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Alžběty
 Vítkův hrádek
 Dyjice
 boží muka
 boží muka
 Horní Cerekev
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Jakuba
 pamětní kámen
 Veselá
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 mariánský sloup
 Dačice
 fara
 Dačice
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kámen
 kašna
 radnice
 Dačice
 boží muka
 boží muka
 synagoga
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 Batelov
 Batelov
 špitál
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 Borek
 Bílkov
 synagoga
 dům J. A. Schumpetera
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Třešť
 boží muka
 židovský hřbitov
 Beistein
 Kamenice nad Lipou
 kamenné mosty
Základní informace místa
ID místa: 2902
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama