Pozůstatky vsi vzniklé za vlády Přemysla Otakara II. západně od Slavonic. Na tomtéž místě zřejmě o století dříve zanikla slovanská osada. Pfaffenschlag vypálili husité, nikdy nebyl obnoven. Objeven 1958 a v následujících letech vykopán.
Hlavní obrázek místa
Zaniklá vesnice Pfaffenschlag
© Jiří Cukr 10/2003
V lese mezi Slavonicemi a Starým Městem pod Landštejnem byly objeveny a postupně odkryty zbytky středověké vesnice Pfaffenschlag, které jsou volně přístupné po červené značce ze Slavonic nebo 200 metrů dlouhou cestou ze silnice Slavonice – Stálkov.
Jiří Cukr, 3.1. 2004
historie

Toto místo bylo pravděpodobně osídleno již Slovany, ale původní sídliště zaniklo někdy v průběhu 12. století. Slavonický farář na jeho místě na konci 13. století nechal postavit novou kolonizační vesnici, která byla nazvána Pfaffenschlag. Osada však nepřežila dobu husitských válek. Současný rybník pochází až z roku 1483, kdy ves již padesát let neexistovala. Vesnice se skládala z více jak deseti usedlostí, které byly uspořádány ve dvou řadách. Každá stála na jednom břehu potoka, který tak vlastně protékal návsí. Domy byly stavěné z kamene, navazovaly na ně hospodářské objekty a u některých byly zjištěny podzemní sklepní prostory ( až třicet metrů dlouhé ). Návštěvník zde má možnost prohlédnou si základy všech stavení a prozkoumat dispozici středověkých obytných objektů. Takováto lokalita má nejenom republikový, nýbrž celoevropský význam. Okolím probíhala ve třicátých létech minulého století linie pohraničního opevnění.

Jiří Cukr, 3.1. 2004

pověsti

Poklad v Máselnicové studánce

V pověsti se praví, že Pfaffenschlag rozbořili Švédové za třicetileté války. Když se vojska blížila k vesnici, obyvatelé se rozhodli všechny své peníze a cennosti vůbec před Švédy schovat. Pak ať si zatracení žoldáci hledají, kde chtějí – poznají, že vesničané jsou chudí, a tak potáhnou dál, domnívali se obyvatelé. Sebrali tedy všechny zlaťáky, groše, korálky, prstýnky, křížky i perličky, co jich kde bylo, nasypali je do máselnice ( a představte si, že byla těch pokladů plná ) a pořádně ji zavřeli. Ale teď – kam s ní? Zakopat v lese? Ne, to je příliš nejisté, třeba by ji, až vojáci odtáhnou, nenašli! Nebo ukrýt v dutině stromu? Ale to by bylo stejné, a navíc by poklad mohl někdo náhodou objevit. Ale pak na to vesničané přišli. Drahocennou máselnici spustili do obecní studně. Tam na ni vojáci nepřijdou. Pravda, úkryt byl dokonalý, žoldáci poklad skutečně nenašli, ale jen tak neodtáhli. Vesnici vypálili, zbytky srovnali se zemí, většinu…  číst dále

Jiřina Doležalová, Tajemné stezky. Jižní Čechy. 2003, 3.1. 2004

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Slavonice

Místa v okolí

 Offermannův zámek
 Maříž
 židovský hřbitov
 panský dvůr
 Dačická brána
 městské opevnění
 historické podzemí
 radnice
 Slavonice – MPR
 kaple sv. Kříže
 Jemnická brána
 Dobrohoř
 kaple Panny Marie
 Cizkrajov
 Landštejn
 Mutišov
 Dolní Bolíkov
 boží muka
 Pomezí
 Český Rudolec
 Cizkrajov
 Košťálkov
 kostel sv. Linharta
 židovský hřbitov
 Slavětín
 rozhledna U Jakuba
 kostel sv. Lamberta
 Janovské Údolí
 Krokovice
 Staré Hobzí
 Nové Hobzí
 Dačice
 mariánský sloup
 Vysoký kámen
 kostel sv. Vavřince
 špitál
 radnice
 Terezín
 Dačice
 Dačice
 židovský hřbitov
 hrobka rodu Dalbergů
 Písečné
 Vimperk
 kostel sv. Oldřicha
 Nové Sady
 Borek
 Kostelní Vydří
 Olšany
 Panenská
 kašna
 Řečice
 boží muka
 Nová Bystřice
 Bílkov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Černíč
 Budkov
 Myslůvka
 kostel sv. Václava
 Radkov
 kostel sv. Alžběty
Základní informace místa
ID místa: 1898
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.1.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama