Pozůstatky vsi vzniklé za vlády Přemysla Otakara II. západně od Slavonic. Na tomtéž místě zřejmě o století dříve zanikla slovanská osada. Pfaffenschlag vypálili husité, nikdy nebyl obnoven. Objeven 1958 a v následujících letech vykopán.
Hlavní obrázek místa
Zaniklá vesnice Pfaffenschlag
© Jiří Cukr 10/2003
V lese mezi Slavonicemi a Starým Městem pod Landštejnem byly objeveny a postupně odkryty zbytky středověké vesnice Pfaffenschlag, které jsou volně přístupné po červené značce ze Slavonic nebo 200 metrů dlouhou cestou ze silnice Slavonice – Stálkov.
Jiří Cukr, 3.1. 2004
historie

Toto místo bylo pravděpodobně osídleno již Slovany, ale původní sídliště zaniklo někdy v průběhu 12. století. Slavonický farář na jeho místě na konci 13. století nechal postavit novou kolonizační vesnici, která byla nazvána Pfaffenschlag. Osada však nepřežila dobu husitských válek. Současný rybník pochází až z roku 1483, kdy ves již padesát let neexistovala. Vesnice se skládala z více jak deseti usedlostí, které byly uspořádány ve dvou řadách. Každá stála na jednom břehu potoka, který tak vlastně protékal návsí. Domy byly stavěné z kamene, navazovaly na ně hospodářské objekty a u některých byly zjištěny podzemní sklepní prostory ( až třicet metrů dlouhé ). Návštěvník zde má možnost prohlédnou si základy všech stavení a prozkoumat dispozici středověkých obytných objektů. Takováto lokalita má nejenom republikový, nýbrž celoevropský význam. Okolím probíhala ve třicátých létech minulého století linie pohraničního opevnění.

Jiří Cukr, 3.1. 2004

pověsti

Poklad v Máselnicové studánce

V pověsti se praví, že Pfaffenschlag rozbořili Švédové za třicetileté války. Když se vojska blížila k vesnici, obyvatelé se rozhodli všechny své peníze a cennosti vůbec před Švédy schovat. Pak ať si zatracení žoldáci hledají, kde chtějí – poznají, že vesničané jsou chudí, a tak potáhnou dál, domnívali se obyvatelé. Sebrali tedy všechny zlaťáky, groše, korálky, prstýnky, křížky i perličky, co jich kde bylo, nasypali je do máselnice ( a představte si, že byla těch pokladů plná ) a pořádně ji zavřeli. Ale teď – kam s ní? Zakopat v lese? Ne, to je příliš nejisté, třeba by ji, až vojáci odtáhnou, nenašli! Nebo ukrýt v dutině stromu? Ale to by bylo stejné, a navíc by poklad mohl někdo náhodou objevit. Ale pak na to vesničané přišli. Drahocennou máselnici spustili do obecní studně. Tam na ni vojáci nepřijdou. Pravda, úkryt byl dokonalý, žoldáci poklad skutečně nenašli, ale jen tak neodtáhli. Vesnici vypálili, zbytky srovnali se zemí, většinu…  číst dále

Jiřina Doležalová, Tajemné stezky. Jižní Čechy. 2003, 3.1. 2004

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Slavonice

Místa v okolí

 Offermannův zámek
 Maříž
 židovský hřbitov
 panský dvůr
 Dačická brána
 městské opevnění
 historické podzemí
 radnice
 Slavonice – MPR
 kaple sv. Kříže
 Jemnická brána
 Dobrohoř
 kaple Panny Marie
 Cizkrajov
 Landštejn
 Mutišov
 Dolní Bolíkov
 boží muka
 Pomezí
 Český Rudolec
 Cizkrajov
 Košťálkov
 kostel sv. Linharta
 židovský hřbitov
 Slavětín
 rozhledna U Jakuba
 kostel sv. Lamberta
 Janovské Údolí
 Krokovice
 Staré Hobzí
 Nové Hobzí
 Dačice
 mariánský sloup
 Vysoký kámen
 kostel sv. Vavřince
 špitál
 radnice
 Terezín
 Dačice
 Dačice
 židovský hřbitov
 hrobka rodu Dalbergů
 Písečné
 Vimperk
 kostel sv. Oldřicha
 Nové Sady
 Borek
 Kostelní Vydří
 Olšany
 Panenská
 kašna
 Řečice
 boží muka
 Nová Bystřice
 Bílkov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Černíč
 Budkov
 Myslůvka
 kostel sv. Václava
 Radkov
 kostel sv. Alžběty
Základní informace místa
ID místa: 1898
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.1.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama