Zřícenina hradu. Roku 1349 v majetku Beneše z Třemšína, poté v majetku jeho potomků do počátku 15. století. Dalším majitelem král Václav IV., rroku 1403 daroval hrad Janu Zajíci. Opuštěn pravděpodobně po připojení k Rožmitálu. V 18. století zde vystavěna kaple, v 19. století rozhledna.
Hlavní obrázek místa
Hlavní palác
© Luděk Pitter 07/2005
Na hrad Třemšín snad vedou turistické značky všech barev a ze všech směrů. Pokud mohu doporučit, nejlepší přístup je po červené od hájovny v obci Hutě pod Třemšínem. Celá trasa vede po červené, úzkou lesní asfaltovou cestou a jen v posledním úseku je prudší stoupání. Tento přístup je vhodný i pro cyklisty. Je jen škoda, že dnes lze těžko říci, co je dílem arcibiskupa Salm-Salma, který areál na přelomu 18. a 19. století romanticky upravoval a co je původní. Na vrcholu kromě zbytků hradu stojí i chátrající rozhledna bez výhledu. Od hradiště vede žlutě značená turistická cesta k hrádku Hengst.
L.P., 18.7. 2005
historie

Z popisu A. Sedláčka, terénu, zbytků opevnění a zdiva na zalesněném kopci Třemšíně je jasné, že zde existovala dvě hradiště (starší z doby prehistorické), k jejichž vymezení a vročení může přispět archeologický výzkum. Nejstarším známým pánem hradu Třemšína byl Beneš z Třemšína (1349), po němž se uvádějí Hroch z Třemšína (1389) a koncem 14. století ještě Diviš z Třemšína. Hrad s vesnicemi Roželovem a Plchovem spadl pak jako odúmrť krále Václava IV., který je daroval v r. 1403 Janu Zajíci, který se psal z Třemšína. V letech 1423–1446 se připomíná Beneš z Třemšína a po něm Mikuláš Vepř (1436–1446), seděním na Třemšíně. Hrad tedy v té době ještě stál. Pozdější držitel Rožmitála, Zdeněk Lev z Rožmitála, dosáhl v r. 1528 od krále Ferdinanda I. povolení k opravě opuštěného hradu Třemšína, ale k tomu již nedošlo a zkáza pokračovala.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 1986, 11.6. 2003

pověsti

Sídlo draka

Mnoha pověstmi opředená hora se stala v minulém století místem národních poutí. Z geologického hlediska je velmi podobná Blaníku – kříží se u ní několik hlubinných tektonických zlomů (zejména klatovský a jáchymovský). Romantická úprava vrcholu výrazně pozměnila stopy středověkého hradu, zaniklého za husitských válek, i mnohem dávnějších slovanských a keltských hradišť. Nejvýraznějším prvkem zůstal hluboký, ve skále vylámaný příkop, překlenutý umělou kamennou hrází, po níž je možno projít od kapličky do bývalého vnitřního hradu. Právě zde prý podivný skřet, zvaný „třemšínský mužík“ hlídá ukrytý poklad. Dřevorubci se v lesích na svazích Třemšína obávali ohnivého hada a vypráví se o ženě, která tu srpem zabila draka. Že by vzpomínka na obětní srp keltských druidů? Psychotronik Pavel Kozák tvrdí, že nedaleko příkopu zjistil zbytkovou energii létající bytosti, jež mohla být zvána drakem a jejíž vyzařování je mírně negativní. Na vrcholu hory…  číst dále

Fantastická Fakta 9/2000, 4.3. 2003

Půdorys místa

Plán hradiště, Orientační plán hradiště a hradu (podle J. Hille). 1 - zdivovo na maltu, 2 - kamenné valy, 3 - kamenné tarasy
Durdík T., Ilustrovaná encyklopedie Českých hradů, Libri, 2. vyd., 2002, str. 565, obr. 1223
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Voltuš

Místa v okolí

 Třemšín
 Gangloffův kříž
 Třemšínská bouda
 Hengst
 Hvožďany
 Starý Smolivec
 Dožice
 Kokšín
 Na Skále
 kostel sv. Jiljí
 Mítovský mlýn
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Strašná skála
 Mítov
 Hrádek
 socha sv. Barbory
 radnice
 Hůrka u Vranovic
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 Pouskův mlýn
 Těnovice
 kaple sv. Vojtěcha
 synagoga
 Lnáře
 Drštka
 Homberk
 židovský hřbitov
 kostel sv. Rocha
 Životice
 synagoga
 židovské ghetto
 silniční most
 Březnice
 Dobšický mužík
 Šťastná věž
 kostel sv. Vavřince
 pivovar Herold
 Podhůří
 Zábrodský mlýn
 kostel sv. Václava
 pivovar
 děkanství
 Spálené Poříčí
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Hostišovice
 Vysoká u Příbramě
 Drahenice
 kostel sv. Václava
 Tchořovice
 Řesanice
 Uzeničky
 Křikava
 Draheničky
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 boží muka
 Ženatý dub
 Dvorec
 sousoší Piety
 pamětní kámen
 kaple sv. Markéty
 Zelená Hora
 Oselce
 Zelenohorská pošta
 kaple sv. Vojtěcha
 Mydlná
 dům U České lípy
 Javor
 Veselá
Základní informace místa
ID místa: 521
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama