Zřícenina hradu. Roku 1349 v majetku Beneše z Třemšína, poté v majetku jeho potomků do počátku 15. století. Dalším majitelem král Václav IV., rroku 1403 daroval hrad Janu Zajíci. Opuštěn pravděpodobně po připojení k Rožmitálu. V 18. století zde vystavěna kaple, v 19. století rozhledna.
Hlavní obrázek místa
Hlavní palác
© Luděk Pitter 07/2005
Na hrad Třemšín snad vedou turistické značky všech barev a ze všech směrů. Pokud mohu doporučit, nejlepší přístup je po červené od hájovny v obci Hutě pod Třemšínem. Celá trasa vede po červené, úzkou lesní asfaltovou cestou a jen v posledním úseku je prudší stoupání. Tento přístup je vhodný i pro cyklisty. Je jen škoda, že dnes lze těžko říci, co je dílem arcibiskupa Salm-Salma, který areál na přelomu 18. a 19. století romanticky upravoval a co je původní. Na vrcholu kromě zbytků hradu stojí i chátrající rozhledna bez výhledu. Od hradiště vede žlutě značená turistická cesta k hrádku Hengst.
L.P., 18.7. 2005
historie

Z popisu A. Sedláčka, terénu, zbytků opevnění a zdiva na zalesněném kopci Třemšíně je jasné, že zde existovala dvě hradiště (starší z doby prehistorické), k jejichž vymezení a vročení může přispět archeologický výzkum. Nejstarším známým pánem hradu Třemšína byl Beneš z Třemšína (1349), po němž se uvádějí Hroch z Třemšína (1389) a koncem 14. století ještě Diviš z Třemšína. Hrad s vesnicemi Roželovem a Plchovem spadl pak jako odúmrť krále Václava IV., který je daroval v r. 1403 Janu Zajíci, který se psal z Třemšína. V letech 1423–1446 se připomíná Beneš z Třemšína a po něm Mikuláš Vepř (1436–1446), seděním na Třemšíně. Hrad tedy v té době ještě stál. Pozdější držitel Rožmitála, Zdeněk Lev z Rožmitála, dosáhl v r. 1528 od krále Ferdinanda I. povolení k opravě opuštěného hradu Třemšína, ale k tomu již nedošlo a zkáza pokračovala.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 1986, 11.6. 2003

pověsti

Sídlo draka

Mnoha pověstmi opředená hora se stala v minulém století místem národních poutí. Z geologického hlediska je velmi podobná Blaníku – kříží se u ní několik hlubinných tektonických zlomů (zejména klatovský a jáchymovský). Romantická úprava vrcholu výrazně pozměnila stopy středověkého hradu, zaniklého za husitských válek, i mnohem dávnějších slovanských a keltských hradišť. Nejvýraznějším prvkem zůstal hluboký, ve skále vylámaný příkop, překlenutý umělou kamennou hrází, po níž je možno projít od kapličky do bývalého vnitřního hradu. Právě zde prý podivný skřet, zvaný „třemšínský mužík“ hlídá ukrytý poklad. Dřevorubci se v lesích na svazích Třemšína obávali ohnivého hada a vypráví se o ženě, která tu srpem zabila draka. Že by vzpomínka na obětní srp keltských druidů? Psychotronik Pavel Kozák tvrdí, že nedaleko příkopu zjistil zbytkovou energii létající bytosti, jež mohla být zvána drakem a jejíž vyzařování je mírně negativní. Na vrcholu hory…  číst dále

Fantastická Fakta 9/2000, 4.3. 2003

Půdorys místa

Plán hradiště, Orientační plán hradiště a hradu (podle J. Hille). 1 - zdivovo na maltu, 2 - kamenné valy, 3 - kamenné tarasy
Durdík T., Ilustrovaná encyklopedie Českých hradů, Libri, 2. vyd., 2002, str. 565, obr. 1223
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Voltuš

Místa v okolí

 Třemšín
 Hengst
 Hvožďany
 Starý Smolivec
 Dožice
 Na Skále
 kostel sv. Jiljí
 Mítov
 kostel sv. Voršily
 Újezdec
 Strašná skála
 Hrádek
 socha sv. Barbory
 radnice
 Hůrka u Vranovic
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 Pouskův mlýn
 Těnovice
 kaple sv. Vojtěcha
 synagoga
 Drštka
 Lnáře
 Homberk
 židovský hřbitov
 kostel sv. Rocha
 Životice
 synagoga
 židovské ghetto
 silniční most
 Březnice
 kostel sv. Vavřince
 Šťastná věž
 Podhůří
 pivovar Herold
 Zábrodský mlýn
 kostel sv. Václava
 Spálené Poříčí
 kostel sv. Mikuláše
 pivovar
 děkanství
 Hostišovice
 židovský hřbitov
 Vysoká u Příbramě
 Drahenice
 kostel sv. Václava
 Tchořovice
 Řesanice
 Uzeničky
 Křikava
 Mirošov
 Draheničky
 kostel sv. Josefa
 Dvorec
 Ženatý dub
 boží muka
 pamětní kámen
 sousoší Piety
 kaple sv. Markéty
 Zelená Hora
 Oselce
 Zelenohorská pošta
 kaple sv. Vojtěcha
 Mydlná
 Javor
 Veselá
Základní informace místa
ID místa: 521
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama