Zřícenina hradu. Roku 1349 v majetku Beneše z Třemšína, poté v majetku jeho potomků do počátku 15. století. Dalším majitelem král Václav IV., rroku 1403 daroval hrad Janu Zajíci. Opuštěn pravděpodobně po připojení k Rožmitálu. V 18. století zde vystavěna kaple, v 19. století rozhledna.
Hlavní obrázek místa
Hlavní palác
© Luděk Pitter 07/2005
Na hrad Třemšín snad vedou turistické značky všech barev a ze všech směrů. Pokud mohu doporučit, nejlepší přístup je po červené od hájovny v obci Hutě pod Třemšínem. Celá trasa vede po červené, úzkou lesní asfaltovou cestou a jen v posledním úseku je prudší stoupání. Tento přístup je vhodný i pro cyklisty. Je jen škoda, že dnes lze těžko říci, co je dílem arcibiskupa Salm-Salma, který areál na přelomu 18. a 19. století romanticky upravoval a co je původní. Na vrcholu kromě zbytků hradu stojí i chátrající rozhledna bez výhledu. Od hradiště vede žlutě značená turistická cesta k hrádku Hengst.
L.P., 18.7. 2005
historie

Z popisu A. Sedláčka, terénu, zbytků opevnění a zdiva na zalesněném kopci Třemšíně je jasné, že zde existovala dvě hradiště (starší z doby prehistorické), k jejichž vymezení a vročení může přispět archeologický výzkum. Nejstarším známým pánem hradu Třemšína byl Beneš z Třemšína (1349), po němž se uvádějí Hroch z Třemšína (1389) a koncem 14. století ještě Diviš z Třemšína. Hrad s vesnicemi Roželovem a Plchovem spadl pak jako odúmrť krále Václava IV., který je daroval v r. 1403 Janu Zajíci, který se psal z Třemšína. V letech 1423–1446 se připomíná Beneš z Třemšína a po něm Mikuláš Vepř (1436–1446), seděním na Třemšíně. Hrad tedy v té době ještě stál. Pozdější držitel Rožmitála, Zdeněk Lev z Rožmitála, dosáhl v r. 1528 od krále Ferdinanda I. povolení k opravě opuštěného hradu Třemšína, ale k tomu již nedošlo a zkáza pokračovala.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 1986, 11.6. 2003

pověsti

Sídlo draka

Mnoha pověstmi opředená hora se stala v minulém století místem národních poutí. Z geologického hlediska je velmi podobná Blaníku – kříží se u ní několik hlubinných tektonických zlomů (zejména klatovský a jáchymovský). Romantická úprava vrcholu výrazně pozměnila stopy středověkého hradu, zaniklého za husitských válek, i mnohem dávnějších slovanských a keltských hradišť. Nejvýraznějším prvkem zůstal hluboký, ve skále vylámaný příkop, překlenutý umělou kamennou hrází, po níž je možno projít od kapličky do bývalého vnitřního hradu. Právě zde prý podivný skřet, zvaný „třemšínský mužík“ hlídá ukrytý poklad. Dřevorubci se v lesích na svazích Třemšína obávali ohnivého hada a vypráví se o ženě, která tu srpem zabila draka. Že by vzpomínka na obětní srp keltských druidů? Psychotronik Pavel Kozák tvrdí, že nedaleko příkopu zjistil zbytkovou energii létající bytosti, jež mohla být zvána drakem a jejíž vyzařování je mírně negativní. Na vrcholu hory…  číst dále

Fantastická Fakta 9/2000, 4.3. 2003

Půdorys místa

Plán hradiště, Orientační plán hradiště a hradu (podle J. Hille). 1 - zdivovo na maltu, 2 - kamenné valy, 3 - kamenné tarasy
Durdík T., Ilustrovaná encyklopedie Českých hradů, Libri, 2. vyd., 2002, str. 565, obr. 1223
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Voltuš

Místa v okolí

 Třemšín
 Hengst
 Hvožďany
 Starý Smolivec
 Dožice
 Na Skále
 kostel sv. Jiljí
 Mítov
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Strašná skála
 Hrádek
 socha sv. Barbory
 radnice
 Hůrka u Vranovic
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 Pouskův mlýn
 Těnovice
 kaple sv. Vojtěcha
 synagoga
 Drštka
 Lnáře
 Homberk
 židovský hřbitov
 kostel sv. Rocha
 Životice
 synagoga
 židovské ghetto
 silniční most
 Březnice
 Podhůří
 kostel sv. Vavřince
 pivovar Herold
 Zábrodský mlýn
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Spálené Poříčí
 pivovar
 děkanství
 židovský hřbitov
 Hostišovice
 Vysoká u Příbramě
 Drahenice
 kostel sv. Václava
 Tchořovice
 Řesanice
 Uzeničky
 Křikava
 Draheničky
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 Ženatý dub
 Dvorec
 Zelená Hora
 kaple sv. Markéty
 Oselce
 Zelenohorská pošta
 kaple sv. Vojtěcha
 Mydlná
 Javor
 Veselá
Základní informace místa
ID místa: 521
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama