R. 1372 vznikla ve vsi tvrz, která r. 1717 podlehla přestavbě na barokní zámek. V pol. 19. st. byl novogoticky upraven. Po r. 1945 byl využíván MNV pro kulturní účely. R. 1951 byla stavba jako zřícenina zbořena. Dnes zůstaly pouze zbytky zříceniny.
Hlavní obrázek místa
část bývalého průčelí zámku od zahrady
© Jan P. Štěpánek 05/2011
Rychle chátrající zříceniny zámku v Maříži leží v zanedbaném a opuštěném parku na východním konci obce. Při pohledu na poměrně málo zachovalé zbytky zámku se ani nechce věřit, že po druhé světové válce byl ještě několik let využíván jako kulturní zařízení. Osudným se mu však stalo poválečné vystěhování obyvatel a zřízení pohraničního pásma. Podle informací tu zůstala jen jedna cikánská rodina a pár starších lidí. Do vesnice se tak vrátil život až po změnách po roce 1989. Dodnes však jsou v ostrém kontrastu polozbořené domy s těmi nově zrekonstruovanými. Díky tomu má vesnice své zvláštní kouzlo. Na místě zámku stávala původně starší tvrz, která stála pro obranu na poměrně nevýhodném místě. Chráněna byla kratším srázem k potoku jen na severovýchodě, ostatní strany byly zcela jistě chráněny příkopem a valem. Po nich však dnes nejsou ani památky, zanikly jistě důsledkem úprav v okolí zámku pro parkové účely. Ze zámku dnes stojí ve zříceninách do výše prvního patra jeho nejmladší západní část, která je podsklepená a sklepení na první pohled slouží místním jako smetiště. V letních měsících je k tomu zřícenina zámku tak zarostlá, že by je kolemjdoucí snadno přehlédl. Navíc původní cesta, která k zámku vede je už autem těžko průjezdná a téměř nepoužívaná. Podle vyobrazení na fotografii z roku 1920 měl zámek nepravidelný obdelníkový půdorys, v jeho severozápadním a jihozápadním nároží stály polygonální věžovité stavby, v protilehlých rozích zdá se stály také, ovšem měly okrouhlý tvar. Zhruba uprostřed dispozice vystupuje cibulovitá střecha patrně další věže. Bloková dispozice zámku měla rozměry 26 x 12m.
Roman Řezáč, 22.7. 2005
historie

Původní tvrz na místě zámku se uvádí s jistotou v roce 1372, kdy patřila Oldřichovi a Ješkovi z Olešné. Od roku 1494 patřila rodu Řečických. Roku 1717 byla přestavěna Matyášem Jindřichem Butzem z Rolsberka na barokní zámek, čímž došlo i k parkovým úpravám a srovnání příkopů a původní situace. Zámek pak stál ještě po druhé světové válce, byl ještě využívám pro kulturní účely, ale v padesátých letech už byl zříceninou.

Roman Řezáč, 22.7. 2005

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys zámku, černě označen přibližný stav dochovaní zdiva k jaru 2016 dole půdorys sklepů
© Pavel Zany Komárek 05/2016
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Maříž

Místa v okolí

 Offermannův zámek
 kaple sv. Kříže
 radnice
 Slavonice – MPR
 městské opevnění
 Dačická brána
 historické podzemí
 Jemnická brána
 panský dvůr
 Pfaffenschlag
 Dobrohoř
 Mutišov
 židovský hřbitov
 Slavětín
 Košťálkov
 Dolní Bolíkov
 Cizkrajov
 Cizkrajov
 kaple Panny Marie
 Landštejn
 Pomezí
 Krokovice
 boží muka
 Český Rudolec
 Janovské Údolí
 Nové Hobzí
 kostel sv. Linharta
 Staré Hobzí
 židovský hřbitov
 Písečné
 židovský hřbitov
 Nové Sady
 kostel sv. Oldřicha
 kostel sv. Lamberta
 rozhledna U Jakuba
 Panenská
 Vimperk
 Dačice
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 špitál
 radnice
 Chvalkovice
 Dačice
 Dačice
 Terezín
 Borek
 hrobka rodu Dalbergů
 Vysoký kámen
 Kostelní Vydří
 Bílkov
 Buchenstein
 Krumvald, Grünwald
 kašna
 Heidenreichstein
 městské opevnění
Základní informace místa
ID místa: 1904
Typ místa: zámek
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama