R. 1372 vznikla ve vsi tvrz, která r. 1717 podlehla přestavbě na barokní zámek. V pol. 19. st. byl novogoticky upraven. Po r. 1945 byl využíván MNV pro kulturní účely. R. 1951 byla stavba jako zřícenina zbořena. Dnes zůstaly pouze zbytky zříceniny.
Hlavní obrázek místa
Interiér zříceniny zámku
© Roman Řezáč 07/2005
Rychle chátrající zříceniny zámku v Maříži leží v zanedbaném a opuštěném parku na východním konci obce. Při pohledu na poměrně málo zachovalé zbytky zámku se ani nechce věřit, že po druhé světové válce byl ještě několik let využíván jako kulturní zařízení. Osudným se mu však stalo poválečné vystěhování obyvatel a zřízení pohraničního pásma. Podle informací tu zůstala jen jedna cikánská rodina a pár starších lidí. Do vesnice se tak vrátil život až po změnách po roce 1989. Dodnes však jsou v ostrém kontrastu polozbořené domy s těmi nově zrekonstruovanými. Díky tomu má vesnice své zvláštní kouzlo. Na místě zámku stávala původně starší tvrz, která stála pro obranu na poměrně nevýhodném místě. Chráněna byla kratším srázem k potoku jen na severovýchodě, ostatní strany byly zcela jistě chráněny příkopem a valem. Po nich však dnes nejsou ...
Roman Řezáč, 22.7. 2005

  historie

  Původní tvrz na místě zámku se uvádí s jistotou v roce 1372, kdy patřila Oldřichovi a Ješkovi z Olešné. Od roku 1494 patřila rodu Řečických. Roku 1717 byla přestavěna Matyášem Jindřichem Butzem z Rolsberka na barokní zámek, čímž došlo i k parkovým úpravám a srovnání příkopů a původní situace. Zámek pak stál ještě po druhé světové válce, byl ještě využívám pro kulturní účely, ale v padesátých

  Roman Řezáč, 22.7. 2005
  Zámek Maříž trochu jinak - opravy k úvodnímu článku, resp. popisu
  V článku je nesprávně uvedeno, že ze zámku zůstala "jeho nejmladší západní část", správně je právě že nejstarší část zámku - nejstarším jádrem tohoto dílu je patrně podélně dvojtraktová část - 17,5m x 12m, která byla zpola podsklepena dvojicí sklepů zaklenutých snad ještě renesančními valenými klenbami s výsečemi (pozůstatek původní tvrze?), zbylá část traktu je barokní (bez udání

  Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech,J.Úlovec,Libri 2000, Zaniklé hrady ,zámky a tvrze Moravy a Slezska,F.Musil,M.Plaček,Libri 2003, Zaniklé obce a objekty 2007 Jaroslav Špiroch , 28.2. 2017

  Půdorys místa

  půdorys zámku, černě označen přibližný stav dochovaní zdiva k jaru 2016 dole půdorys sklepů
  © Pavel Zany Komárek 05/2016
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Maříž

  Místa v okolí

   Offermannův zámek
   kaple sv. Kříže
   radnice
   Slavonice – MPR
   městské opevnění
   Dačická brána
   historické podzemí
   Jemnická brána
   panský dvůr
   Pfaffenschlag
   Dobrohoř
   Mutišov
   židovský hřbitov
   Slavětín
   Košťálkov
   Cizkrajov
   Cizkrajov
   kaple Panny Marie
   Landštejn
   Pomezí
   Krokovice
   boží muka
   Český Rudolec
   Janovské Údolí
   Nové Hobzí
   kostel sv. Linharta
   Staré Hobzí
   židovský hřbitov
   Písečné
   židovský hřbitov
   Nové Sady
   kostel sv. Oldřicha
   kostel sv. Lamberta
   rozhledna U Jakuba
   Panenská
   Vimperk
   Dačice
   mariánský sloup
   kostel sv. Vavřince
   radnice
   špitál
   Dačice
   Dačice
   Terezín
   Borek
   hrobka rodu Dalbergů
   Vysoký kámen
   Kostelní Vydří
   Bílkov
   Buchenstein
   kašna
   Krumvald, Grünwald
   Heidenreichstein
   městské opevnění
  Základní informace místa
  ID místa: 1904
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 22.7.2005
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama