R. 1372 vznikla ve vsi tvrz, která r. 1717 podlehla přestavbě na barokní zámek. V pol. 19. st. byl novogoticky upraven. Po r. 1945 byl využíván MNV pro kulturní účely. R. 1951 byla stavba jako zřícenina zbořena. Dnes zůstaly pouze zbytky zříceniny.
Hlavní obrázek místa
Interiér zříceniny zámku
© Roman Řezáč 07/2005
Rychle chátrající zříceniny zámku v Maříži leží v zanedbaném a opuštěném parku na východním konci obce. Při pohledu na poměrně málo zachovalé zbytky zámku se ani nechce věřit, že po druhé světové válce byl ještě několik let využíván jako kulturní zařízení. Osudným se mu však stalo poválečné vystěhování obyvatel a zřízení pohraničního pásma. Podle informací tu zůstala jen jedna cikánská rodina a pár starších lidí. Do vesnice se tak vrátil život až po změnách po roce 1989. Dodnes však jsou v ostrém kontrastu polozbořené domy s těmi nově zrekonstruovanými. Díky tomu má vesnice své zvláštní kouzlo. Na místě zámku stávala původně starší tvrz, která stála pro obranu na poměrně nevýhodném místě. Chráněna byla kratším srázem k potoku jen na severovýchodě, ostatní strany byly zcela jistě chráněny příkopem a valem. Po nich však dnes nejsou ani památky, zanikly jistě důsledkem úprav v okolí zámku pro parkové účely. Ze zámku dnes stojí ve zříceninách do výše prvního patra jeho nejmladší západní část, která je podsklepená a sklepení na první pohled slouží místním jako smetiště. V letních měsících je k tomu zřícenina zámku tak zarostlá, že by je kolemjdoucí snadno přehlédl. Navíc původní cesta, která k zámku vede je už autem těžko průjezdná a téměř nepoužívaná. Podle vyobrazení na fotografii z roku 1920 měl zámek nepravidelný obdelníkový půdorys, v jeho severozápadním a jihozápadním nároží stály polygonální věžovité stavby, v protilehlých rozích zdá se stály také, ovšem měly okrouhlý tvar. Zhruba uprostřed dispozice vystupuje cibulovitá střecha patrně další věže. Bloková dispozice zámku měla rozměry 26 x 12m.
Roman Řezáč, 22.7. 2005
historie

Původní tvrz na místě zámku se uvádí s jistotou v roce 1372, kdy patřila Oldřichovi a Ješkovi z Olešné. Od roku 1494 patřila rodu Řečických. Roku 1717 byla přestavěna Matyášem Jindřichem Butzem z Rolsberka na barokní zámek, čímž došlo i k parkovým úpravám a srovnání příkopů a původní situace. Zámek pak stál ještě po druhé světové válce, byl ještě využívám pro kulturní účely, ale v padesátých letech už byl zříceninou.

Roman Řezáč, 22.7. 2005

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys zámku, černě označen přibližný stav dochovaní zdiva k jaru 2016 dole půdorys sklepů
© Pavel Zany Komárek 05/2016
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Maříž

Místa v okolí

 Offermannův zámek
 kaple sv. Kříže
 radnice
 Slavonice – MPR
 historické podzemí
 městské opevnění
 Dačická brána
 Jemnická brána
 panský dvůr
 Pfaffenschlag
 Dobrohoř
 Mutišov
 židovský hřbitov
 Slavětín
 Košťálkov
 Dolní Bolíkov
 Cizkrajov
 Cizkrajov
 kaple Panny Marie
 Landštejn
 Pomezí
 Krokovice
 boží muka
 Český Rudolec
 Janovské Údolí
 Nové Hobzí
 kostel sv. Linharta
 Staré Hobzí
 židovský hřbitov
 Písečné
 židovský hřbitov
 Nové Sady
 kostel sv. Oldřicha
 kostel sv. Lamberta
 rozhledna U Jakuba
 Panenská
 Vimperk
 Dačice
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 špitál
 radnice
 Dačice
 Dačice
 Terezín
 Borek
 hrobka rodu Dalbergů
 Vysoký kámen
 Kostelní Vydří
 Bílkov
 Buchenstein
 kašna
 Krumvald, Grünwald
 Heidenreichstein
 městské opevnění
Základní informace místa
ID místa: 1904
Typ místa: zámek
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama