
Újezdský kostel sv. Mikuláše je tvořen obdélnou stavbou s obdélným ustoupeným presbyteriem. Na presbyterium netypicky navazuje ještě více ustoupená kostelní věž zakončená jehlancovou střechou a členěná ve vertikální rovině několika profilovanými římsami. Vstupní, západní průčelí zakončuje trojúhelný tympanon, od hlavní plochy oddělený profilovanou korunní římsou. Ta obíhá kolem celého obvodu stavby. Vstup zajišťují dveře mezi dvojicí pilastrů zakončených tympanonem. Nad vstupem se nachází rozměrné půlkruhové lunetové okno. Stejná jsou i na bočních stranách a prosvětlují hlavní loď kostela. Stěny a nároží kostela člení bosované pilastry, které narušují jednotu středově profilované římsy. Kostel je završen jednoduchou sedlovou střechou pokrytou mědí.
Původní starší kostel byl v Újezdě vystavěn někdy kolem roku 1680 na mírném návrší, severovýchodně od návsi, při bývalé středověké tvrzi. Dnešní podobu kostel získal radikální přestavbou v letech 1844–45 v empírovém slohu. Netypicky byla kostelní věž postavena nikoliv jako vstupní v západním průčelí, ale je jí zakončeno presbyterium na východě. V roce 1861 byla kolem areálu hřbitova u kostela postavena ohradní zeď. Velkou ranou byl požár v roce 1884. Kostel se sice podařilo zachránit, ale kompletně vyhořela náves, škola i fara s historickými záznamy. Roku 1896 již požár poškodil i kostel. Padla mu za oběť kostelní věž i všech pět zvonů v ní. V následujících 3 letech proběhla rekonstrukce interiéru i exteriéru stavby. Věž byla nově dostavěna a zastřešena a postupem času získala nové zvony. V interiéru byl vybudován nový oltář a zrekonstruovány varhany. Roku 1986 prošel kostel rozsáhlou… číst dále
Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby
Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.