Kostel sv. Mikuláše vystavěn v empírovém slohu v l. 1844–45 na místě staršího kostela z r. 1680. V r. 1896 poničena kostelní věž požárem. V l. 1891–1900 rekonstruován interiér i exteriér.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel od vstupní brány
© Jan P. Štěpánek 09/2008
Římskokatolický kostel sv. Mikuláše vystavěný v čistém empírovém slohu nalezneme v severovýchodní části středu obce Újezd na Zlínsku, asi 8,5 km jjv. od Vizovic. Kostel se nachází na mírném návrší, v areálu zrušeného hřbitova. V těsném sousedství za kostelem se nacházejí výrazné terénní pozůstatky středověké tvrze.
Jan P. Štěpánek, 30.9. 2008
popis

Újezdský kostel sv. Mikuláše je tvořen obdélnou stavbou s obdélným ustoupeným presbyteriem. Na presbyterium netypicky navazuje ještě více ustoupená kostelní věž zakončená jehlancovou střechou a členěná ve vertikální rovině několika profilovanými římsami. Vstupní, západní průčelí zakončuje trojúhelný tympanon, od hlavní plochy oddělený profilovanou korunní římsou. Ta obíhá kolem celého obvodu stavby. Vstup zajišťují dveře mezi dvojicí pilastrů zakončených tympanonem. Nad vstupem se nachází rozměrné půlkruhové lunetové okno. Stejná jsou i na bočních stranách a prosvětlují hlavní loď kostela. Stěny a nároží kostela člení bosované pilastry, které narušují jednotu středově profilované římsy. Kostel je završen jednoduchou sedlovou střechou pokrytou mědí.

Jan P. Štěpánek, 30.9. 2008

historie

Původní starší kostel byl v Újezdě vystavěn někdy kolem roku 1680 na mírném návrší, severovýchodně od návsi, při bývalé středověké tvrzi. Dnešní podobu kostel získal radikální přestavbou v letech 1844–45 v empírovém slohu. Netypicky byla kostelní věž postavena nikoliv jako vstupní v západním průčelí, ale je jí zakončeno presbyterium na východě. V roce 1861 byla kolem areálu hřbitova u kostela postavena ohradní zeď. Velkou ranou byl požár v roce 1884. Kostel se sice podařilo zachránit, ale kompletně vyhořela náves, škola i fara s historickými záznamy. Roku 1896 již požár poškodil i kostel. Padla mu za oběť kostelní věž i všech pět zvonů v ní. V následujících 3 letech proběhla rekonstrukce interiéru i exteriéru stavby. Věž byla nově dostavěna a zastřešena a postupem času získala nové zvony. V interiéru byl vybudován nový oltář a zrekonstruovány varhany. Roku 1986 prošel kostel rozsáhlou…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle turistických průvodců, 30.9. 2008

Komentáře

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Újezd

Místa v okolí

 Újezd
 Vysoké Pole
 zvonice
 památník Ploština
 Vlachovice
 Vlachovice
 Janův hrad
 kostel sv. Vavřince
 Vizovice
 Lipina
 fara a kaplanka
 Bratmannova vila
 pranýř
 stará radnice
 Engelsberg
 radnice
 Červený dům
 mariánský sloup
 Trubiska
 kostel sv. Vojtěcha
 Slavičín
 Královec
 Starý Světlov
 kostel sv. Martina
 fara
 Vartovna
 židovský hřbitov
 Čertovy skály
 Klečůvka
 Štítná nad Vláří
 Augustiniánský dům
 Brumov
 Brumov
 Návojná
 Pramen Vincentka
 Pramen Amandka
 kaple sv. Alžběty
 Jurkovičův dům
 Pramen Aloiska
 Lázeňské divadlo
 Pramen Ottovka
 Lužkovice
 Rýsov
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Liptál
 Oberský vrch
 Pulčínské skály
 Pulčín
 Luhačovice
 Janůvka
 Štípa
 Nový Světlov
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Tusculum
 Hovězí
 kostel sv. Josefa
 Lukov
 evangelický kostel
Základní informace místa
ID místa: 6788
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.9.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Naposledy navštívené

reklama