Kostel sv. Mikuláše vystavěn v empírovém slohu v l. 1844–45 na místě staršího kostela z r. 1680. V r. 1896 poničena kostelní věž požárem. V l. 1891–1900 rekonstruován interiér i exteriér.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel od vstupní brány
© Jan P. Štěpánek 09/2008
Římskokatolický kostel sv. Mikuláše vystavěný v čistém empírovém slohu nalezneme v severovýchodní části středu obce Újezd na Zlínsku, asi 8,5 km jjv. od Vizovic. Kostel se nachází na mírném návrší, v areálu zrušeného hřbitova. V těsném sousedství za kostelem se nacházejí výrazné terénní pozůstatky středověké tvrze.
Jan P. Štěpánek, 30.9. 2008
popis

Újezdský kostel sv. Mikuláše je tvořen obdélnou stavbou s obdélným ustoupeným presbyteriem. Na presbyterium netypicky navazuje ještě více ustoupená kostelní věž zakončená jehlancovou střechou a členěná ve vertikální rovině několika profilovanými římsami. Vstupní, západní průčelí zakončuje trojúhelný tympanon, od hlavní plochy oddělený profilovanou korunní římsou. Ta obíhá kolem celého obvodu stavby. Vstup zajišťují dveře mezi dvojicí pilastrů zakončených tympanonem. Nad vstupem se nachází rozměrné půlkruhové lunetové okno. Stejná jsou i na bočních stranách a prosvětlují hlavní loď kostela. Stěny a nároží kostela člení bosované pilastry, které narušují jednotu středově profilované římsy. Kostel je završen jednoduchou sedlovou střechou pokrytou mědí.

Jan P. Štěpánek, 30.9. 2008

historie

Původní starší kostel byl v Újezdě vystavěn někdy kolem roku 1680 na mírném návrší, severovýchodně od návsi, při bývalé středověké tvrzi. Dnešní podobu kostel získal radikální přestavbou v letech 1844–45 v empírovém slohu. Netypicky byla kostelní věž postavena nikoliv jako vstupní v západním průčelí, ale je jí zakončeno presbyterium na východě. V roce 1861 byla kolem areálu hřbitova u kostela postavena ohradní zeď. Velkou ranou byl požár v roce 1884. Kostel se sice podařilo zachránit, ale kompletně vyhořela náves, škola i fara s historickými záznamy. Roku 1896 již požár poškodil i kostel. Padla mu za oběť kostelní věž i všech pět zvonů v ní. V následujících 3 letech proběhla rekonstrukce interiéru i exteriéru stavby. Věž byla nově dostavěna a zastřešena a postupem času získala nové zvony. V interiéru byl vybudován nový oltář a zrekonstruovány varhany. Roku 1986 prošel kostel rozsáhlou…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle turistických průvodců, 30.9. 2008

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Újezd

Místa v okolí

 Újezd
 památník Ploština
 Vlachovice
 Vlachovice
 Janův hrad
 kostel sv. Vavřince
 Vizovice
 Lipina
 Engelsberg
 Trubiska
 kostel sv. Vojtěcha
 Slavičín
 Královec
 Starý Světlov
 kostel sv. Martina
 fara
 židovský hřbitov
 Vartovna
 Čertovy skály
 Klečůvka
 Štítná nad Vláří
 Augustiniánský dům
 Brumov
 Brumov
 Pramen Vincentka
 Návojná
 kaple sv. Alžběty
 Jurkovičův dům
 Pramen Amandka
 Pramen Aloiska
 Lázeňské divadlo
 Pramen Ottovka
 Lužkovice
 Rýsov
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Liptál
 Oberský vrch
 Pulčínské skály
 Pulčín
 Luhačovice
 Janůvka
 Štípa
 Nový Světlov
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Tusculum
 Hovězí
 kostel sv. Josefa
 Lukov
 evangelický kostel
Základní informace místa
ID místa: 6788
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.9.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama