Literatura uvádí založení kostela již před r. 1141, písemně doložen až v 13. st. Prošel mnoha přestavbami, nejzávažnější po r. 1668 a po požáru v r. 1775. R. 1897 přestavěn v novobarokním stylu. Další úpravy v letech 1925, 1956, 1975 a 1983.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Vojtěcha
© Pavel Semple 12/2016
Město Slavičín se nachází v jihovýchodní části okresu Zlín, 13 km východně od Luhačovic a 13 km jihozápadně od Valašských Klobouk. Je dostupný autobusy z Luhačovic, Zlína, Valašských Klobouk a Uherského Hradiště a železnicí z tratí č. 341 Veselí nad Moravou - Vlárský průsmyk z místní části Hrádek na Vlárské dráze.
Pavel Vítek, 29.5. 2009
popis

Původní kostel byl kratší a nižší, než je současný stav. Stál samostatně bez věže. Stavba kostela začínala na úrovni dnešního kůru a končila zhruba v místech okraje bočních kaplí. Největší stavební úpravu kostel prodělal po roce 1668. Ke kostelu byly přistavěny boční kaple a v roce 1690 kůr s věží. Koncem 17. století tak dostal kostel sv. Vojtěcha v podstatě dnešní vzhled i přes rekonstrukci v roce 1897, kdy byl přestavěn v novobarokním slohu. K nejstarším pamětihodnostem interiéru kostela patří pískovcová křtitelnice s letopočtem 1660 a písmeny Z Z Z, což jsou z největší pravděpodobností iniciály Zdeněka Zástřizla ze Zástřizl. Kostelní zvony neunikly rekvizicím jak v první, tak druhé světové válce. Nové tři zvony byly instalovány v roce 1948 a čtvrtý pak v roce 1997 k miléniu sv. Vojtěcha.

Pavel Vítek, 29.5. 2009

historie

První zpráva o Slavičínu pochází z roku 1141, odborná literatura však uvádí založení kostela již před tento rok. Kostel sv. Vojtěcha je písemně doložen až ve 13. století a je tak nejstarší stavbou ve městě a rovněž patří mezi nejstarší historicky doložené kostely v kraji. V průběhu času prošel kostel mnoha úpravami a přestavbami. V roce 1668 jej rozšířil Zdeněk ze Zástřízl, v roce 1775 vyhořel, následně však byl obnoven. Roku 1897 byl zcela přestavěn v novobarokním stylu. Další úpravy pak proběhly v letech 1925, 1956, 1975 a 1983.

Pavel Vítek, 29.5. 2009

Půdorys místa

, šedá: pozdně románské/raně gotické zdivo, tmavě hnědá: 1668, světle hnědá: 1690, zelená: 1828
© Slavičínský Zpravodaj: https://www.mesto-slavicin.cz/filemanager/files/1131088.pdf
Obrázek
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Slavičín

Místa v okolí

 Slavičín
 Vlachovice
 Vlachovice
 Pramen Aloiska
 Augustiniánský dům
 Pramen Vincentka
 Pramen Amandka
 kaple sv. Alžběty
 Jurkovičův dům
 Lázeňské divadlo
 Nový Světlov
 Pramen sv. Josefa
 kostel sv. Martina
 kostel Svaté rodiny
 Pramen Ottovka
 fara
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 Lipina
 Luhačovice
 Engelsberg
 Starý Světlov
 Brumov
 židovský hřbitov
 Brumov
 Nezdenice
 Oberský vrch
 Janův hrad
 Rýsov
 památník Ploština
 Návojná
 Královec
 Zuvačov
 kostel sv. Vavřince
 Vizovice
 Velký Ořechov
 Bánov
 Trubiska
 Klečůvka
 Lužkovice
 Súča
 Čertovy skály
 Zlín
 Volenov
 Pulčínské skály
 Pulčín
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Slavičín
Komenského 4
763 21 Slavičín
Tel: 739 245 911; 731 402 086
http://slavicinska-farnost.ic.cz
faslavicin@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 7844
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 29.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama