Literatura uvádí založení kostela již před r. 1141, písemně doložen až v 13. st. Prošel mnoha přestavbami, nejzávažnější po r. 1668 a po požáru v r. 1775. R. 1897 přestavěn v novobarokním stylu. Další úpravy v letech 1925, 1956, 1975 a 1983.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Vojtěcha
© Pavel Semple 12/2016
Město Slavičín se nachází v jihovýchodní části okresu Zlín, 13 km východně od Luhačovic a 13 km jihozápadně od Valašských Klobouk. Je dostupný autobusy z Luhačovic, Zlína, Valašských Klobouk a Uherského Hradiště a železnicí z tratí č. 341 Veselí nad Moravou - Vlárský průsmyk z místní části Hrádek na Vlárské dráze.
Pavel Vítek, 29.5. 2009
popis

Původní kostel byl kratší a nižší, než je současný stav. Stál samostatně bez věže. Stavba kostela začínala na úrovni dnešního kůru a končila zhruba v místech okraje bočních kaplí. Největší stavební úpravu kostel prodělal po roce 1668. Ke kostelu byly přistavěny boční kaple a v roce 1690 kůr s věží. Koncem 17. století tak dostal kostel sv. Vojtěcha v podstatě dnešní vzhled i přes rekonstrukci v roce 1897, kdy byl přestavěn v novobarokním slohu. K nejstarším pamětihodnostem interiéru kostela patří pískovcová křtitelnice s letopočtem 1660 a písmeny Z Z Z, což jsou z největší pravděpodobností iniciály Zdeněka Zástřizla ze Zástřizl. Kostelní zvony neunikly rekvizicím jak v první, tak druhé světové válce. Nové tři zvony byly instalovány v roce 1948 a čtvrtý pak v roce 1997 k miléniu sv. Vojtěcha.

Pavel Vítek, 29.5. 2009

historie

První zpráva o Slavičínu pochází z roku 1141, odborná literatura však uvádí založení kostela již před tento rok. Kostel sv. Vojtěcha je písemně doložen až ve 13. století a je tak nejstarší stavbou ve městě a rovněž patří mezi nejstarší historicky doložené kostely v kraji. V průběhu času prošel kostel mnoha úpravami a přestavbami. V roce 1668 jej rozšířil Zdeněk ze Zástřízl, v roce 1775 vyhořel, následně však byl obnoven. Roku 1897 byl zcela přestavěn v novobarokním stylu. Další úpravy pak proběhly v letech 1925, 1956, 1975 a 1983.

Pavel Vítek, 29.5. 2009

Půdorys místa

, šedá: pozdně románské/raně gotické zdivo, tmavě hnědá: 1668, světle hnědá: 1690, zelená: 1828
© Slavičínský Zpravodaj: https://www.mesto-slavicin.cz/filemanager/files/1131088.pdf
Obrázek

Komentáře

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Slavičín

Místa v okolí

 Slavičín
 zvonice
 Vlachovice
 Vlachovice
 Pramen Aloiska
 Augustiniánský dům
 Pramen Vincentka
 Lázeňské divadlo
 kaple sv. Alžběty
 Nový Světlov
 Jurkovičův dům
 Pramen Amandka
 Pramen sv. Josefa
 kostel Svaté rodiny
 kostel sv. Martina
 Vysoké Pole
 Pramen Ottovka
 fara
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 Lipina
 Luhačovice
 Engelsberg
 Starý Světlov
 Brumov
 Brumov
 židovský hřbitov
 dům Štěpána Bílka
 Červený dům
 pranýř
 fara a kaplanka
 mariánský sloup
 radnice
 stará radnice
 Bratmannova vila
 Nezdenice
 Oberský vrch
 Janův hrad
 Rýsov
 Návojná
 památník Ploština
 Královec
 Zuvačov
 kostel sv. Vavřince
 Vizovice
 Velký Ořechov
 Bánov
 Trubiska
 Klečůvka
 Lužkovice
 Súča
 Čertovy skály
 Zlín
 Volenov
 Pulčínské skály
 Pulčín
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Slavičín
Komenského 4
763 21 Slavičín
Tel: 739 245 911; 731 402 086
http://slavicinska-farnost.ic.cz
faslavicin@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 7844
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 29.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama