Literatura uvádí založení kostela již před r. 1141, písemně doložen až v 13. st. Prošel mnoha přestavbami, nejzávažnější po r. 1668 a po požáru v r. 1775. R. 1897 přestavěn v novobarokním stylu. Další úpravy v letech 1925, 1956, 1975 a 1983.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Vojtěcha ve Slavičíně
Pohled na kostel od severozápadu
© Pavel Vítek 04/2009
Město Slavičín se nachází v jihovýchodní části okresu Zlín, 13 km východně od Luhačovic a 13 km jihozápadně od Valašských Klobouk. Je dostupný autobusy z Luhačovic, Zlína, Valašských Klobouk a Uherského Hradiště a železnicí z tratí č. 341 Veselí nad Moravou - Vlárský průsmyk z místní části Hrádek na Vlárské dráze.
Pavel Vítek, 29.5. 2009
popis

Původní kostel byl kratší a nižší, než je současný stav. Stál samostatně bez věže. Stavba kostela začínala na úrovni dnešního kůru a končila zhruba v místech okraje bočních kaplí. Největší stavební úpravu kostel prodělal po roce 1668. Ke kostelu byly přistavěny boční kaple a v roce 1690 kůr s věží. Koncem 17. století tak dostal kostel sv. Vojtěcha v podstatě dnešní vzhled i přes rekonstrukci v roce 1897, kdy byl přestavěn v novobarokním slohu. K nejstarším pamětihodnostem interiéru kostela patří pískovcová křtitelnice s letopočtem 1660 a písmeny Z Z Z, což jsou z největší pravděpodobností iniciály Zdeněka Zástřizla ze Zástřizl. Kostelní zvony neunikly rekvizicím jak v první, tak druhé světové válce. Nové tři zvony byly instalovány v roce 1948 a čtvrtý pak v roce 1997 k miléniu sv. Vojtěcha.

Pavel Vítek, 29.5. 2009

historie

První zpráva o Slavičínu pochází z roku 1141, odborná literatura však uvádí založení kostela již před tento rok. Kostel sv. Vojtěcha je písemně doložen až ve 13. století a je tak nejstarší stavbou ve městě a rovněž patří mezi nejstarší historicky doložené kostely v kraji. V průběhu času prošel kostel mnoha úpravami a přestavbami. V roce 1668 jej rozšířil Zdeněk ze Zástřízl, v roce 1775 vyhořel, následně však byl obnoven. Roku 1897 byl zcela přestavěn v novobarokním stylu. Další úpravy pak proběhly v letech 1925, 1956, 1975 a 1983.

Pavel Vítek, 29.5. 2009

Půdorys místa

, šedá: pozdně románské/raně gotické zdivo, tmavě hnědá: 1668, světle hnědá: 1690, zelená: 1828
© Slavičínský Zpravodaj: https://www.mesto-slavicin.cz/filemanager/files/1131088.pdf
Obrázek
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Slavičín

Místa v okolí

 Slavičín
 Vlachovice
 Vlachovice
 Augustiniánský dům
 Pramen Aloiska
 Pramen Vincentka
 Nový Světlov
 Lázeňské divadlo
 Pramen Amandka
 kaple sv. Alžběty
 Jurkovičův dům
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 kostel sv. Martina
 fara
 Pramen Ottovka
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 Lipina
 Luhačovice
 Engelsberg
 Starý Světlov
 Brumov
 židovský hřbitov
 Brumov
 Nezdenice
 Oberský vrch
 Rýsov
 památník Ploština
 Návojná
 Královec
 Zuvačov
 kostel sv. Vavřince
 Vizovice
 Velký Ořechov
 Bánov
 Trubiska
 Klečůvka
 Lužkovice
 Súča
 Čertovy skály
 Zlín
 Volenov
 Pulčínské skály
 Pulčín
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Slavičín
Komenského 4
763 21 Slavičín
Tel: 739 245 911; 731 402 086
http://slavicinska-farnost.ic.cz
faslavicin@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 7844
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 29.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama