Zemědělsko-pasekářská obec patřila ve 13. stol. klášteru ve Vizovicích. Na přelomu 15. a 16. stol. a znovu v 18. stol. pustá. Roubená zvonice někdy z pol. 19. stol. Ukázka valašského lidového stavebnictví. Od r. 1958 kulturní památka. R. 2008 opravena.
Hlavní obrázek místa
Zvonice v Haluzicích
© Pavel Semple 08/2022
V hornatině severně od Bílých Karpat stojí na kopci zemědělsko-pasekářská obec Haluzice, která má 78 obyvatel. Nachází se v jednom ze dvou nejsevernějších cípů Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. V jejím okolí jsou hluboké listnaté karpatské lesy. Pozoruhodností obce je dřevěná roubená zvonice. Dále zde najdeme kamenný kříž z roku 1900 a pomník obětem 1. světové války. Ze silnice na obou koncích vesnice se otevírají kruhové výhledy na Bílé Karpaty a Vizovické vrchy. Do Haluzic jedou autobusy ze Zlína, Slavičína a Vlachovic. Některé spoje zastavují jen na silničním rozcestí 500 m západně od obce. Po turistických značených cestách sem můžeme dojít z Vlachovic (5 km), Slavičína (6 km) a Luhačovic (15 km).
Pavel Semple, 31.3. 2023
popis

Dřevěná roubená zvonice v Haluzicích je ukázkou valašského lidového stavebnictví. Přízemní šestiboká roubená stavba se vstupními vrátky je krytá šestibokou jehlanovou šindelovou střechou. Z jejího vrcholu ční dubová rozsocha, ukotvená uvnitř stavby u země vodorovnými trámy. Vrchol rozsochy kryje kuželová šindelová stříška. Pod ní je v rozsoše zavěšen novodobý zvon.

Pavel Semple, zdroj: (https://pamatkovykatalog.cz/zvonicka-12164933), 31.3. 2023

historie

První písemná zmínka o Haluzicích je ve falzu zakládací listiny cisterciáckého kláštera ve Vizovicích z roku 1261. Na přelomu 15. a 16. století a znovu v 18. století byla pustá. V roce 1768 zde hrabě Gotfríd Ignác II. z Walldorfu usadil dvanáct nových osadníků. Někteří z jejich potomků žijí v obci dodnes. Patrně někdy v polovině 19. století byla ve vsi postavena dřevěná zvonice. Zvoník z ní zvonil umíráčky, svolával lidi k obecním shromážděním a varoval před nebezpečím. Od roku 1958 je zvonice na seznamu kulturních památek. V roce 2008 proběhla její rekonstrukce. Výbuchy muničních skladů ve Vrběticích, ke kterým došlo na konci roku 2014, měly negativní dopad i na obyvatele Haluzic. Prostor jižně od obce byl nepřístupný a silnice na Lipovou byla dlouhou dobu uzavřená.

Pavel Semple, zdroj: (místní informační tabule a různé internetové zdroje), 31.3. 2023

Komentáře

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Haluzice

Místa v okolí

 Vlachovice
 Vlachovice
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 Vysoké Pole
 kostel sv. Vojtěcha
 Slavičín
 Lipina
 památník Ploština
 Engelsberg
 fara a kaplanka
 Bratmannova vila
 stará radnice
 Červený dům
 pranýř
 radnice
 mariánský sloup
 Janův hrad
 kostel sv. Martina
 fara
 kostel sv. Vavřince
 Vizovice
 Augustiniánský dům
 židovský hřbitov
 Starý Světlov
 Brumov
 Brumov
 Pramen Vincentka
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Aloiska
 Pramen Amandka
 Jurkovičův dům
 Královec
 Lázeňské divadlo
 Pramen Ottovka
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Trubiska
 Návojná
 Luhačovice
 Rýsov
 Oberský vrch
 Nový Světlov
 Klečůvka
 Čertovy skály
 Lužkovice
 Vartovna
 Pulčínské skály
 Pulčín
 Nezdenice
 Štípa
 Lešná
 ZOO Zlín-Lešná
Základní informace místa
ID místa: 17113
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: zvonice
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.3.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama