Janův hrad je zřícenina bývalého hospodářského dvora. Zachovala se již jen část asi o velikosti většího domu. Od roku 2013 se o jeho údržbu a rekonstrukci stará Spolek Janův hrad Vizovice.
Hlavní obrázek místa
Janův hrad s hradní loukou ze severu
© Petr Theuer 04/2019
Nejbližší autobusová i vlaková zastávka k Janově hoře se nachází ve Vizovicích, odkud na Janův hrad vede červená turistická značka (3,5 km, do půlky se dá dojet autem), která pak dále pokračuje do Luhačovic. Lze jít také po Naučné stezce Vizovické prameny, která vede přes rozhlednu Doubrava a Spletený vrch a začíná i končí ve Vizovicích (15,8 km). Zhruba 2 km pod hradem se nachází rekreační středisko Revika s restaurací a bazénem pro veřejnost i s možností ubytování. Ve Vizovicích je partnerská restaurace U Tonka, zámek Vizovice a destilérka Rudolf Jelínek. Příležitostně se na Janově hradě pořádají i různé akce.
David Jaroš (zdroj: https://januvhradvizovice.cz) (zdroj: https://mapy.cz/), 1.7. 2021
popis

Janův hrad je celkem zachovalá a momentálně renovovaná a konzervovaná zřícenina asi o velikosti většího domu. Součástí projektu rekonstrukce je i vystavění malé vyhlídky ve druhém patře. V areálu zříceniny se nachází zastřešené posezení, ohniště, rekonstruovaná studna, záchod i lanová houpačka a slackline (chození po laně). Nabízí se také okouzlující výhled od Zádveřice až po Zlín.

David Jaroš (zdroj: https://januvhradvizovice.cz), 1.9. 2021

historie

"Prokopovský dvůr na Janově hoře nechal vystavět hrabě Prokop Gervas Gollen v letech 1710-1713. K němu byla pole z panských houštin vyklučována. Byl postaven v délce 46 sáhů (1,8 m x 46 = 82,8 m) s několika pokoji pro panstvo a se stájemi pro hovězí dobytek. Na studni, která tam byla v samé skále vytesána, pracovalo se 3 roky. Všecko i se stodolou stálo 2151 zlatých a 32 krejcarů. Ke prokopovskému dvoru na Janově hoře patřilo 195 měřic (měřice = jednotka plošného obsahu o velikosti 1918 m²). Veliká potřeba peněz přiměla vizovickou vrchnost, aby všechny dvory, které ve vlastní správě obdělávala, jeden po druhém rozprodávala. Nejdříve rozprodala polnosti od dvora prokopovského, který byl tehdy zván již janovohorský. Od té doby zůstala na Janově hoře jenom panská ovčírna a ostatní budovy se pomalu rozpadávaly. V r. 1783 zrušil hrabě Blümegen také Prokopovský dvůr na Janově hoře a většinu pozemků prodal. Novými osadníky na…  číst dále

David Jaroš (zdroj: ČIŽMÁŘ, Josef. Dějiny a paměti města Vizovic. V Brně: Josef Čižmář, 1933.) (zdroj: https://januvhradvizovice.cz), 1.7. 2021

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Vizovice

Místa v okolí

 Vizovice
 kostel sv. Vavřince
 Engelsberg
 Klečůvka
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 Lužkovice
 Starý Světlov
 kostel sv. Martina
 fara
 památník Ploština
 Janůvka
 Rýsov
 Štípa
 Oberský vrch
 Augustiniánský dům
 Vartovna
 Vlachovice
 Pramen Amandka
 Pramen Vincentka
 Vlachovice
 Trubiska
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Zlín
 Lázeňské divadlo
 Pramen Ottovka
 Liptál
 Pramen Aloiska
 Tusculum
 Pramen sv. Josefa
 kostel Svaté rodiny
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Josefa
 Slavičín
 Zlín
 Baťův mrakodrap
 Luhačovice
 Lukov
 Lipina
 kostel sv. Mikuláše
 Velký Ořechov
 Královec
 Štítná nad Vláří
 židovský hřbitov
 Svárov
 Brumov
 Brumov
 Hrádek u Přílep
Základní informace místa
ID místa: 15761
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama