Výrazný reliéf zaniklé středověké tvrze v podobě pahorku jádra a části okružního příkopu a valu v těsném sousedství kostela. Doba existence tvrze je odhadována na počátek 14. stol. až pol. 15. stol.
Hlavní obrázek místa
pahorek jádra tvrziště od severovýchodu
© Jan P. Štěpánek 09/2008
Velmi dobře dochovaný reliéf středověkého tvrziště v těsném, východním sousedství farního kostela sv. Mikuláše, severovýchodně od středu obce Újezd na Zlínsku, asi 8 km jv. od Vizovic. Místo bývalé tvrze je v rámci areálu kostela volně přístupné. Z někdejší tvrze se zachoval výrazný pahorek jádra a velká část okružního příkopu a valu.
Jan P. Štěpánek, 22.9. 2008
popis

Tvrz byla vybudována na nejvyšším místě kostelního návrší, v severovýchodní části centra obce. Na severu byla lokalita chráněna prudkými svahy, na východě a jihu byly svahy již mírnější. Na západě se na místě mírně svažité terasy ukončené prudkými svahy nachází současný empírový kostel. Předpokládá se, že stojí na místě staršího kostelíku, který stál v uhrazeném předpolí tvrze. Centrální, až 7 m vysoký pahorek tvrziště má víceboký přibližně čtvercový půdorys ( 16,5 x 17 m)s plochou vrcholovou částí bez známek zdiva či terénních náznaků zástavby. Pahorek vnikl, či patrně alespoň z velké části, nasypáním vytěžené hlíny z budovaného okružního příkopu, který v šíři takřka 20 m spolu s valem obtáčel celý obvod tvrziště. Dnes se příkop a val nejlépe zachoval na jižní a jihovýchodní straně. Na severu jsou patrné ještě jeho náznaky, jinde zanikl. Na západě byl val zničen při rozšíření kostela v letech 1844 až 1845. Na západě je narušeno…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri 2007, 22.9. 2008

historie

Obec Újezd na Zlínsku se písemně zmiňuje v listinném falzu založení vizovického kláštera, které je datováno rokem 1261. Již tehdy je zmiňován i farní kostel. Starší název obce, tehdy zmiňované jako městečko Wildberg, napovídá o možné existenci sídla. Počeštělí osadníci však tento název dlouho nevyužívali a vrátili osadě její starší název Újezd. O držitelích či samotném sídlu neexistuje žádná písemná zmínka. Až do roku 1574 patřil Újezd městečku Vizovicím, avšak byl patrně často zastavován. Patrně některý ze zástavních držitelů byl i stavitelem zdejší tvrze při kostele. Dobu založení tvrze lze předběžně klást do počátku 14. století. Nejpozději v polovině 15. století již byla zaniklá.

Jan P. Štěpánek podle M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri 2007, 22.9. 2008

Půdorys místa

terénní situace pozůstatků tvrziště při kostele
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Újezd

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 památník Ploština
 Vlachovice
 Vlachovice
 kostel sv. Vavřince
 Vizovice
 Lipina
 Engelsberg
 Trubiska
 kostel sv. Vojtěcha
 Slavičín
 Královec
 Starý Světlov
 kostel sv. Martina
 fara
 židovský hřbitov
 Vartovna
 Čertovy skály
 Klečůvka
 Štítná nad Vláří
 Brumov
 Brumov
 Augustiniánský dům
 Návojná
 Pramen Amandka
 Pramen Vincentka
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Aloiska
 Lázeňské divadlo
 Pramen Ottovka
 Lužkovice
 Rýsov
 Liptál
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Oberský vrch
 Pulčín
 Pulčínské skály
 Luhačovice
 Janůvka
 Štípa
 Nový Světlov
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Tusculum
 Hovězí
 kostel sv. Josefa
 Lukov
 evangelický kostel
Základní informace místa
ID místa: 6789
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.9.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama