Výrazný reliéf zaniklé středověké tvrze v podobě pahorku jádra a části okružního příkopu a valu v těsném sousedství kostela. Doba existence tvrze je odhadována na počátek 14. stol. až pol. 15. stol.
Hlavní obrázek místa
pahorek jádra tvrziště od severovýchodu
© Jan P. Štěpánek 09/2008
Velmi dobře dochovaný reliéf středověkého tvrziště v těsném, východním sousedství farního kostela sv. Mikuláše, severovýchodně od středu obce Újezd na Zlínsku, asi 8 km jv. od Vizovic. Místo bývalé tvrze je v rámci areálu kostela volně přístupné. Z někdejší tvrze se zachoval výrazný pahorek jádra a velká část okružního příkopu a valu.
Jan P. Štěpánek, 22.9. 2008
popis

Tvrz byla vybudována na nejvyšším místě kostelního návrší, v severovýchodní části centra obce. Na severu byla lokalita chráněna prudkými svahy, na východě a jihu byly svahy již mírnější. Na západě se na místě mírně svažité terasy ukončené prudkými svahy nachází současný empírový kostel. Předpokládá se, že stojí na místě staršího kostelíku, který stál v uhrazeném předpolí tvrze. Centrální, až 7 m vysoký pahorek tvrziště má víceboký přibližně čtvercový půdorys ( 16,5 x 17 m)s plochou vrcholovou částí bez známek zdiva či terénních náznaků zástavby. Pahorek vnikl, či patrně alespoň z velké části, nasypáním vytěžené hlíny z budovaného okružního příkopu, který v šíři takřka 20 m spolu s valem obtáčel celý obvod tvrziště. Dnes se příkop a val nejlépe zachoval na jižní a jihovýchodní straně. Na severu jsou patrné ještě jeho náznaky, jinde zanikl. Na západě byl val zničen při rozšíření kostela v letech 1844 až 1845. Na západě je narušeno…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri 2007, 22.9. 2008

historie

Obec Újezd na Zlínsku se písemně zmiňuje v listinném falzu založení vizovického kláštera, které je datováno rokem 1261. Již tehdy je zmiňován i farní kostel. Starší název obce, tehdy zmiňované jako městečko Wildberg, napovídá o možné existenci sídla. Počeštělí osadníci však tento název dlouho nevyužívali a vrátili osadě její starší název Újezd. O držitelích či samotném sídlu neexistuje žádná písemná zmínka. Až do roku 1574 patřil Újezd městečku Vizovicím, avšak byl patrně často zastavován. Patrně některý ze zástavních držitelů byl i stavitelem zdejší tvrze při kostele. Dobu založení tvrze lze předběžně klást do počátku 14. století. Nejpozději v polovině 15. století již byla zaniklá.

Jan P. Štěpánek podle M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri 2007, 22.9. 2008

Půdorys místa

terénní situace pozůstatků tvrziště při kostele
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Újezd

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 památník Ploština
 Vlachovice
 Vlachovice
 Janův hrad
 kostel sv. Vavřince
 Vizovice
 Lipina
 Engelsberg
 Trubiska
 kostel sv. Vojtěcha
 Slavičín
 Královec
 Starý Světlov
 kostel sv. Martina
 fara
 Vartovna
 židovský hřbitov
 Čertovy skály
 Klečůvka
 Štítná nad Vláří
 Brumov
 Brumov
 Augustiniánský dům
 Návojná
 Pramen Vincentka
 Pramen Amandka
 kaple sv. Alžběty
 Jurkovičův dům
 Pramen Aloiska
 Lázeňské divadlo
 Pramen Ottovka
 Lužkovice
 Rýsov
 Liptál
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Oberský vrch
 Pulčín
 Pulčínské skály
 Luhačovice
 Janůvka
 Štípa
 Nový Světlov
 Lešná
 ZOO Zlín-Lešná
 Tusculum
 Hovězí
 kostel sv. Josefa
 Lukov
 evangelický kostel
Základní informace místa
ID místa: 6789
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.9.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama