Kostel založen po r. 1261 mnichy cisterciáckého kláštera Smilheim, upraven pozdně goticky r. 1495 a radikálně přestavěn v letech 1793-1795, kdy byla z pův. stavby zachována jen věž s ochozem. Hlavní oltář s obrazem sv. Vavřince dovezen r. 1872 ze Světové výstavy v Paříži.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Vavřince pohledem ze Zlínské ulice
© Pavel Vlach, 07/2015
Valašská obec Vizovice se prvně připomíná r. 1261 jako majetek cisterciáckého kláštera Smilheim, v r. 1570 byla povýšena na město. Na místě někdejšího kláštera se dnes nachází trojkřídlý barokní zámek s cenným parkem. Město proslulo výrobou slivovice a ozdobného vizovického pečiva. Ve Vizovicích končí lokální železniční trať 331, která v Otrokovicích odbočuje z hlavní trati spojující Přerov a Břeclav. Městem prochází silnice I/49 z Otrokovic do Střelné na hranici se Slovenskem, z níž tu odbočuje silnice I/69 do Vsetína.
13.7. 2015
historie

Vizovický farní kostel sv. Vavřince stojí ve vyvýšené jižní části Palackého náměstí a spolu s předzámčím a dochovanou původní zástavbou dotváří kolorit historického centra města. Kostel má svou dnešní podobu až z konce 18. století, jeho dějiny jsou ale mnohem starší. Některé prameny zmiňují existenci pravděpodobně dřevěného kostela již na přelomu 12. a 13. století, doložená je však historie až po založení cisterciáckého kláštera (1261), kdy došlo k rozvoji Vizovic. Kostel nechali postavit cisterciáčtí mniši po vzniku kláštera, další zprávy jsou však jen sporadické a týkají se spíše zajímavého střídání katolických a evangelických správců farnosti podle střídajícího se vyznání majitelů panství. V roce 1495 nechal zchátralý kostel přestavět Boček z Kunštátu, tehdy je také poprvé písemně doloženo zasvěcení svatému Vavřinci. Další zmínka o kostelu pochází až z 18. století. Tehdy za hrabat Blümegenů byly Vizovice opět živým…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím publikace Farnost Vizovice, 2008), 13.7. 2015

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Vizovice

Místa v okolí

 Vizovice
 Klečůvka
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 Engelsberg
 Lužkovice
 Janůvka
 památník Ploština
 Vartovna
 Štípa
 Liptál
 Trubiska
 Starý Světlov
 fara
 kostel sv. Martina
 Tusculum
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Vlachovice
 Rýsov
 kostel sv. Josefa
 Vlachovice
 Lukov
 Oberský vrch
 Augustiniánský dům
 Zlín
 Zlín
 Lipina
 Pramen Vincentka
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Baťův mrakodrap
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vojtěcha
 Pramen Ottovka
 Lázeňské divadlo
 Pramen Aloiska
 Slavičín
 Čertovy skály
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Hošťálková
 evangelický kostel
 Luhačovice
 Královec
 Maštaliska
 Vsetín
 stará radnice
 nová radnice
 Hovězí
 Velký Ořechov
 židovský hřbitov
 Brumov
 Brumov
 Návojná
 Křídlo
Základní informace místa
ID místa: 12330
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.7.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama