Kostel založen po r. 1261 mnichy cisterciáckého kláštera Smilheim, upraven pozdně goticky r. 1495 a radikálně přestavěn v letech 1793-1795, kdy byla z pův. stavby zachována jen věž s ochozem. Hlavní oltář s obrazem sv. Vavřince dovezen r. 1872 ze Světové výstavy v Paříži.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Vavřince pohledem ze Zlínské ulice
© Pavel Vlach, 07/2015
Valašská obec Vizovice se prvně připomíná r. 1261 jako majetek cisterciáckého kláštera Smilheim, v r. 1570 byla povýšena na město. Na místě někdejšího kláštera se dnes nachází trojkřídlý barokní zámek s cenným parkem. Město proslulo výrobou slivovice a ozdobného vizovického pečiva. Ve Vizovicích končí lokální železniční trať 331, která v Otrokovicích odbočuje z hlavní trati spojující Přerov a Břeclav. Městem prochází silnice I/49 z Otrokovic do Střelné na hranici se Slovenskem, z níž tu odbočuje silnice I/69 do Vsetína.
13.7. 2015
historie

Vizovický farní kostel sv. Vavřince stojí ve vyvýšené jižní části Palackého náměstí a spolu s předzámčím a dochovanou původní zástavbou dotváří kolorit historického centra města. Kostel má svou dnešní podobu až z konce 18. století, jeho dějiny jsou ale mnohem starší. Některé prameny zmiňují existenci pravděpodobně dřevěného kostela již na přelomu 12. a 13. století, doložená je však historie až po založení cisterciáckého kláštera (1261), kdy došlo k rozvoji Vizovic. Kostel nechali postavit cisterciáčtí mniši po vzniku kláštera, další zprávy jsou však jen sporadické a týkají se spíše zajímavého střídání katolických a evangelických správců farnosti podle střídajícího se vyznání majitelů panství. V roce 1495 nechal zchátralý kostel přestavět Boček z Kunštátu, tehdy je také poprvé písemně doloženo zasvěcení svatému Vavřinci. Další zmínka o kostelu pochází až z 18. století. Tehdy za hrabat Blümegenů byly Vizovice opět živým…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím publikace Farnost Vizovice, 2008), 13.7. 2015

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Vizovice

Místa v okolí

 Vizovice
 Janův hrad
 Klečůvka
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 Engelsberg
 Lužkovice
 Janůvka
 památník Ploština
 Vartovna
 Štípa
 Liptál
 Trubiska
 Starý Světlov
 Tusculum
 fara
 kostel sv. Martina
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Vlachovice
 Rýsov
 kostel sv. Josefa
 Lukov
 Vlachovice
 Oberský vrch
 Augustiniánský dům
 Zlín
 Zlín
 Lipina
 Pramen Vincentka
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Jurkovičův dům
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vojtěcha
 Baťův mrakodrap
 Pramen Ottovka
 Lázeňské divadlo
 Pramen Aloiska
 Slavičín
 Čertovy skály
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Hošťálková
 evangelický kostel
 Luhačovice
 Královec
 Vsetín
 Maštaliska
 stará radnice
 nová radnice
 Hovězí
 Velký Ořechov
 židovský hřbitov
 Brumov
 Brumov
 Návojná
 Křídlo
Základní informace místa
ID místa: 12330
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.7.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama