Terénní pozůstatky tvrziště ve svahu nad sz. částí obce. Z tvrze se zachovaly výrazné náznaky příkopu, valu a centrálního svažitého pahorku s mohutným štítovým valem. Tvrz založena ve 2. pol. 13. století. Opuštěna v pol. 15. stol.
Hlavní obrázek místa
okružní příkop v západním čele tvrze
pahorek jádra se zvedá v pravé části snímku
© Jan P. Štěpánek 09/2008
Výrazné terénní pozůstatky tvrziště v severozápadní části obce Vlachovice na Zlínsku v poloze zvané lidově „Hradištěk“. Tvrziště se nachází asi 450 m severně od kostela, ve svahu nad domem čp. 179. Nejlepší přístup k místu tvrziště je od západu, z místní komunikace, která až sem odbočuje kousek za domem čp. 179 ze silnice na pravém břehu říčky Vláry. Východně od konce této místní komunikace, níže po svahu, se nachází na soukromém avšak neoploceném pozemku vlastní tvrziště. Jeho plocha je udržována kosením a slouží jako ovocný sad.
Jan P. Štěpánek, 14.10. 2008
popis

Zakladatelé horní tvrze v poloze Hradištěk využili svažitý terén v severozápadní části obce, na okraji srázu nad pravým břehem říčky Vláry. Vlastní tvrziště využilo svahový spočinek mezi dvěma výraznějšími terénními zlomy. Od svažitého terénu bylo tvrziště odděleno přibližně 10 až 11 m širokým příkopem, který se dodnes zachoval pouze na přístupové západní a jižní straně. Na přístupové západní straně je příkop dnes asi 207 cm hluboký. Před příkop byl vyhozen i val. Ten se však na přístupové straně nezachoval. Jeho pozůstatky lze nalézt pouze na jižní straně a v malých náznacích i na straně severní. O tom, že příkopem a valem bylo obehnáno celé tvrziště svědčí drobné náznaky valu na severu a terénní hrana pod severovýchodní stranou tvrziště, která vznikla srovnáním či splavením příkopu a valu. Vlastní tvrziště tvoří mnohoboký pahorek se zaoblenými rohy rozměrů přibližně 32 x 33 m, který však svou svažitou plochou sleduje klesání terénu.…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím M. Plaček :Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri 2007, 14.10. 2008

historie

Vlachovice jsou poprvé uvedeny ve středověkém falzu, které se týkalo založení vizovického kláštera údajně v roce 1261. Jako první je s predikátem z Vlachovic uváděn v letech 1333 a 1343 jistý Víšek. Právě ten pravděpodobně seděl na starší ze dvou vlachovických tvrzí, na tvrzi v poloze Hradištěk. Tvrz je poprvé zmíněna až roku 1391 za Víškova syna Buzka. Na starší tvrzi sídlili i Buzkovi synové. Ti se však kolem roku 1460 zasadili o založení nové pohodlnější tvrze v dostupnější blízkosti středu obce. Starší horní tvrz, která přestala svým umístěním a utvářením vyhovovat, tak pozbyla na smyslu a postupem času zanikla. Vlastní utváření hrádku a střepy z lokality datují založení horní vlachovické tvrze někdy ve 2. polovině 13. století.

Jan P. Štěpánek podle M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri 2007, 14.10. 2008

Půdorys místa

situace terénních pozůstatků horní tvrze dle M. Plačka
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Vlachovice

Místa v okolí

 Vlachovice
 Lipina
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 kostel sv. Vojtěcha
 Slavičín
 židovský hřbitov
 Brumov
 Brumov
 památník Ploština
 Královec
 Návojná
 Engelsberg
 Trubiska
 kostel sv. Vavřince
 Vizovice
 kostel sv. Martina
 fara
 Augustiniánský dům
 Čertovy skály
 Starý Světlov
 Pramen Vincentka
 Pramen Aloiska
 Pramen Amandka
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Lázeňské divadlo
 Pramen Ottovka
 Pramen sv. Josefa
 kostel Svaté rodiny
 Luhačovice
 Nový Světlov
 Pulčín
 Pulčínské skály
 Rýsov
 Čubův kopec
 Klečůvka
 Lužkovice
 Nezdenice
 Štípa
Základní informace místa
ID místa: 6790
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.10.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama