Výrazné pozůstatky velkého tvrziště v podobě pahorku jádra, okružního příkopu a valu v jv. části obce. Založena pány z Vlachovic po pol. 15. stol. Za Forgáčů ztratila sídelní funkci. Od konce 17. stol. chátrá a rozebráním na stavební materiál zaniká.
Hlavní obrázek místa
pahorek jádra tvrze od jzz.
© Jan P. Štěpánek 09/2008
Výrazné terénní relikty zaniklé tvrze, která svým pahorkem jádra dominantně vystupuje z okolního rovinatého terénu luk na jihozápadním okraji obce Vlachovice. Ty se nacházejí asi 15 km jihovýchodně od Vizovic a 6 km jzz. od Valašských Klobouk. Z bývalé tvrze, která se v podobě pustého zámku, tzv. Kaštýlu, zachovala až do počátku 18. století, zůstal pouze výrazný pahorek jádra tvrze, příkop a částečně zachovaný obvodový val. Tvrziště je volně přístupné. Nejlépe od mostu přes Vláru, na silnici do Vrbětic, přes pole.
Jan P. Štěpánek, 29.9. 2008
popis

Popis a lokalizace tvrze

Tvrziště zvané „Vala“ či „Kaštýl“ se nachází v rovinaté poloze jihozápadní části středu obce Vlachovice, nedaleko pravého břehu říčky Vláry. Právě říčka posloužila dobře k napájení příkopu, jež ze všech čtyř stran jádro tvrziště obtáčel. Tvrziště má přibližně obdélné rozměry, s delší osou ve směru východ – západ, o celkových rozměrech přibližně 80 x 65 m (obvod valů). Vlastní tvrziště stálo na obdélném centrálním pahorku (obdélném, ačkoliv v terénu plocha spíše působí jako ovál), vystupujícím ode dna příkopu (i okolnímu lučnatému terénu) o 3,5 až 4,8 m. Rozměr pahorku činí cca 32 x 25 m. Jeho plocha je poznamenána mnoha amatérskými výkopy a těžbou stavebního materiálu, který zde byl lehce k dispozici. Vyvýšená je jižní a jihovýchodní část pahorku. Z toho lze patrně soudit, že stavební materiál (kámen, cihla ?) byl využit ze stavebních konstrukcí podél přibližně třech stran tvrziště. Dle odborné literatury je pahorek přirozený…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím M. Plaček :Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri 2007, 29.9. 2008

historie

Vlachovice se stejně jako okolní vsi zmiňují poprvé ve falzu založení vizovického kláštera z r. 1261. Poprvé použil predikát z Vlachovic jistý Víšek v letech 1333 a 1343. Až za jeho syna Buzka se roku 1391 zmiňuje i tvrz. Toto se však patrně týká tzv. horní tvrze, v poloze Hradiště, nad severozápadním koncem obce. Buzek z Vlachovic předává v r. 1420 svému synu Václavovi poměrně slušně rozmnožené majetky. Po r. 1449 se páni z Vlachovic dali na kořistění a rozbroje. Patrně z takto získaných prostředků byla kolem roku 1460 v dolní části obce, v dostupnější poloze, vystavěna nová tvrz. Na této nové tvrzi již sídlil Jan z Vlachovic k roku 1481. Rod z Vlachovic musel pro zadluženost tvrz roku 1544 prodat. Z dalších majitelů, kteří na tvrzi sídlili, je možno zmínit Václava mladšího Podstadského z Prusinovic. V roce 1574 bylo panství rozděleno mezi uherské rody Jakušiců a Aranyiů. Až Ester…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím M. Plaček :Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri 2007, 29.9. 2008

Půdorys místa

terénní náčrt situace pozůstatků tvrziště
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL),

Místa v okolí

 Vlachovice
 Lipina
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 kostel sv. Vojtěcha
 Slavičín
 židovský hřbitov
 Brumov
 Brumov
 Královec
 památník Ploština
 Návojná
 Engelsberg
 Trubiska
 kostel sv. Martina
 fara
 kostel sv. Vavřince
 Augustiniánský dům
 Vizovice
 Pramen Aloiska
 Pramen Vincentka
 Pramen Amandka
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Lázeňské divadlo
 Starý Světlov
 Čertovy skály
 Pramen Ottovka
 Pramen sv. Josefa
 kostel Svaté rodiny
 Nový Světlov
 Luhačovice
 Rýsov
 Pulčínské skály
 Pulčín
 Čubův kopec
 Klečůvka
 Nezdenice
 Lužkovice
 Zuvačov
Základní informace místa
ID místa: 6791
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.10.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama