Původně barokní patrový zámek postavený v pol. 18. století. Přestavěn v pol. 19. století. V současné době velmi zchátralý.
Hlavní obrázek místa
zámek s nově přistaveným domkem na místě původního bočního křídla
© D Dohňanský, 05/2015
Hrádek na Vlárské dráze byla původně samostatná obec. Od roku 1960 je místní částí města Slavičín. Od centra města je vzdálena 2 km jihovýchodním směrem. Železniční stanice, která se zde na Vlárské dráze nachází, nese název Slavičín.
Pavel Vítek, 6.5. 2009
popis

Zámek je patrová barokní budova, v současné době velmi zchátralá. Původně k hlavní budově přiléhala boční přízemní křídla, nyní již téměř zcela zlikvidovaná.

Pavel Vítek, 6.5. 2009

historie

Obec se poprvé se připomíná roku 1412. Tehdy byla součástí brumovského panství. Jak napovídá název, stával zde nevelký hrad neb tvrz, který ale v písemných pramenech není zcela s jistotou doložen. V polovině 18. století zde Bujakovští z Knurova postavili zámek. Za Lederer-Trattnerů byl v 2. polovině 19. století upraven. Posledními majiteli byli Wichterlové.

Pavel Vítek, 6.5. 2009

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Hrádek na Vlárské dráze

Místa v okolí

 Slavičín
 kostel sv. Vojtěcha
 Vlachovice
 Vlachovice
 Nový Světlov
 Lipina
 Brumov
 Brumov
 židovský hřbitov
 Pramen Aloiska
 Augustiniánský dům
 Pramen Vincentka
 Pramen Amandka
 Lázeňské divadlo
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen sv. Josefa
 kostel Svaté rodiny
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 Pramen Ottovka
 kostel sv. Martina
 fara
 Luhačovice
 Engelsberg
 Návojná
 Nezdenice
 Zuvačov
 Starý Světlov
 Královec
 památník Ploština
 Oberský vrch
 Janův hrad
 Rýsov
 Súča
 Bánov
 Kľúčové
Základní informace místa
ID místa: 7758
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama