Na místě původní kaple vystavěn v letech 1810 – 11 nový kostel sv. Floriána, v průčelí s hranolovitou zvonicí. V ní zavěšeny dva zvony.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Floriána ve Starých Lublicích
Pohled na kostel od jihu.
© Pavel Vítek 09/2008
Staré Lublice jsou součástí obce Kružberk. Ta leží nad údolím řeky Moravice 10 km severozápadně od Vítkova. Dva kilometry proti proudu řeky Moravice byla v letech 1948 až 1955 vybudována přehradní nádrž. Jelikož slouží jako zásobárna pitné vody, je zde zakázáno koupání a provozování vodních sportů. Povolen je rybolov. V severní části obce, původní Staré Lublice, se nachází kostel sv. Floriána.
Pavel Vítek, 7.3. 2009
popis

Kostel sv. Floriána je jednolodní stavba s trojbokým kněžištěm. V západním průčelí obdélníkové kostelní lodi je vyzdvižena hranolovitá zvonice. Valeným zaklenutým podvěžím s výsečemi je veden hlavní vstup do kostela. Zařízení kostela je převážně rokokové, zčásti pocházející z původní kaple. Ve věži je zavěšen zvon, pocházející patrně z 2. pol. 15. století. Na něm reliéf Krista na kříži. Druhý zvon s reliéfy Krista na kříži a Madony s dítětem pochází z roku 1636.

Pavel Vítek - zdroj: Umělecké památky Moravy a Slezska 1, Academia 1994, 7.3. 2009

historie

Lublice se poprvé písemně připomínají již v roce 1283. Původně zde stávala kaple, zasvěcená sv. Floriánovi. U ní byla v roce 1784 zřízena fara, pod kterou spadal i nedaleký Kružberk. V letech 1810 – 1811 byl na místě starší kaple vystavěn kostel, rovněž zasvěcený sv. Floriánovi. Původní kaple byla do nového kostela zakomponována a nyní je zasvěcena sv. Anně.

Pavel Vítek - zdroj: Umělecké památky Moravy a Slezska 1, Academia 1994, 7.3. 2009

Další texty historie
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Kružberk

Místa v okolí

 Davidův mlýn
 Kružberk
 Jánské Koupele
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Medlice
 kaple
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Trojice
 Jakartovice-Deštné
 Vildštejn
 Halaška
 Šternek
 fara
 radnice
 Melč
 vodní mlýn
 kamenný most
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Markéty
 Dubová
 Mladecko
 Roderichova kaple
 Jakartovice
 Vikštejn
 Litultovice
 kostel sv. Markéty
 Vítkov
 Slezská Harta
 kaple sv. Kateřiny
 Choltice
 Dolní Životice
 kostel sv. Jiljí
 Dolní Životice
 Hlavnice
 větrný mlýn
 Klokočov
 kostel sv. Vavřince
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Staré Heřminovy
 Štáblovice
 kostel sv. Vavřince
 Jezdkovice
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Ondřeje
 Weisshuhnův kanál
 Nový Dvůr
 arboretum
 Nový Dvůr
 Velký Roudný
 Stará Voda
 Hanuše
 Stěbořice
 Šibenice
 Slavkov
 kostel sv. Michala
 větrný mlýn
 kaple
 kostel sv. Anny
 Hradec nad Moravicí
 kostel sv. Mikuláše
 hrobka rodu Bellegarde
 Nové Valteřice
 Velké Heraltice
 Švédská skála
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Anny
 kamenný most
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 větrný mlýn
 Vrchy
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Kružberk
747 84 Melč 159
Tel: 556 309 032
Základní informace místa
ID místa: 7477
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 7.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama