Barokní kostel sv. Michala vystavěn v roce 1770. Opraven roku 1851 a po požáru v roce 1854. Zařízení kostela je novobarokní.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Michala v Bohdanovicích
Závěr kostela, pohled od jihovýchodu
© Pavel Vítek 03/2010
Ves Bohdanovice je místní část obce Jakartovice. Leží 16 km jihovýchodně od Bruntálu a 19 km západně od Opavy. Kostel sv. Michala se nachází v centru obce u křižovatky místních komunikací. Obcí prochází cyklosteska č. 503 vedoucí z Krnova do Vítkova. 4 km západním směrem se rozprostírá přehrada Slezská Harta, která nabízí možnost ke koupání, rybolovu nebo k projížďkám na loďkách.
Pavel Vítek, 7.8. 2010
popis

Kostel sv. Michala je podélná jednolodní, orientovaná stavba. Kněžiště je poloválcové, odsazené, k němuž na východní straně přiléhá sakristie. V jihozápadním průčelí, v ose kostela, předstupuje hranolovitá věž. Podvěžím vede hlavní vstup do kostela. Zařízení kostela je novobarokní, klasicistní kazatelna pochází z doby výstavby kostela.

Pavel Vítek – zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 2 (J – N), Academia 1999, 7.8. 2010

historie

První zmínka o obci pochází z roku 1265. Stavba barokního kostela sv. Michala byla zahájena roku 1770. První opravou prošel v roce 1806. Po požáru kostela v roce 1851 probíhala jeho oprava do roku 1854. Po roce 2000 opravena krytina kostela, obnova kupole věže byla dokončena v roce 2005.

Pavel Vítek – zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 2 (J – N), Academia 1999, 7.8. 2010

Půdorys místa


© Dalibor Prix: Průzkum kostela sv. Bartoloměje v Malých Heralticích a jeho výsledky, Průzkumy památek 1996/II, Památkový ústav Středních Čech v Praze, Praha 1996
Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Bohdanovice

Místa v okolí

 Jakartovice
 kostel Panny Marie
 Jakartovice-Deštné
 Staré Heřminovy
 Slezská Harta
 Medlice
 Šternek
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 Mladecko
 Kerhartice
 větrný mlýn
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Floriána
 Hlavnice
 větrný mlýn
 Litultovice
 Choltice
 kostel sv. Michala
 Velký Roudný
 Kružberk
 Davidův mlýn
 Jánské Koupele
 Vildštejn
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
 Halaška
 Dolní Životice
 Jezdkovice
 Sosnová
 hrobka rodu Bellegarde
 arboretum
 Nový Dvůr
 Dolní Životice
 Nový Dvůr
 Melč
 Sosnová
 Sosnová
 Velké Heraltice
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 fara
 kaple
 vodní mlýn
 kamenný most
 kaple
 kostel sv. Trojice
 Šibenice
 Stěbořice
 Štáblovice
 Nové Valteřice
 kostel sv. Vavřince
 Dubová
 kostel sv. Markéty
 Roderichova kaple
 Štemplovec
 Slavkov
 Vikštejn
 kostel sv. Anny
 Loděnice
 kostel sv. Mikuláše
 Vítkov
 Polzerova kaple
 Weisshuhnův kanál
 zvonice
 kostel sv. Michala
 evangelický kostel
 Vartnov
 Stará radnice
 Neplachovice
 panský dům
 Gabrielův dům
 městské hradby
 kaple sv. Michala
 Bruntál
 kaple
 Holasovice
 Držkovice
 Držkovice
 Moravský Beroun
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Bohdanovice
Družstevní 43
747 75 Velké Heraltice
Tel: 553 663 183
Základní informace místa
ID místa: 9170
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 7.8.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama