Přestavěná budova tvrze, ovšem historicky nedoložena, jež mohla vzniknout někdy před rokem 1476 za Jana Bathoryho, majitele bretnovského statku. Jako údajné šlechtické sídlo ztratila význam v polovině 16. století. Dnes je soukromým majetkem, slouží jako obytný dům.
Hlavní obrázek místa
Sv nároží
© Dušan Dohňanský 03/2015
Dnešní obec Široká Niva nese svůj název od r. 1952 a vznikla spojením tří obcí a jedné osady. Protáhlá obec leží při toku řeky Opavy a má asi 540 obyvatel. Prochází jí jednak silnice II/451 spojující Vrbno pod Pradědem a Nové Heřminovy a jednak regionální železniční trať 313 Milotice nad Opavou-Vrbno pod Pradědem. Na této trati má obec zastávky Široká Niva, Skrbovice a Pocheň. Kromě trasy místní naučné stezky obcí neprocházejí turisticky značené cesty.
12.2. 2021
historie

Široká Niva vznikla v roce 1949 sloučením tří obcí (Markvartice, Bretnov, Skrbovice) a osady Pocheň. Název Široká Niva si nese od roku 1952. Střed obce se nachází v prostoru bývalého Bretnova, který se poprvé připomíná v roce 1492, kdy Zikmund z Lomnice postoupil tuto lokalitu Janovi z Kralic. Podle převážně německých pramenů zde ale již dříve stála tvrz, pravděpodobně vodní, která byla vystavěna snad ještě někdy před rokem 1492, a to majitelem bretnovského statku Janem Bathorym. Od roku 1503 po Janovi z Kralic zde vládli příslušníci rodu Lichnovských z Voštic. Další majitel Jan Vok Bírka z Násile postoupil v roce 1536 Bretnov Jiřímu z Hohenzollernu, jenž vlastnil krnovské vévodství. V této době údajná tvrz ztratila svůj význam jako šlechtické sídlo a sloužila jen pro hospodářské účely krnovské vrchnosti. V roce 1622 se Bretnov stává majetkem Lichtenštejnů, kteří jej vlastnili až do zrušení poddanství…  číst dále

Dohňanský Dušan zdroj : Kolektiv - Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava; F.Musil -Neznámé zámky Moravy a Slezska; Alena Mátéová - výpisky z kroniky obce;, 7.2. 2021

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Široká Niva

Místa v okolí

 Široká Niva
 Tlustá Berta
 kosárna
 Freudenštejn
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Antonína
 Zátor
 Bruntál
 městské hradby
 Vrbno pod Pradědem
 panský dům
 kaple sv. Michala
 Gabrielův dům
 Stará radnice
 evangelický kostel
 Na Skalce
 kašna
 evangelická zvonice
 Burkvíz
 Hošťálkovy
 Dolní Holčovice
 Brantice
 Mnichov
 kaple sv. Josefa
 Fürstenwalde
 Ježník
 Eldorado
 hudební pavilon
 kostel sv. Michala
 Maxmiliánův pramen
 vodopád
 Město Albrechtice
 Malá Morávka
 kaple sv. Huberta
 Hubertov
 Linhartovy
 Město Albrechtice
 Brunerova vila
 Hynčice
 Kobylí
 Rabenštejn
 Pustý zámek
 barokní most
 Moravická kyselka
 Sosnová
 větrný mlýn
 Malá Štáhle
 Hraniční vrch
 Heřmanovice
 Sosnová
 kostel sv. Michala
 Sosnová
 Quinburk
 lípa Hadí královna
 Drakov
 vysoká pec Drakov
 Staré Heřminovy
 kostel sv. Jiří
 mincovna
 kostel sv. Michala
 radnice
 městské hradby
 Rýmařov
Základní informace místa
ID místa: 15501
Typ místa: tvrz
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama