Zbytky po tvrzi ze 13. stol. Zachováno tvrziště na ploše 24 m x 33 m s příkopem a valem po celém obvodu. Příkop dosahuje místy hloubky přes 3 m a šířky až 20 m.
Hlavní obrázek místa
severovýchodní nároží jádra hrádku a zachovalý okružní vodní příkop
© Jan P. Štěpánek 02/2008
Tvrziště - terénní pozůstatky vodní tvrze, najdete v Dolních Životicích poblíž obecního úřadu. Leží na soukromém pozemku při okraji obce, v cípu mezi místní komunikací vedoucí do Mikolajic a železniční tratí. Budete-li se ptát místních, tak mladší spíše mluví o hradu a starší místo znají pod názvem Polákovo kolo. Pokud si budete chtít tvrziště prohlédnout, je určitě rozumnější učinit tak po domluvě s majitelem pozemku, který bydlí v domku vedle tvrziště. Stáří tvrze je jen odhadováno na počátek 13. stol. Podle některých autorů, však zde tvrz mohla stát i dříve. Jádro tvrze se nacházelo na obdélníkové vyvýšenině na ploše přibližně 19 arů, velikosti asi 24 m x 33 m, s dlouhou osou obdélníka orientovanou ve směru sever - jih. Tato plocha byla využívaná někdy na přelomu 19. a 20.stol. jako místní ochotnické přírodní divadlo a snad z té doby je i zbytek zachované kamenné zdi výrazně vystupující nad terén i když někteří autoři ji pokládají za starší. Naproti tomu kamenné zdivo při okraji vodního příkopu, které lze dobře sledovat od horního okraje příkopu tvořeného jádrem tvrziště až téměř nad dno příkopu, může být snad starší. Příkop, ač v mapách zakreslovaný jen při části obvodu jádra tvrziště, je dodnes dobře patrný po celém obvodu jádra. Dno příkopu je vlhké, zarostlé místy rákosem jinde křovím a čas od času, podle výše hladiny okolních toků, se v něm objevuje voda. Příkop je i dnes hluboký místy i více jak 3 m a široký až 20 m. Voda do příkopu byla nejspíše přiváděna z místní říčky Hvozdnice, která protéká asi 100 m jižně od tvrziště. Za příkopem je dobře patrný val, široký i několik metrů. Podle pamětníků byly dříve patrné náznaky ještě dalších dvou valů a to v jihovýchodním směru, kde jsou dnes pole. Toto velmi pěkně zachované tvrziště určitě nadchne všechny milovníky starých hrádků a tvrzi.
L.P., 4.8. 2006
popis

Tvrziště v Dolních Životicích je klasickou ukázkou menšího hrádku či spíše tvrze vybudovanou v rovinaté nivě a využívající jako hlavní obranný prvek vodní příkop. Ten se v případě zdejšího tvrziště dokonale zachoval kolem celého obvodu pravoúhlého obdélného centrálního pahorku s rozměry přibližně 24 m x 33 m. To, že tvrz byla s velkou pravděpodobností zděná, dokazuje torzovitě dochované obvodové zdivo takřka podél celého obvodu centrálního pahorku: ponejvíce v jižní části východní fronty, na jižní straně a jižní části západní fronty. Nikde, až na jeden případ menší zídky na východní frontě, však nevystupuje toto zdivo nad úroveň plochy tvrze. Můžeme si tak představit, že tvrz byla po celém svém obvodu tvořena mohutnou hradbou, vyrůstající takřka z vody. Materiál z nadzemních částí této ochranné obvodové hradby byl zřejmě rozebrán po opuštění tvrze místními obyvateli na stavební materiál okolních domů. Vlastní stavení uvnitř tvrze snad…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 21.2. 2009

Půdorys místa

půdorys tvrziště
© V. Nekuda, J. Unger: Hrádky a tvrze na Moravě, nakl. Blok Brno, 1981
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Dolní Životice

Místa v okolí

 Dolní Životice
 Litultovice
 Choltice
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 Jezdkovice
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 arboretum
 Slavkov
 kostel sv. Anny
 Stěbořice
 Hlavnice
 Mladecko
 Melč
 Hanuše
 Šibenice
 Weisshuhnův kanál
 větrný mlýn
 kaple sv. Anny
 Hradec nad Moravicí
 Jakartovice-Deštné
 Jánské Koupele
 Dubová
 Justiční palác
 Jakartovice
 Velké Heraltice
 Štemplovec
 kostel sv. Hedviky
 socha Petra Bezruče
 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 synagoga
 Roderichova kaple
 Obecní dům
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Alžběty
 Slezské divadlo
 Obchodní dům Breda
 Sobkův palác
 nová radnice
 městské hradby
 Blücherův palác
 Vikštejn
 Opava
 kostel Panny Marie
 Davidův mlýn
 kostel sv. Michala
 Držkovice
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Držkovice
 Jakubčovické šance
 Šance
 Loděnice
 kaple
 Neplachovice
 Filípkův dvůr
 kostel sv. Martina
 Kerhartice
 Kružberk
 kaple sv. Kříže
 Holasovice
 Raduň
 Staré Heřminovy
 Vítkov
 Medlice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Markéty
 Šternek
 větrný mlýn
 kostel sv. Trojice
 Sosnová
 Sosnová
 Sosnová
 Velké Hoštice
 Suché Lazce
 obecní kaple
 Slezská Harta
 Vildštejn
 Halaška
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 zvonice
 Vartnov
 Oldřišov
 Výškovice
 Slatina
 Bravinné
 Slatina
 Dorňákův kopec
 Hradní vrch
 kostel sv. Jakuba
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
Kontaktní informace
Soukromý pozemek

Štáblovská č.p.117
747 56 Dolní Životice
Základní informace místa
ID místa: 1574
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama