Zbytky po tvrzi ze 13. stol. Zachováno tvrziště na ploše 24 m x 33 m s příkopem a valem po celém obvodu. Příkop dosahuje místy hloubky přes 3 m a šířky až 20 m.
Hlavní obrázek místa
severovýchodní nároží jádra hrádku a zachovalý okružní vodní příkop
© Jan P. Štěpánek 02/2008
Tvrziště - terénní pozůstatky vodní tvrze, najdete v Dolních Životicích poblíž obecního úřadu. Leží na soukromém pozemku při okraji obce, v cípu mezi místní komunikací vedoucí do Mikolajic a železniční tratí. Budete-li se ptát místních, tak mladší spíše mluví o hradu a starší místo znají pod názvem Polákovo kolo. Pokud si budete chtít tvrziště prohlédnout, je určitě rozumnější učinit tak po domluvě s majitelem pozemku, který bydlí v domku vedle tvrziště. Stáří tvrze je jen odhadováno na počátek 13. stol. Podle některých autorů, však zde tvrz mohla stát i dříve. Jádro tvrze se nacházelo na obdélníkové vyvýšenině na ploše přibližně 19 arů, velikosti asi 24 m x 33 m, s dlouhou osou obdélníka orientovanou ve směru sever - jih. Tato plocha byla využívaná někdy na přelomu 19. a 20.stol. jako místní ochotnické přírodní divadlo a snad z té doby je i zbytek zachované kamenné zdi výrazně vystupující nad terén i když někteří autoři ji pokládají za starší. Naproti tomu kamenné zdivo při okraji vodního příkopu, které lze dobře sledovat od horního okraje příkopu tvořeného jádrem tvrziště až téměř nad dno příkopu, může být snad starší. Příkop, ač v mapách zakreslovaný jen při části obvodu jádra tvrziště, je dodnes dobře patrný po celém obvodu jádra. Dno příkopu je vlhké, zarostlé místy rákosem jinde křovím a čas od času, podle výše hladiny okolních toků, se v něm objevuje voda. Příkop je i dnes hluboký místy i více jak 3 m a široký až 20 m. Voda do příkopu byla nejspíše přiváděna z místní říčky Hvozdnice, která protéká asi 100 m jižně od tvrziště. Za příkopem je dobře patrný val, široký i několik metrů. Podle pamětníků byly dříve patrné náznaky ještě dalších dvou valů a to v jihovýchodním směru, kde jsou dnes pole. Toto velmi pěkně zachované tvrziště určitě nadchne všechny milovníky starých hrádků a tvrzi.
L.P., 4.8. 2006
popis

Tvrziště v Dolních Životicích je klasickou ukázkou menšího hrádku či spíše tvrze vybudovanou v rovinaté nivě a využívající jako hlavní obranný prvek vodní příkop. Ten se v případě zdejšího tvrziště dokonale zachoval kolem celého obvodu pravoúhlého obdélného centrálního pahorku s rozměry přibližně 24 m x 33 m. To, že tvrz byla s velkou pravděpodobností zděná, dokazuje torzovitě dochované obvodové zdivo takřka podél celého obvodu centrálního pahorku: ponejvíce v jižní části východní fronty, na jižní straně a jižní části západní fronty. Nikde, až na jeden případ menší zídky na východní frontě, však nevystupuje toto zdivo nad úroveň plochy tvrze. Můžeme si tak představit, že tvrz byla po celém svém obvodu tvořena mohutnou hradbou, vyrůstající takřka z vody. Materiál z nadzemních částí této ochranné obvodové hradby byl zřejmě rozebrán po opuštění tvrze místními obyvateli na stavební materiál okolních domů. Vlastní stavení uvnitř tvrze snad…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 21.2. 2009

Půdorys místa

půdorys tvrziště
© V. Nekuda, J. Unger: Hrádky a tvrze na Moravě, nakl. Blok Brno, 1981
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Dolní Životice

Místa v okolí

 Dolní Životice
 Litultovice
 Choltice
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 Jezdkovice
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 arboretum
 Slavkov
 kostel sv. Anny
 Stěbořice
 Hlavnice
 Mladecko
 Melč
 Hanuše
 Šibenice
 Weisshuhnův kanál
 větrný mlýn
 kaple sv. Anny
 Hradec nad Moravicí
 Jakartovice-Deštné
 Jánské Koupele
 Dubová
 Justiční palác
 Jakartovice
 Velké Heraltice
 Štemplovec
 kostel sv. Hedviky
 socha Petra Bezruče
 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 synagoga
 Roderichova kaple
 Obecní dům
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Alžběty
 Slezské divadlo
 Obchodní dům Breda
 Sobkův palác
 nová radnice
 městské hradby
 Blücherův palác
 Vikštejn
 Opava
 kostel Panny Marie
 Davidův mlýn
 kostel sv. Michala
 Držkovice
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Držkovice
 Jakubčovické šance
 Šance
 Loděnice
 kaple
 Neplachovice
 Filípkův dvůr
 kostel sv. Martina
 Kerhartice
 Kružberk
 kaple sv. Kříže
 Holasovice
 Raduň
 Staré Heřminovy
 Vítkov
 Medlice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Markéty
 Šternek
 větrný mlýn
 kostel sv. Trojice
 Sosnová
 Sosnová
 Sosnová
 Velké Hoštice
 Suché Lazce
 obecní kaple
 Vildštejn
 Halaška
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 zvonice
 Vartnov
 Oldřišov
 Výškovice
 Slatina
 Bravinné
 Slatina
 Dorňákův kopec
 Hradní vrch
 kostel sv. Jakuba
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
Kontaktní informace
Soukromý pozemek

Štáblovská č.p.117
747 56 Dolní Životice
Základní informace místa
ID místa: 1574
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama