Poutní kostel stojí na místě dřevěné kaple z r. 1654. V l. 1755-58 byl vystavěn Jiřím Friedrichem Gansenem nový kostel. V l. 1820 a 1863 vyhořel následkem zasažení bleskem, poté byl důkladně opraven. R. 1970 byl kostel uzavřen a v dalších desetiletích značně zchátral. R. 1993 byl znovu vysvěcen.
Hlavní obrázek místa
kostel od vyhlídky nad vytěženým kráterem sopky
© Zuzana Holasová, 01/2010
Místo se nachází na jižním okraji Bruntálu.Ke kostelu vede z centra města značená turistická cesta.
26.4. 2005
turistické

Kostel bývá přístupný veřejnosti také 1. ledna dopoledne jako součást akce Novoroční výstup na Uhlířský vrch, pořádaný každoročně Klubem Za starý Bruntál.

Zuzana Holasová , 1.1. 2010

historie

Historie poutního kostela

Malebný jednolodní barokní poutní kostel na Uhlířském vrchu (672 m n. m.) má svůj původ v legendě: Augustin Oswald Lichtenstein, místodržící Řádu německých rytířů, zde při lovu zabloudil a již blízek smrti byl zachráněn uhlířem Z vděčnosti dal zde postavit v r. 1654 dřevěnou kapli, do které pořídil kopii slavného obrazu Pasovské Madony s Dítětem namalovaného Lucasem Cranachem st. (žil v letech 1472-1553). V r. 1724 byla vedle kaple postavena poustevna. Uctívaný obraz získával věhlas a přicházelo stále více poutníků, aby prosili o duchovní pomoc. Proto byl v letech 1755-58 vystavěn Jiřím Friedrichem Gansem velký poutní kostel, ke kterému vede monumentální lipová alej z r. 1770. Hlavní alej je široká 12 m a podél ní jsou dvě boční aleje široké 4 m. Kostel byl v průběhu věků několikrát poškozen blesky a byl několikrát obnovován. V dřívějších dobách stával vedle kostela hostinec. Slavnostní poutě se zde konaly až…  číst dále

http://www.ado.cz/poutni/uhlirsky_vrch/uhlirsky_vrch.htm, 26.4. 2005

otvíračka

Kostel je plně přístupný jen v době konání náboženské poutě: Neděle blíž k svátkům Marie Královny (22. 8.), Narození Panny Marie (8. 9.), výročí posvěcení kostela (9. 10.). Jinak lze do kostela nahlédnout malým otvorem v centrálních vratech.

http://www.ado.cz/poutni/uhlirsky_vrch/uhlirsky_vrch.htm, 26.4. 2005

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR),

Místa v okolí

 kostel sv. Michala
 evangelický kostel
 kaple sv. Michala
 Stará radnice
 Gabrielův dům
 městské hradby
 Bruntál
 panský dům
 Malá Štáhle
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Michala
 barokní most
 kostel sv. Josefa
 Moravická kyselka
 kaple sv. Antonína
 kaple sv. Josefa
 Široká Niva
 Malá Morávka
 Široká Niva
 lípa Hadí královna
 Velký Roudný
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Antonína
 kašna
 Lafayettův dům
 Tlustá Berta
 kostel sv. Kateřiny
 mincovna
 Nová Ves
 radnice
 kostel sv. Michala
 městské hradby
 Rýmařov
 Slezská Harta
 Nové Valteřice
 Freudenštejn
 Zátor
 větrný mlýn
 Janovice
 Staré Heřminovy
 Spitzerova vila
 kosárna
 kostel sv. Markéty
 hudební pavilon
 Maxmiliánův pramen
 Strálek
 vodopád
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 kaple sv. Jeronýma
 Šternek
 kostel sv. Michala
 Brantice
 Hutov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Michala
 vodopády Bílé Opavy
 Pradědova galerie
 Medlice
 kostel Panny Marie
 chata Ovčárna
 Petrovy kameny
 kaple sv. Hedviky
 Ježník
 kostel sv. Martina
 Kerhartice
 kostel sv. Augustina
 Sovinec
Základní informace místa
ID místa: 3036
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 26.4.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama