Poutní kostel stojí na místě dřevěné kaple z r. 1654. V l. 1755-58 byl vystavěn Jiřím Friedrichem Gansenem nový kostel. V l. 1820 a 1863 vyhořel následkem zasažení bleskem, poté byl důkladně opraven. R. 1970 byl kostel uzavřen a v dalších desetiletích značně zchátral. R. 1993 byl znovu vysvěcen.
Hlavní obrázek místa
průčelí kostela
© de ardoise 04/2005
Místo se nachází na jižním okraji Bruntálu.Ke kostelu vede z centra města značená turistická cesta.
26.4. 2005
turistické

Kostel bývá přístupný veřejnosti také 1. ledna dopoledne jako součást akce Novoroční výstup na Uhlířský vrch, pořádaný každoročně Klubem Za starý Bruntál.

Zuzana Holasová , 1.1. 2010

historie

Historie poutního kostela

Malebný jednolodní barokní poutní kostel na Uhlířském vrchu (672 m n. m.) má svůj původ v legendě: Augustin Oswald Lichtenstein, místodržící Řádu německých rytířů, zde při lovu zabloudil a již blízek smrti byl zachráněn uhlířem Z vděčnosti dal zde postavit v r. 1654 dřevěnou kapli, do které pořídil kopii slavného obrazu Pasovské Madony s Dítětem namalovaného Lucasem Cranachem st. (žil v letech 1472-1553). V r. 1724 byla vedle kaple postavena poustevna. Uctívaný obraz získával věhlas a přicházelo stále více poutníků, aby prosili o duchovní pomoc. Proto byl v letech 1755-58 vystavěn Jiřím Friedrichem Gansem velký poutní kostel, ke kterému vede monumentální lipová alej z r. 1770. Hlavní alej je široká 12 m a podél ní jsou dvě boční aleje široké 4 m. Kostel byl v průběhu věků několikrát poškozen blesky a byl několikrát obnovován. V dřívějších dobách stával vedle kostela hostinec. Slavnostní poutě se zde konaly až…  číst dále

http://www.ado.cz/poutni/uhlirsky_vrch/uhlirsky_vrch.htm, 26.4. 2005

otvíračka

Kostel je plně přístupný jen v době konání náboženské poutě: Neděle blíž k svátkům Marie Královny (22. 8.), Narození Panny Marie (8. 9.), výročí posvěcení kostela (9. 10.). Jinak lze do kostela nahlédnout malým otvorem v centrálních vratech.

http://www.ado.cz/poutni/uhlirsky_vrch/uhlirsky_vrch.htm, 26.4. 2005

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR),

Místa v okolí

 kostel sv. Michala
 evangelický kostel
 kaple sv. Michala
 Stará radnice
 Gabrielův dům
 městské hradby
 Bruntál
 panský dům
 Malá Štáhle
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Michala
 barokní most
 kostel sv. Josefa
 Moravická kyselka
 kaple sv. Antonína
 kaple sv. Josefa
 Široká Niva
 Široká Niva
 Malá Morávka
 lípa Hadí královna
 Velký Roudný
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 Lafayettův dům
 kašna
 kostel sv. Kateřiny
 Tlustá Berta
 mincovna
 radnice
 kostel sv. Michala
 Rýmařov
 městské hradby
 Slezská Harta
 Freudenštejn
 Zátor
 Nové Valteřice
 větrný mlýn
 Janovice
 Spitzerova vila
 Staré Heřminovy
 kostel sv. Markéty
 kosárna
 hudební pavilon
 Maxmiliánův pramen
 Strálek
 vodopád
 kaple sv. Huberta
 Hubertov
 kaple sv. Jeronýma
 Šternek
 kostel sv. Michala
 Brantice
 Hutov
 kaple sv. Anny
 vodopády Bílé Opavy
 kostel sv. Michala
 Pradědova galerie
 Medlice
 kostel Panny Marie
 chata Ovčárna
 Petrovy kameny
 kaple sv. Hedviky
 Ježník
 kostel sv. Martina
 Kerhartice
 kostel sv. Augustina
 Sovinec
Základní informace místa
ID místa: 3036
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 26.4.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama