Poutní kostel stojí na místě dřevěné kaple z r. 1654. V l. 1755-58 byl vystavěn Jiřím Friedrichem Gansenem nový kostel. V l. 1820 a 1863 vyhořel následkem zasažení bleskem, poté byl důkladně opraven. R. 1970 byl kostel uzavřen a v dalších desetiletích značně zchátral. R. 1993 byl znovu vysvěcen.
Hlavní obrázek místa
kostel od vyhlídky nad vytěženým kráterem sopky
© Zuzana Holasová, 01/2010
Místo se nachází na jižním okraji Bruntálu.Ke kostelu vede z centra města značená turistická cesta.
26.4. 2005
turistické

Kostel bývá přístupný veřejnosti také 1. ledna dopoledne jako součást akce Novoroční výstup na Uhlířský vrch, pořádaný každoročně Klubem Za starý Bruntál.

Zuzana Holasová , 1.1. 2010

historie

Historie poutního kostela

Malebný jednolodní barokní poutní kostel na Uhlířském vrchu (672 m n. m.) má svůj původ v legendě: Augustin Oswald Lichtenstein, místodržící Řádu německých rytířů, zde při lovu zabloudil a již blízek smrti byl zachráněn uhlířem Z vděčnosti dal zde postavit v r. 1654 dřevěnou kapli, do které pořídil kopii slavného obrazu Pasovské Madony s Dítětem namalovaného Lucasem Cranachem st. (žil v letech 1472-1553). V r. 1724 byla vedle kaple postavena poustevna. Uctívaný obraz získával věhlas a přicházelo stále více poutníků, aby prosili o duchovní pomoc. Proto byl v letech 1755-58 vystavěn Jiřím Friedrichem Gansem velký poutní kostel, ke kterému vede monumentální lipová alej z r. 1770. Hlavní alej je široká 12 m a podél ní jsou dvě boční aleje široké 4 m. Kostel byl v průběhu věků několikrát poškozen blesky a byl několikrát obnovován. V dřívějších dobách stával vedle kostela hostinec. Slavnostní poutě se zde konaly až…  číst dále

http://www.ado.cz/poutni/uhlirsky_vrch/uhlirsky_vrch.htm, 26.4. 2005

otvíračka

Kostel je plně přístupný jen v době konání náboženské poutě: Neděle blíž k svátkům Marie Královny (22. 8.), Narození Panny Marie (8. 9.), výročí posvěcení kostela (9. 10.). Jinak lze do kostela nahlédnout malým otvorem v centrálních vratech.

http://www.ado.cz/poutni/uhlirsky_vrch/uhlirsky_vrch.htm, 26.4. 2005

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR),

Místa v okolí

 kostel sv. Michala
 evangelický kostel
 kaple sv. Michala
 Stará radnice
 Gabrielův dům
 městské hradby
 Bruntál
 panský dům
 Malá Štáhle
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Michala
 barokní most
 kostel sv. Josefa
 Moravická kyselka
 kaple sv. Antonína
 kaple sv. Josefa
 Široká Niva
 Široká Niva
 Malá Morávka
 lípa Hadí královna
 Velký Roudný
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 Lafayettův dům
 kašna
 kostel sv. Kateřiny
 Tlustá Berta
 mincovna
 radnice
 kostel sv. Michala
 Rýmařov
 městské hradby
 Slezská Harta
 Freudenštejn
 Zátor
 Nové Valteřice
 větrný mlýn
 Janovice
 Spitzerova vila
 Staré Heřminovy
 kostel sv. Markéty
 kosárna
 hudební pavilon
 Maxmiliánův pramen
 Strálek
 vodopád
 kaple sv. Huberta
 Hubertov
 kaple sv. Jeronýma
 Šternek
 kostel sv. Michala
 Brantice
 Hutov
 kaple sv. Anny
 vodopády Bílé Opavy
 kostel sv. Michala
 Pradědova galerie
 Medlice
 kostel Panny Marie
 chata Ovčárna
 Petrovy kameny
 kaple sv. Hedviky
 Ježník
 kostel sv. Martina
 Kerhartice
 kostel sv. Augustina
 Sovinec
Základní informace místa
ID místa: 3036
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 26.4.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama