Zámek založil, zřejmě někdy v polovině 17. století, původně jako barokní, Albrecht Kotulinský z Kotulína. V l. 1720-1727 byl zámek rozšířen a vznikl u něj park s oranžérií. V r. 1865 byly strženy věže. Od roku 1920 byl majetkem státu a od r. 1927 sloužil jako škola.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí zámku s výrazným rizalitem
pohled od severovýchodu
© Jan P. Štěpánek 03/2011
Obec Sosnová leží v okrese Opava. Mezi její památky patří zejména kostel sv. Kateřiny a kaple sv. Anny. Za zmínku stojí také pozůstatky tvrze zachované v domě č. p.113 a bývalý zámek (č. p. 107) stojící v jižní části obce. Tento objekt bývá nesprávně zaměňován s podstatně mladšími budovami, č.p. 28 nebo se sídlem obecního úřadu.
26.8. 2016
popis

Zámek je jednopatrový objekt obdélníkového půdorysu s hladkými fasádami členěnými pouze jedním středovým rizalitem na čelní fasádě, do níž jsou prolomeny okna v devíti osách. Vchod do budovy je umístěn ve středovém rizalitu. Do rekonstrukce v r. 1975, kdy byl zcela zmodernizován a omítnut břizolitovou omítkou, byla mezi přízemím a patrem fasáda rozdělena kordónovou římsou a okna prvního patra se štukovým ostřením byla opatřena jednoduchou nadokenní římsou. K zámku přiléhala z jihu zahrada.

Luděk Vláčil- zdroj: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku II. kolektiv autorů 1983., 27.8. 2016

historie

Ves Sosnová (něm. Zossen) je prvně zmiňována v roce 1038, kdy se zde uvádí tvrz, z níž se dochovaly části zdi a příkopu. Zámek v Sosnové vybudoval, zřejmě někdy v polovině 17. století, původně jako barokní, Albrecht Kotulinský z Kotulína, který držel část sosnovského statku v letech 1636-1650. V roce 1689 prodala Albrechtova vnučka Františka Helena Kotulínská tehdy již sjednocený statek Janu Juliu Frobelovi, jehož stejnojmenný syn zámek v letech 1720-1727 rozšířil a založil u něj park s oranžérií (tento údaj se někdy uvádí jako rok vzniku zámku). V roce 1865 byly za hrabat Ballegardů strženy dvě zámecké věže. V roce 1920 přešel zámek do majetku státu a v roce 1927 v něm byla zřízena česká menšinová mateřská a obecná škola. Školství objekt sloužil i po celou 2. polovinu 20. století a k tomuto účelu byl také v roce 1975 upraven a zmodernizován. Pří těchto úpravách však bohužel zámek…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku II. kolektiv autorů 1983., 28.8. 2016

Půdorys místa

Zámek (označen šipkou) se zahradou na Císařském povinném otisku map stabilního katastru Moravy a Slezska z r. 1836.
© zdroj: http://archivnimapy.cuzk.cz
Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Sosnová

Místa v okolí

 Sosnová
 větrný mlýn
 zvonice
 Vartnov
 Velké Heraltice
 Brantice
 Staré Heřminovy
 větrný mlýn
 Loděnice
 Zátor
 Cvilín
 Jakartovice
 Štemplovec
 Hlavnice
 Branice
 Neplachovice
 Cvilín
 Mladecko
 arboretum
 evangelický kostel
 Krnov
 městské hradby
 radnice
 kostel sv. Martina
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 Holasovice
 kostel sv. Michala
 Ježník
 Jakartovice-Deštné
 Choltice
 Jezdkovice
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Vavřince
 Litultovice
 Stěbořice
 kostel Panny Marie
 Slezská Harta
 Držkovice
 Držkovice
 Hošťálkovy
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Stará radnice
 panský dům
 Bruntál
 Gabrielův dům
 Kobylí
 městské hradby
 evangelický kostel
 kaple sv. Michala
 Šternek
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 Medlice
 Velký Roudný
 kostel sv. Tekly
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Markéty
 Burkvíz
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
Základní informace místa
ID místa: 13030
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama