Zámek založil, zřejmě někdy v polovině 17. století, původně jako barokní, Albrecht Kotulinský z Kotulína. V l. 1720-1727 byl zámek rozšířen a vznikl u něj park s oranžérií. V r. 1865 byly strženy věže. Od roku 1920 byl majetkem státu a od r. 1927 sloužil jako škola.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí zámku s výrazným rizalitem
pohled od severovýchodu
© Jan P. Štěpánek 03/2011
Obec Sosnová leží v okrese Opava. Mezi její památky patří zejména kostel sv. Kateřiny a kaple sv. Anny. Za zmínku stojí také pozůstatky tvrze zachované v domě č. p.113 a bývalý zámek (č. p. 107) stojící v jižní části obce. Tento objekt bývá nesprávně zaměňován s podstatně mladšími budovami, č.p. 28 nebo se sídlem obecního úřadu.
26.8. 2016
popis

Zámek je jednopatrový objekt obdélníkového půdorysu s hladkými fasádami členěnými pouze jedním středovým rizalitem na čelní fasádě, do níž jsou prolomeny okna v devíti osách. Vchod do budovy je umístěn ve středovém rizalitu. Do rekonstrukce v r. 1975, kdy byl zcela zmodernizován a omítnut břizolitovou omítkou, byla mezi přízemím a patrem fasáda rozdělena kordónovou římsou a okna prvního patra se štukovým ostřením byla opatřena jednoduchou nadokenní římsou. K zámku přiléhala z jihu zahrada.

Luděk Vláčil- zdroj: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku II. kolektiv autorů 1983., 27.8. 2016

historie

Ves Sosnová (něm. Zossen) je prvně zmiňována v roce 1038, kdy se zde uvádí tvrz, z níž se dochovaly části zdi a příkopu. Zámek v Sosnové vybudoval, zřejmě někdy v polovině 17. století, původně jako barokní, Albrecht Kotulinský z Kotulína, který držel část sosnovského statku v letech 1636-1650. V roce 1689 prodala Albrechtova vnučka Františka Helena Kotulínská tehdy již sjednocený statek Janu Juliu Frobelovi, jehož stejnojmenný syn zámek v letech 1720-1727 rozšířil a založil u něj park s oranžérií (tento údaj se někdy uvádí jako rok vzniku zámku). V roce 1865 byly za hrabat Ballegardů strženy dvě zámecké věže. V roce 1920 přešel zámek do majetku státu a v roce 1927 v něm byla zřízena česká menšinová mateřská a obecná škola. Školství objekt sloužil i po celou 2. polovinu 20. století a k tomuto účelu byl také v roce 1975 upraven a zmodernizován. Pří těchto úpravách však bohužel zámek…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku II. kolektiv autorů 1983., 28.8. 2016

Půdorys místa

Zámek (označen šipkou) se zahradou na Císařském povinném otisku map stabilního katastru Moravy a Slezska z r. 1836.
© zdroj: http://archivnimapy.cuzk.cz
Obrázek Obrázek

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Sosnová

Místa v okolí

 Sosnová
 Sosnová
 větrný mlýn
 zvonice
 Vartnov
 Velké Heraltice
 Brantice
 Staré Heřminovy
 větrný mlýn
 Loděnice
 Zátor
 Cvilín
 Jakartovice
 Hlavnice
 Štemplovec
 Branice
 Šibenice
 Cvilín
 Neplachovice
 Mladecko
 Krnov
 arboretum
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 Nový Dvůr
 radnice
 městské hradby
 Nový Dvůr
 Holasovice
 kostel sv. Michala
 Ježník
 Jakartovice-Deštné
 Choltice
 Jezdkovice
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Vavřince
 Litultovice
 Stěbořice
 kostel Panny Marie
 Držkovice
 Držkovice
 Hošťálkovy
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Stará radnice
 Gabrielův dům
 panský dům
 Bruntál
 Kobylí
 městské hradby
 kaple sv. Michala
 evangelický kostel
 Šternek
 Slavkov
 kostel sv. Anny
 Široká Niva
 Medlice
 Široká Niva
 Velký Roudný
 kostel sv. Tekly
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Anny
 Burkvíz
 Štáblovice
 kostel sv. Vavřince
 Hanuše
Základní informace místa
ID místa: 13030
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama