Kostel postaven v l. 1907–1908 nákladem hraběte Razumovského podle projektu L. Schneidera. Dvoulodní pseudorománská stavba s prvky německého romantismu. V r. 2000 proběhla náročná oprava kostela i hrobky Razumovských.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí kostela obrácené na západ k zámku
© Jan P. Štěpánek 02/2008
Protějškem rozlehlého novogotického zámku je neméně zajímavý pseudoslohový kostel Nejsvětějšího Spasitele, vystavěný na počátku 20. století hraběcí rodinou Razumovských. Kostel se nachází ve východním sousedství zámku v centru obce Dolní Životice na Opavsku. Pozoruhodný je především svým pseudorománským stvárněním s prvky německého pseudoromantismu. Kostel tak v některých ohledech působí až kýčovitě, jako by autor za každou cenu chtěl uplatnit některé k sobě se ne vždy hodící prvky, jež ve výsledku působí až pohádkově bizardně. Přesto je kostel považován za velmi cennou architektonickou památku.
Jan P. Štěpánek, 16.9. 2008
popis

Nápis na pamětní desce k ozasení základního kamene kostela

"Štědrostí vysoceurozených pana hraběte KAMILA Razumovského a choti paní MARIE hraběnky Razumovské rozené z Wiener-Weltenů, položen 26. května 1907 základní kámen k tomuto kostelu"

přepsal Jan P. Štěpánek, 16.9. 2008

historie

Kostel Nejsvětějšího Spasitele byl postaven v letech 1907–1908 za štědré podpory hraběte Razumovského. Projekt dvoulodního kostela s hranolovou věží a a pohřební kryptou pod presbytářem předložil architekt L. Schneider, zhotovení dokumentace a korekci projektu provedla opavská firma C. Kerna a C. Bluma, která také byla pověřena jeho realizací. Hlavní loď kostela a presbytář jsou sklenuty síťovou klenbou s cihlovými žebry, boční loď křížovou klenbou. Interiér kostela bohatě zdobí dekorativní výmalba ornamentů, gryfů a arabesek. Podle ústní tradice v obci vykonali kamenické práce kamenické práce pozvaní kameničtí mistři z Itálie, které dodnes připomínají kamenické značky na kostele. Hlavní a boční oltář zhotovil F. Schmalzl, varhany dodala firma Rieger z Krnova. Ve věži je umístěn 390kg zvon „Panna Marie“. V roce 2000 začala celková rekonstrukce kostela, která obsahovala opravu střechy a výměnu krytiny, opravu hrobky…  číst dále

Radim Bokiš (zdroj: Mgr. Petr Tesař: Kostel Nejsvětějšího Spasitele v Dolních Životicích, 2008, 15.9. 2008

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Dolní Životice

Místa v okolí

 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Litultovice
 Choltice
 Jezdkovice
 Štáblovice
 kostel sv. Vavřince
 Nový Dvůr
 arboretum
 Nový Dvůr
 Slavkov
 kostel sv. Anny
 Stěbořice
 Hlavnice
 Mladecko
 Melč
 větrný mlýn
 Weisshuhnův kanál
 kaple sv. Anny
 Jakartovice-Deštné
 Hradec nad Moravicí
 Jánské Koupele
 Velké Heraltice
 Jakartovice
 Štemplovec
 Dubová
 Justiční palác
 kostel sv. Hedviky
 socha Petra Bezruče
 kostel sv. Floriána
 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 synagoga
 Obecní dům
 Obchodní dům Breda
 kostel sv. Alžběty
 Roderichova kaple
 Slezské divadlo
 Sobkův palác
 nová radnice
 městské hradby
 Blücherův palác
 kostel Panny Marie
 Opava
 Vikštejn
 kostel sv. Michala
 Loděnice
 Držkovice
 Držkovice
 Neplachovice
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 Jakubčovické šance
 kostel sv. Martina
 Šance
 Holasovice
 Kerhartice
 Filípkův dvůr
 Kružberk
 kaple sv. Kříže
 Raduň
 Staré Heřminovy
 Vítkov
 Medlice
 kostel sv. Mikuláše
 Šternek
 větrný mlýn
 kostel sv. Markéty
 Sosnová
 Sosnová
 kostel sv. Trojice
 Velké Hoštice
 Slezská Harta
 obecní kaple
 Suché Lazce
 Vildštejn
 zvonice
 Vartnov
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 Oldřišov
 Výškovice
 Bravinné
 Slatina
 Dorňákův kopec
 Hradní vrch
 kostel sv. Jakuba
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 6753
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.9.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama