Větrný mlýn německého typu byl původně postaven r. 1833 v obci Sádek. Později byl převezen. Do 2. sv. války mlel mouku, do r. 1954 šrotoval. V 60. l. vznikla expozice sekernického a hospodářského nářadí. Větrné kolo s rozpětím 16 m je největší u nás.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 10/2004
Obec Choltice leží nedaleko Opavy. Vlastní mlýn stojí v jihozápadní části obce na oploceném pozemku. Jedná se o otočný mlýn německého typu. Podle informační tabule umístěné na mlýnu, je mlýn 12,5 m vysoký s půdorysem 5,9 x 6,4 m. Lopaty mají rozpětí 16m a a plocha jedné lopaty (křídla) je 12 m2. Sedlová střecha je krytá šindelem. Dnes je mlýn stále veden mezi kulturními památkami, ale jako muzeum již nefunguje.
9.10. 2004
historie

Mlýn byl původně postaven v nedaleké obci Sádek, kde stál až do roku 1833. Do Choltic byl převezen roku 1788. Větřák mlel na mouku do druhé světové války a po té již jen šrotoval až do roku 1954. Mlýn byl opravován v roce 1954 a v roce 1969, kdy byl oplocen. Jednalo se o první veřejně přístupný větrný mlýn v Čechách.

9.10. 2004

otvíračka

Prohlídka po domluvě s p. Pavelkem, který bydlí v bílém domku nad mlýnem – na schránce je znak klíče.

9.10. 2004

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Litultovice

Místa v okolí

 Litultovice
 Hlavnice
 Jezdkovice
 Dolní Životice
 Mladecko
 arboretum
 Nový Dvůr
 Dolní Životice
 Nový Dvůr
 větrný mlýn
 Šibenice
 Stěbořice
 Jakartovice-Deštné
 Štáblovice
 Slavkov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 Jakartovice
 Velké Heraltice
 Melč
 Štemplovec
 kostel sv. Michala
 kaple sv. Anny
 kostel Panny Marie
 Hanuše
 Jánské Koupele
 kostel sv. Floriána
 Loděnice
 Weisshuhnův kanál
 Staré Heřminovy
 Neplachovice
 kostel sv. Martina
 Davidův mlýn
 Holasovice
 Kerhartice
 Držkovice
 Držkovice
 Hradec nad Moravicí
 městské koupaliště
 Justiční palác
 kostel sv. Hedviky
 Dubová
 větrný mlýn
 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 synagoga
 Obchodní dům Breda
 kostel sv. Alžběty
 socha Petra Bezruče
 Obecní dům
 Slezské divadlo
 Kružberk
 Medlice
 Sosnová
 nová radnice
 Sobkův palác
 Sosnová
 městské hradby
 Blücherův palác
 Roderichova kaple
 Sosnová
 kostel sv. Mikuláše
 Opava
 kaple
 kaple
 Vikštejn
 Šternek
 Filípkův dvůr
 Slezská Harta
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Vavřince
 zvonice
 Vartnov
 Jakubčovické šance
 Vítkov
 Šance
 Raduň
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Markéty
 Vildštejn
 Halaška
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 fara
 vodní mlýn
 kamenný most
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
Základní informace místa
ID místa: 965
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.10.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama