Barokní kostel Panny Marie vznikl zřejmě přestavbou starší stavby v r. 1769. Kolem kostela byl hřbitov ohrazený kamennou zdí a samostatně stojící zvonice. Dne 9.8.1961 byl při velké bouři zasažen bleskem a vyhořel. K demolici došlo v dubnu 1965. Po r. 1980 zbořena i zvonice.
Hlavní obrázek místa
Pohled na plochou ostrožnu s mýtinou na níž stál kostel.
© Luděk Vláčil 10/2019
Severomoravská vesnice Hořejší Kunčice (1869–1950 Kunčice, něm. Kunzendorf) je část obce Jakartovice, nacházející se v okrese Opava v Moravskoslezském kraji. Okolní krajina je turisticky atraktivní, avšak ve vsi samotné toho k vidění moc není. Nebývalo tomu tak ale vždy. Dříve ve vsi stával římskokatolický barokní kostel Panny Marie se zvonicí a tři kaple. Kostel se zvonicí stál na plochém návrší uprostřed dnes rovněž zaniklého hřbitova, z něhož zůstaly jen části ohradní zdi. Na místě není žádná informační cedule a na existenci kostela nic nepoukazuje.
Luděk Vláčil, 30.12. 2019
historie

Kostel v Hořejších Kunčicích stál již v roce 1393. V roce 1769 vznikl, zřejmě přestavbou, nový římskokatolický barokní kostel Panny Marie. Tvořila jej mohutná jednolodní stavba. Kolem kostela byl hřbitov ohrazený kamennou zdí. Vedle kostela stála samostatná hranolová zvonice zřejmě staršího původu. V kostele bylo pět zvonů, z nichž nejstarší, zasvěcený Panně Marii, pocházel z roku 1568. V roce 1771 se v interiéru uvádí tři oltáře. Kostel sloužil až do dne 9.8.1961, kdy byl při velké bouři zasažen bleskem a vyhořel. Ze stavby zůstalo pouze obvodové zdivo. Dne 12.12.1963 se o záchranu kostela pokusil ředitel Krajského střediska památkové péče Josef Štěpán, který navrhoval jeho zastřešení. K tomu ale nedošlo a dne 14.1.1965 bylo rozhodnuto o odstřelu kostela. K odstřelu došlo v dubnu 1965. Po roce 1980 byla místním národním výborem zbořena i zvonice. Kostel se zvonicí stál na návrší uprostřed dnes zaniklého…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.znicenekostely.cz a další, 13.10. 2019

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Hořejší Kunčice

Místa v okolí

 kostel sv. Michala
 Jakartovice-Deštné
 Medlice
 kostel sv. Martina
 Šternek
 Kerhartice
 Jakartovice
 Slezská Harta
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Markéty
 Staré Heřminovy
 Mladecko
 Kružberk
 Jánské Koupele
 větrný mlýn
 Vildštejn
 Hlavnice
 kaple sv. Kateřiny
 Litultovice
 kostel sv. Jiljí
 Choltice
 Velký Roudný
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 fara
 kaple
 vodní mlýn
 kamenný most
 kaple
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Michala
 Melč
 větrný mlýn
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Jezdkovice
 arboretum
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 kostel sv. Markéty
 Dubová
 hrobka rodu Bellegarde
 Roderichova kaple
 Velké Heraltice
 Vikštejn
 Štáblovice
 kostel sv. Vavřince
 Nové Valteřice
 Sosnová
 Sosnová
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Vítkov
 Stěbořice
 Slavkov
 Weisshuhnův kanál
 kostel sv. Anny
 Klokočov
 kaple
 Štemplovec
 Loděnice
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Michala
 Neplachovice
 evangelický kostel
 Stará radnice
 Moravský Beroun
 panský dům
 Gabrielův dům
 Bruntál
 Holasovice
 městské hradby
 kaple sv. Michala
 Držkovice
 Držkovice
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 14455
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.12.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama