Hrad Medlice pochází z 13. století, neměl dlouhého trvání, neboť válečné události 15. století, pravděpodobně vojsko Matyáše Korvína,způsobilo jeho konec. K tomu ještě stavba nedaleké silnice Olomouc-Opava, na kterou byl použit i hradní materiál.
Hlavní obrázek místa
Zbytky kostela u hradu
Nejlépe se dochovaly torza zdí kostela
© Roman Krejčí 03/2002
Nad zaniklou vesnicí Medlice po prudké pravé zatáčce odbočit doprava. Kolem je vidět zbytky základů bývalých domů ve vesnici. Hrad stával na vysokém ostrohu nad nádrží Kružberk. Areál hradu částečně zalesněn. Před vstupem na hrad je patrná zřícenina pravděpodobně kostela, napravo od ní jsou ojedinělé zbytky zdiva hradu
28.5. 2002
turistické

Hrad Medlice se nachází na výběžku do bývalého údolí řeky Moravice, dnes přehrady Kružberk, nedaleko polozpustlé vesnice stejného jména. Z hradu se do současnosti zachovaly jen výrazné reliéfní pozůstatky a malé útržky zdiva. Jádro hradu má přibližně trojúhelný půdorys, který je ze dvou stran chráněn valem (dochován ve dvou kratších úsecích) a polozesutým příkopem. Na straně jihozápadní, k přehradě, je chráněn přirozeně strmými srázy. Plocha hradu terasovitě klesá směrem ke konci výběžku na severozápadě. Dle existence zdiva na hraně jedné z teras lze prohlásit, že tyto terasy jsou umělého původu. O vnitřním uspořádání hradu nelze nic bližšího říct, jelikož byla zřícenina rozebrána a kámen druhotně použit při stavbě císařské silnice z Olomouce do Opavy v letech 1775 - 77.

Jan P. Štěpánek (M. Plaček : Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 1996), 13.2. 2006

historie

Hrad pochází z XIII. století, ale neměl dlouhého trvání, neboť válečné události XV. století, pravděpodobně vojsko Matyáše Korvína způsobilo jeho konec. Definitivní tečku udělala stavba nedaleké silnice Olomouc-Opava, na kterou byl použit i hradní materiál.

Trouble, 28.5. 2002

Půdorys místa

situační nákres
© M. Plaček (Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

14.2.2009 14:13 Fany
Děkuji Vám za vstřícnost, pane Komárku, a jestli mohu na této stránce poprosit ještě za hrad Mitrov . U této malebné zříceninky je uvedeno ,že se jedná o hrad zachovalý.Děkuji.
13.2.2009 15:35 Fany
Nemohu souhlasit s tím ,že hrad Medlice je zaniklý/uvedeno v záhlaví stránky/ , když na lokalitě jsou evidentně zachovalé pozůstatky příkopů ,částí obranných valů a dokonce i malé zbytky zdiva.Pokud objekt /lokalita/ fyzicky zanikne , znamená to , že neexistuje - to se může stát zatopením, lomovým odtěžením ,zastavěním novodobou zástavbou ap. Sama si pro přehled řadím objekty dle stupně zachvalosti -v tomto případě udělala redakce chybu.
13.2.2009 19:32 Pavel Zany Komárek, korektor
máte úplnou pravdu, šlo o pozůstatek z doby, než jsme zavedli jemnější škálu stupňů zachovalosti (já sám si je ve své privátní databázi třídím na 9 hlavních kategorií a to ještě některé z nich mají dvě a více podmnožin :)
17.2.2007 22:17 Luboš
Medlice je sice malá, ale velice pěkná zřícenina z které je nádherný pohled na přehradou Kružberk. Vzhledem k tomu, že je zde mnoho náletů, doporučuji navštívit Medlice na jaře nebo na podzim.
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Hořejší Kunčice

Místa v okolí

 Šternek
 kostel sv. Martina
 Kerhartice
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Floriána
 Vildštejn
 kaple sv. Kateřiny
 Halaška
 Kružberk
 Jakartovice-Deštné
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 Davidův mlýn
 Jakartovice
 Jánské Koupele
 radnice
 Velký Roudný
 fara
 vodní mlýn
 kamenný most
 Staré Heřminovy
 kostel sv. Trojice
 Mladecko
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 kaple
 kostel sv. Michala
 větrný mlýn
 Nové Valteřice
 kostel sv. Markéty
 Hlavnice
 Litultovice
 kostel sv. Mikuláše
 Polzerova kaple
 Melč
 Choltice
 větrný mlýn
 kaple
 Dolní Životice
 Dubová
 Dolní Životice
 Roderichova kaple
 Vikštejn
 Vítkov
 Jezdkovice
 Stará Voda
 arboretum
 Klokočov
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 kostel sv. Jiří
 Sosnová
 hrobka rodu Bellegarde
 Moravský Beroun
 Štáblovice
 kostel sv. Vavřince
 Velké Heraltice
 Sosnová
 Františkův Dvůr
 Sosnová
 kostel sv. Ondřeje
 Šibenice
 Stěbořice
 kostel sv. Michala
 evangelický kostel
 Stará radnice
 Gabrielův dům
 panský dům
 kaple sv. Michala
 Bruntál
 městské hradby
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 kostel sv. Anny
 Štemplovec
 Loděnice
 Neplachovice
 Holasovice
Základní informace místa
ID místa: 604
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama