Zámek byl postaven v l. 1727 – 1730 na místě starší tvrze Ferdinandem ze Šercu. V r. 1761 byl zámek v majetku hrabat Renardů. Již v té době bylo nutné provádět statické zajištění stavby pomocí železných táhel. Posledními majiteli byla rodina Richterů
Hlavní obrázek místa
pohled na část severní partie zámku
© Jan P. Štěpánek 02/2008
V západní části obce Deštné s největší pravděpodobností na místě bývalé tvrze najdete rozpadající se barokní zámek. Již v 18. století si zajištění statiky zámku vyžádalo zabezpečení železnými svorníky. Po roce 1945 se již nikdo údržbě nevěnoval a tak nejprve došlo ke zhroucení zadní stěny střední části zámku a v devadesátých letech 20. stol. se destrukce začala projevovat prakticky v celém rozsahu. Vše je dáváno za vinu nestabilnímu podloží v této oblasti. Vzhled zámku je z poslední přestavby z 1. poloviny 18. stol. Jedná se o dvoupatrovou trojkřídlou stavbu s nevelkým nádvořím. Při zámku býval park.
17.3. 2005
historie

Již ze začátku druhé poloviny 14. stol. jsou zprávy o Bulíkovi z Deštné, tvrz je však poprvé připomínána až v roce 1408. V polovině 16. stol. je tvrz uváděna jako pustá, ale již v roce 1580 přijal její polovinu jako léno Václav Mitrovský z Nemyšle. Když na přelomu 17. a 18. stol. byla obec v držení Karla Ferdinanda z Šercu, začala být tvrz postupně přestavována na barokní zámek. Ke konečné dostavbě došlo v letech 1727 – 1730. Od roku 1761 byl zámek v držení hrabat Renardů, kteří již museli provádět statické zajištění stavby pomocí železných táhel, vzhledem k nestabilnímu podloží v této lokalitě. Jako poslední majitelé je uváděna rodina Richterů.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava, 18.3. 2005

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 Jakartovice
 kostel sv. Michala
 kostel Panny Marie
 Mladecko
 větrný mlýn
 Hlavnice
 kostel sv. Martina
 Medlice
 Staré Heřminovy
 Litultovice
 Kerhartice
 kostel sv. Floriána
 Choltice
 Šternek
 Slezská Harta
 Jánské Koupele
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Životice
 Kružberk
 Dolní Životice
 Jezdkovice
 arboretum
 Nový Dvůr
 kostel sv. Markéty
 Melč
 Nový Dvůr
 větrný mlýn
 Vildštejn
 Velké Heraltice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 kaple
 Štáblovice
 kostel sv. Vavřince
 Stěbořice
 kostel sv. Michala
 Velký Roudný
 kostel sv. Trojice
 kaple sv. Kateřiny
 Dubová
 Sosnová
 Sosnová
 kostel sv. Jiljí
 fara
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 Roderichova kaple
 Slavkov
 kostel sv. Anny
 Vikštejn
 kostel sv. Markéty
 Štemplovec
 Weisshuhnův kanál
 Loděnice
 Vítkov
 kaple sv. Anny
 Neplachovice
 Hradec nad Moravicí
 Holasovice
 zvonice
 Polzerova kaple
 Nové Valteřice
 kostel sv. Mikuláše
 Držkovice
 Držkovice
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Stará radnice
Základní informace místa
ID místa: 2884
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama