Větrný mlýn, zvaný Raabův byl postaven r. 1810. R. 1929 se stal majitelem Jan Raab. R. 1953 se dostal do majetku rodiny V. Jaroně – ještě tehdy byl plně funkční. R. 1973 byl pod Správou zámku v Hradci nad Moravicí ve velmi špatném stavu, r. 1974 byl opraven a zachráněn členy JZD z Kravař.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 10/2004
Asi 1 km od obce Hlavnice směrem na Bratříkovice stojí napravo při cestě větrný mlýn německého (beraního) typu. Mlýn stojí v zahradě u stavení, ale plot je hodně poškozený a branka otevřená. Lze jen doufat, že to mlýn přežije. Vlastní mlýn je stále ještě dobře zachovalý má jen poškozené lopaty. To se však již nedá říci o mlecím zařízení. Mlýn je vysoký 11,4 m o půdorysu 5,7 m x 6,2 m. Rozpětí lopat je 15 m a plocha vlastní lopaty činí 14,5 m2. Čelní stěna mlýna a střecha jsou kryty šindelem.
27.10. 2004
historie

Větrný mlýn německého (sloupového; beraního) typu, zvaný dle původních majitelů Raabův mlýn. Tyto mlýny se budovaly zejm. na Moravě a ve Slezsku na návrších, kde byl nedostatek vodních toků, ale naopak zde byla záruka pravidelných větrů. Byl postaven r. 1810. R. 1929 se stal majitelem Jan Raab. Ještě r. 1953, kdy se dostal do majetku rodiny Vincence Jaroně, byl plně funkční. Poté byla stavba v péči Vlastivědného opavského zařízení, a r. 1973 přešel mlýn pod Správu zámku v Hradci nad Moravicí, v té době byl již ve velmi špatném stavu. Mlýn zachránilo Jednotné zemědělské družstvo z Kravař na Hlučínsku: mlýn r. 1974 opatřilo novými křídly, znovu ho zastřešilo, vnitřní zařízení však nebylo opraveno. R. 1985 byl mlýn převeden Krajským střediskem státní památkové péče a ochrany hospodářskou smlouvou do vlastnictví Jednotného zemědělského družstva Hlavnice. Původní obydlí mlynářů bylo zbouráno v 60. letech 20. stol. R. 1992 byly na pozemek u mlýna…  číst dále

23.9. 2011

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Hlavnice

Místa v okolí

 Hlavnice
 Mladecko
 Choltice
 Jakartovice
 Litultovice
 Jakartovice-Deštné
 arboretum
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 Jezdkovice
 Velké Heraltice
 Šibenice
 Staré Heřminovy
 kostel sv. Michala
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 kostel Panny Marie
 větrný mlýn
 Stěbořice
 Sosnová
 Štemplovec
 Sosnová
 Sosnová
 Loděnice
 Slavkov
 kostel sv. Anny
 Štáblovice
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 Medlice
 Melč
 Neplachovice
 Kerhartice
 Slezská Harta
 kostel sv. Vavřince
 Šternek
 Jánské Koupele
 Holasovice
 kaple sv. Anny
 zvonice
 Vartnov
 Davidův mlýn
 Držkovice
 Držkovice
 Kružberk
 kostel sv. Markéty
 Hanuše
 kostel sv. Michala
 Weisshuhnův kanál
 městské koupaliště
 Dubová
 kostel sv. Mikuláše
 Justiční palác
 kaple
 kaple
 kostel sv. Hedviky
 synagoga
 socha Petra Bezruče
 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 Branice
 Velký Roudný
 Obchodní dům Breda
 kostel sv. Alžběty
 Roderichova kaple
 Obecní dům
 Slezské divadlo
 nová radnice
 Sobkův palác
 Hradec nad Moravicí
 Vildštejn
 Blücherův palác
 městské hradby
 Vikštejn
 Opava
 Halaška
 kostel sv. Trojice
 kaple sv. Kateřiny
 Brantice
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 fara
 vodní mlýn
 kamenný most
 Zátor
 Jakubčovické šance
 kostel sv. Tekly
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 959
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.10.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama