Větrný mlýn, zvaný Raabův byl postaven r. 1810. R. 1929 se stal majitelem Jan Raab. R. 1953 se dostal do majetku rodiny V. Jaroně – ještě tehdy byl plně funkční. R. 1973 byl pod Správou zámku v Hradci nad Moravicí ve velmi špatném stavu, r. 1974 byl opraven a zachráněn členy JZD z Kravař.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 10/2004
Asi 1 km od obce Hlavnice směrem na Bratříkovice stojí napravo při cestě větrný mlýn německého (beraního) typu. Mlýn stojí v zahradě u stavení, ale plot je hodně poškozený a branka otevřená. Lze jen doufat, že to mlýn přežije. Vlastní mlýn je stále ještě dobře zachovalý má jen poškozené lopaty. To se však již nedá říci o mlecím zařízení. Mlýn je vysoký 11,4 m o půdorysu 5,7 m x 6,2 m. Rozpětí lopat je 15 m a plocha vlastní lopaty činí 14,5 m2. Čelní stěna mlýna a střecha jsou kryty šindelem.
27.10. 2004
historie

Větrný mlýn německého (sloupového; beraního) typu, zvaný dle původních majitelů Raabův mlýn. Tyto mlýny se budovaly zejm. na Moravě a ve Slezsku na návrších, kde byl nedostatek vodních toků, ale naopak zde byla záruka pravidelných větrů. Byl postaven r. 1810. R. 1929 se stal majitelem Jan Raab. Ještě r. 1953, kdy se dostal do majetku rodiny Vincence Jaroně, byl plně funkční. Poté byla stavba v péči Vlastivědného opavského zařízení, a r. 1973 přešel mlýn pod Správu zámku v Hradci nad Moravicí, v té době byl již ve velmi špatném stavu. Mlýn zachránilo Jednotné zemědělské družstvo z Kravař na Hlučínsku: mlýn r. 1974 opatřilo novými křídly, znovu ho zastřešilo, vnitřní zařízení však nebylo opraveno. R. 1985 byl mlýn převeden Krajským střediskem státní památkové péče a ochrany hospodářskou smlouvou do vlastnictví Jednotného zemědělského družstva Hlavnice. Původní obydlí mlynářů bylo zbouráno v 60. letech 20. stol. R. 1992 byly na pozemek u mlýna…  číst dále

23.9. 2011

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Hlavnice

Místa v okolí

 Hlavnice
 Mladecko
 Choltice
 Jakartovice
 Litultovice
 Jakartovice-Deštné
 arboretum
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 Jezdkovice
 Velké Heraltice
 Staré Heřminovy
 kostel sv. Michala
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 kostel Panny Marie
 větrný mlýn
 Stěbořice
 Štemplovec
 Sosnová
 Sosnová
 Loděnice
 Slavkov
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 kostel sv. Martina
 Medlice
 Melč
 Kerhartice
 Neplachovice
 Slezská Harta
 kostel sv. Vavřince
 Šternek
 Jánské Koupele
 Holasovice
 kaple sv. Anny
 zvonice
 Vartnov
 Držkovice
 Držkovice
 Kružberk
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Michala
 Weisshuhnův kanál
 městské koupaliště
 Dubová
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Hedviky
 kaple
 kaple
 synagoga
 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 Velký Roudný
 Obchodní dům Breda
 kostel sv. Alžběty
 Branice
 Roderichova kaple
 Obecní dům
 Slezské divadlo
 nová radnice
 Sobkův palác
 Blücherův palác
 Hradec nad Moravicí
 Vildštejn
 městské hradby
 Vikštejn
 Opava
 kostel sv. Trojice
 kaple sv. Kateřiny
 Brantice
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 fara
 vodní mlýn
 kamenný most
 Zátor
 Jakubčovické šance
 kostel sv. Tekly
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 959
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.10.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama