První zmínka o kostele v Kerharticích pocházejí z konce 16. století. V r. 1804 byl na jeho místě postaven kostel nový. Obec zanikla v důsledku odsunu německého obyvatelstva po 2. světové válce a v důsledku stavby vodní nádrže Kružberk. Opuštěný a zchátralý kostel byl zbořen v r. 1985.
Hlavní obrázek místa
Pohled na místo kostela se zbytky hřbitovní zdi
© Luděk Vláčil 10/2019
Kerhartice (Kerhatice, Gerhartice, německy Gersdorf) jsou bývalou, téměř zaniklou, obcí, ležící se na moravské straně historické zemské hranice Moravy a Slezska. Jejich katastrální území je dnes součástí území obce Jakartovice. Obec ležela v údolí potoka přitékajícího od severu do vodní nádrže Kružberk. U silnice je dodnes patrná zeď hřbitova se základy kostela sv. Martina, u nichž je informační cedule. Zbytky ostatních domů pohlcuje les. Podobných opuštěných míst se v okolí nachází více.
Luděk Vláčil, 10.1. 2020
historie

První známá písemná zmínka o dnes již zaniklé vsi Kerhartice pochází z roku 1397. První záznamy o zdejším kostele pocházejí z konce 16. století. V r. 1593 roce byl pořízen zvon, známý z popisu stavby z r. 1777. V té době se jednalo o jednoduchou stavbu s dřevěnou věží a dřevěnou kruchtou v lodi, v níž byl jeden oltář zasvěcený sv. Martinu. V roce 1804 byl na jeho místě postaven kostel nový. Dodnes se dochovala kopie plánu stavitele Borovského z roku 1845, na kterém je vidět půdorys kostela, řešení průčelí a příčný řez budovou. Nový kostel tvořila jedna loď s odsazeným, polygonálně uzavřeným presbytářem. Na epištolní straně byla připojena obdélná sakristie, z níž se vstupovalo do kazatelny. Věž kostela byla vtažena do hmoty stavby a vystupovala pouze mělkým rizalitem, přerušeným mohutnou korunní římsou. Věž byla ukončena střechou v podobě zvonice s lucernou a makovicí. Průčelí…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.znicenekostely.cz a další, 5.1. 2020

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Jakartovice

Místa v okolí

 Kerhartice
 Medlice
 kostel sv. Floriána
 kostel Panny Marie
 Kružberk
 Šternek
 Vildštejn
 Jánské Koupele
 kostel sv. Michala
 Jakartovice-Deštné
 kostel sv. Markéty
 radnice
 fara
 vodní mlýn
 kamenný most
 Slezská Harta
 kostel sv. Trojice
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Mikuláše
 Jakartovice
 kaple
 kaple
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 Mladecko
 kostel sv. Markéty
 Melč
 Staré Heřminovy
 Velký Roudný
 Litultovice
 větrný mlýn
 Dubová
 kostel sv. Mikuláše
 Polzerova kaple
 Hlavnice
 Roderichova kaple
 Choltice
 Vikštejn
 Vítkov
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 kostel sv. Michala
 Klokočov
 Nové Valteřice
 Jezdkovice
 kaple
 Štáblovice
 Stará Voda
 arboretum
 kostel sv. Vavřince
 Nový Dvůr
 větrný mlýn
 Nový Dvůr
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Ondřeje
 Weisshuhnův kanál
 hrobka rodu Bellegarde
 Velké Heraltice
 Stěbořice
 Slavkov
 kostel sv. Anny
 Moravský Beroun
 kamenný most
 větrný mlýn
 Švédská skála
 Štemplovec
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Anny
 Malý Rabštýn
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Držkovice
 Držkovice
Základní informace místa
ID místa: 14456
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.1.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama